Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: pesti morti!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    pesti morti!

    Va salut,

    Am un sistem aquaponic (sistem recirculant intre plante si rezervorul cu pesti). Rezervorul este un ibc de 1000L. Sistemul este nou, neciclat(nu sunt sigur ca exista bacterii pentru nitrificare).
    PH=7.5
    Amoniac <0.5

    pestii au murit din a 2-a zi de cand i-am pus in sistem. Aerarea este mai mult decat suficienta! iar volumul de apa este in jurul a 2000L.

    M-ar ajuta enorm daca imi puteti spune daca este o boala sau pur si simplu este vorba de ceva toxic in bazin. Urmeaza sa ma duc cu apa la niste teste amanuntite.
    Nu cred ca este vorba de amoniac in sistem pentru ca au murit mult prea repede!
    Sunt incepator absolut in ceea ce priveste pestii. Va rog aveti rabdare
    Mutlumesc!
























  2. #2
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    In ce sunt plantate plantele? Ma refer la substrat nu la recipiente.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Argila expandata.

  4. #4
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Carasii de balta sunt printre cei mai rezistenti pesti. Traiesc in conditii mizere si in ape limitate in proprietati chimice benefice.

    In mod sigur moartea a survenit datorita unui surplus de substante nocive.

    Cati pesti populau acel bazin?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    cam 50, ma duc cu apa la niste analize amanuntite

  6. #6
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Nu ar fi trebuit sa moara imediat a doua zi, daca ai avut aerare puternica.

    Bazinul a fost 100% curat? Ai folosit vreun fertilizant in exces?

    Cumva i-ai transferat brusc de la apa cu temperatura ridicata la apa foarte rece? sau invers!!!

  7. #7
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    salut flexfast!
    imi pare rau pt pesti. Pentru a le fi mai usor celor carora le ceri sfaturi sa iti raspunda cat mai potrivit incearca sa raspunzi mai detaliat, nu prin raspunsuri simpliste (ex Argila expandata.")

    Din ce stiu eu argila expandata are proprietatea de a acumula nutrientii in exces ca ami apoi sa ii elibereze. Cumva ai cumparat-o second hand? sau poate ai fertilizat prea mult chiar tu ? acesta acumulandu-se ca mai apoi sa fie eliberat in masa apei.

    Te ar fi ajutat ft mult ca inaintea introducerii pestilor in sistem sa adaugi bacterii benefice (exista diferite firme cu produse pentru pond-uri).
    Totusi la fel cum zic colegii pestii inclin sa cred ca mai degraba o substanta chimica i-a afectat. IBC-ul a fost nou? sau cumparat de la vreun nea' caisa care cine stie ce substante a tinut in el(exista firme care importa subst lichide toxice, la cantitati mari, care au cate un angajat ce mai apoi pune pe tocmai.ro/okazii.ro IBC-uri la vanzare)... sau poate cuvele de la plante...

    Daca proiectul va fi pana la urma unul de succes te asteptam si cu poze. Cu ocazia asta propun unui moderator sa creeze o sectiune pt aquaponics. E un domeniu care prinde din ce in ce mai tare. spre exemplu foloseste 90% mai putina apa decat culturile traditionale, astfel cred ca ele sunt viitorul agriculturii. Nu ar strica ca acest forum sa aibe aceasta sectiune inca de pe acum.

    L.E.
    daca sunteti sau nu sunteti de acord cu propunerea facuta de mine dati care un like/dislike.
    Last edited by ovidiu.cursaru; 02-04-2014 at 20:48. Reason: o mica completare.
    Illegitimi non carborundum.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru sfaturi. Argila expandata este de fapt cheramzit se foloseste si in constructii. Exista doua tipuri de argila expandata: agro si cheramzit. Am fost asigurat ca aceasta argila nu a fost tratata in nici un fel, din cuptor a ajuns la mine. Intr-adevar cuvantul comerciantilor este egal cu 0 de cele mai multe ori la noi in tara. Bazinele au fost cumparate SH si au fost folosite pentru a transporta substante folosite in industria alimentara adica non-toxice SI IN PLUS dupa ce le-am primit si taiat le-am spalat si eu cu jet de apa sub presiune. O parte din bazine au fost intr-adevar noi. In functie de cum le-am gasit. Acum caut un laborator pentru analiza apei si voi reveni cu un update. Voi testa apa din ambele sisteme si voi lasa si intr-un butoi niste cheramzit la inmuiat ca sa testez si acea apa pentru a determina de unde provine toxicitatea. Dupa atatea zile cu o rata de mortalitate atat de mare intr-adevar cred ca este vorba de o substanta toxica. Mentionez ca singurul fertilizant folosit a fost BIOBUZZ un extract de alge marine non toxic.

  9. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Biobuzz este firma care produce acel fertilizant, ce fertilizant ai folosit de fapt?
    Ca orice alt fertilizant contine un complex NPK (nitrogen, fosfor si potasiu sub diferite
    forme) daca ai supradozat poate sa fie si asta o problema.

    O zi buna,
    Dragos

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Biobuzz este firma care produce acel fertilizant, ce fertilizant ai folosit de fapt?
    Ca orice alt fertilizant contine un complex NPK (nitrogen, fosfor si potasiu sub diferite
    forme) daca ai supradozat poate sa fie si asta o problema.

    O zi buna,
    Dragos

    http://www.hidroponica.ro/151-alg-a-...-booster-.html

    Acesta este fertilizantul, este obtinut prin presarea la rece a algelor marine nu cred ca ar fi toxic...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •