Page 24 of 24 FirstFirst ... 14222324
Results 231 to 239 of 239

Thread: matrix kilogramu vs litru

  1. #231
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Daca Matrix-ul asta face ce spune Seachem ul, este foarte, foarte tare. Cam revolutioneaza conceptul de filtrare:
    - la bazinele cu ciclide unde nu ai nevoie de N --> iesi chiar mai ieftin pe partea de filtrare si poate iti mai ramane loc in canistra si pentru filtrare mecanica suplimentara

    - la plantate pare mai complicat, dar daca gasesti un echilibru - adica nu umpli canistra ca si cand ai avea Eheim bio balls sau MicroMec- poti mari si aici filtrarea mecanica ceea ce nu este tocmai rau.

    Sunt bazine unde cred ca este inutil, spre exemplu plantate cu schimb de apa la picatura, dar teoretic poate face acvaristica ceva mai ieftina.

    Sincer, eu eram convins ca este ceva legat de vrac vs cu amanuntul.

    Asa ca, sincer sa fiu discutia este destul de importanta, dincolo x vs y. M-am uitat si pe niste site-uri interne, vad ca sunt doua categorii de preturi:
    1. SM 1 l (vrac, ambalaj generic) - ieftin
    2. SM 1 l (cu amanuntul, ambalaj original) - mai scump

    Cam cat de important este? Pai, in goana mea pentru chilipiruri, am totusi pretentia sa am incredere in cel de la care cumpar. Daca si pe site-urile interne a aparut deja un produs neconform vandut sub marca unui super produs, inseamna ca nu pot avea incredere in aceste site-uri.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #232
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    salut! foarte interesanta discutia voastra, chiar daca va mai ciondaniti, este important sa discutam chiar si mai dur pentru ca asa invatam lucruri noi si stabilim adevarul.
    eu folosesc sera siporax la plantat si sunt multumit. evident, ca orice acvarist, as mai incerca si alte lucruri, chiar daca sa zicem nu am neaparata nevoie ) ca asa e acvaristul, daca se poate si mai bine, de ce sa nu incercam )

    am aflat si eu de parerile astea cu matrix = piatra ponce, deci orice piatra ponce = la fel de buna cu matrix - si nu mi se pare ok abordarea asta, trebuie un pic cercetat, sa dam totusi lui Seachem credit, ca e firma serioasa.

    insa. am vazut acum filmuletul pus de @dandumitru si sincer am ramas masca, pare destul de evident care mediu e mai poros (presupun ca tensiunea superficiala e cu atat mai mare cu cat mediul e mai poros, nu?)
    nu stiu ce sa mai cred despre acest matrix dupa vizionarea filmului.

  3. #233
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    @nexus
    nu numai porozitatea confera acea putere de absorbtie, ci si umiditatea. de exemplu siporaxul putea fi scos din cutie/punga iar matrixul ... din filtru. sau ma rog dintr-un mediu cu mai multa umiditate

  4. #234
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nexus View Post
    am aflat si eu de parerile astea cu matrix = piatra ponce, deci orice piatra ponce = la fel de buna cu matrix - si nu mi se pare ok abordarea asta, trebuie un pic cercetat, sa dam totusi lui Seachem credit, ca e firma serioasa.

    insa. am vazut acum filmuletul pus de @dandumitru si sincer am ramas masca, pare destul de evident care mediu e mai poros (presupun ca tensiunea superficiala e cu atat mai mare cu cat mediul e mai poros, nu?)
    nu stiu ce sa mai cred despre acest matrix dupa vizionarea filmului.
    Testul din videoul respectiv nu are nicio relevanta pentru ca Siporaxul are canalele mai largi decat Matrix sau Ada Bio Rio si probabil
    si decat Eheim Substrate Pro, iar fenomenul de capilaritate exemplificat in videoul citat depinde de multi factori, printre care si materialul
    din care este facut tubul (in cazul nostru mediile biologice) si adeziunea lichidului la peretii tubului. In momentul filtrarii biologice apar
    si alte fenomene cum sint cele de "difuzie a nutrientilor (amoniac, nitriti, nitrati) in biofilme" unde lucrurile sint si mai complicate. Avand
    canalele mai largi Siporaxul are o suprafata specifica mai mica decat alte medii biologice, ceea ce inseamna mai putin loc pentru bacterii.
    Lucrurile se complica si mai mult daca ne referim la fenomenul de colmatare a mediilor in timpul filtrarii. Deci experimentul de mai sus nu are
    nicio valoare stiintifica si nici practica daca nu este explicat stiintific. Pentru ca faptul ca la Siporax este o capilaritate mai mare decat
    la alte medii nu inseamna o mai buna filtrare. Ca sa nu mai vorbim de debitele recircurculate prin respectivele medii si de timpul de retentie
    hidraulica.

    In concluzie nu va mai luati dupa tot ce gasiti pe internet inainte sa analizati in amanunt astfel de experimente.

    O zi buna,
    Dragos

  5. Likes dan.pavelescu, nicu.nicusor1975 liked this post
  6. #235
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt de aceeasi parere cu Dragos (kirucd) !

  7. #236
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Am deschis un topic pentru testul pe care vreau sa il fac cu 12 tipuri diferite de medii biologice,
    gasiti detalii aici:

    http://forum.acvarist.ro/showthread....rare-biologica

    O zi buna,
    Dragos

  8. Likes Colours of Africa liked this post
  9. #237
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marian4232 View Post
    Am considerat ca e mai bine sa evit astfel de discutii care apar din partea lui Cristi dar observ ca se ajunge prea departe.
    Explicatia e simpla si dupa cum ati dedus, Matrixul nu e luat de la Seachem Romania.
    Nu voi dezvalui sursa. Si chiar de as dezvalui-o nu ar ajuta cu nimic pentru ca a fost o ocazie si nu o oferta permanenta.
    Probabil ca voi colabora cu Lucian ca o viitoare sursa de Matrix si alte produse. Chiar daca asta va implica ceva preturi mai mari.

    Treaba cu Seachem Matrix a fost la inceput si am schimbat-o tot la inceput (si nu zilele astea precum abereaza Cristi) in Matrix, deoarece m-am gandit ca Seachem are exclusivitate pe Romania iar eu am Matrixul din afara tarii. Nu am vrut sa creez discutii.
    Precum spune si Catalin, si matrixul care il comercializez eu are greutati diferite de aceea am luat in considerare greutatea volumetrica folosind un recipient de un litru. Uneori are 700, uneori are 800 grame litrul si cred ca se datoreaza umiditatii.

    Mai mult de atat ce sa va zic?
    Pai eu as mai avea o intrebare, pentru ca mi se pare interesant, de ce nu mai ai
    anuntul de vanzare la sectiunea de business national? Site-ul vad ca inca e la locul lui,
    nu am stat sa ma uit sa vad daca exista modificari, dar astazi am vrut sa caut ceva in lista
    ta din anuntul de la vanzari si am descoperit ca nu mai exista decat la tranzactii incheiate.

    O zi buna,
    Dragos

  10. #238
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    referitor la experimentul acela de pe youtube, este vorba de ASCENSIUNEA CAPILARA (legea lui Jurin), care ne spune ca:
    inaltimea la care urca un lichid intr-un tub capilar este invers proportionala cu diametrul tubului capilar

    NOTA:
    - tub capilar este considerat acel tub (canal) care are diametrul mai mic de 1 mm
    - coeficientul de tensiunea capilara a unui lichid (de exemplu apa) are o valoare fixa, se gaseste in tabele (functie de temperatura parca)

  11. #239
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Haplo View Post

    Cam cat de important este? Pai, in goana mea pentru chilipiruri, am totusi pretentia sa am incredere in cel de la care cumpar. Daca si pe site-urile interne a aparut deja un produs neconform vandut sub marca unui super produs, inseamna ca nu pot avea incredere in aceste site-uri.
    probabil ca asta e momentul in care decizi sa cumperi de la distributorii autorizati, si ai lista lor pe pagina seachem.ro

Page 24 of 24 FirstFirst ... 14222324

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •