Results 1 to 7 of 7

Thread: identidicare roca pentru acvariu

  1. #1
    Junior Member Cristii's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Craiova
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes

    identidicare roca pentru acvariu

    salutare ! - va rog poate cineva sa-mi spuna ceva desre aceasta roca ? vreau sa-o introduc in acvariu cu ciclide africane dar nu-i cunosc compozitia . va multumesc
    Attached Images Attached Images
    A fi intelept inseamna sa sti cat de putin cunosti. Socrate

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Din cite vad este o marmura, nu-ti va creste duritatea in acvariu si nici nu va schimba chimia apei.

  3. #3
    Junior Member Cristii's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Craiova
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    multumesc pentru autor
    A fi intelept inseamna sa sti cat de putin cunosti. Socrate

  4. #4
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Dupa parerea mea e un calcar. Fa un test cu detartant.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Calcarul este poros.Calcarul se formeaza fie datorita presiuni apei ,doar pina la 5000m adincime si se numesc calcare biogene, sau prin anumite reactii chimice, acestea avind o porozitate si mai mare, fie prin sedimentarea altor calcare dezagregate , acestea avind in compozitie o cantitate variabila de alte sedimente. Aceasta roca este una metamorfica (lucioasa), adica este formata la temperaturi si presiuni ridicate, este o marmura,are calciti in compozitie dar care nu pot fi dizolvati de apa.
    Last edited by laur_hunter; 06-04-2014 at 09:18.

  6. Likes dandumitru liked this post
  7. #6
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by laur_hunter View Post
    Calcarul este poros.
    Aici esti intr-o regretabila eroare. Acum sunt in miscare insa cand ma voi intoarce la Bucuresti, daca n-am sa uit, am sa pun cateva poze cu calcar cenusiu ,,neporos,, materia prima de la fabrica de ciment Fieni. Repet, testul cu detartant e de baza.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  8. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Calcarul este o roca POROASA, mai poroasa decit marnele , dar nu la fel de poroasa ca tuful vulcanic. Din aceasta cauza este puternic erodat de apa in natura si se dizolva in prezenta apei( ceea ce pt noi duce la cresterea duritatii in acvariu si scaderea PH-ului). Sa nu te gindesti ca se dizolva la fel de repede ca sarea. Atit calcarul cit si marmura au Ca in compozitie dar natura formarii fiecaruia este diferita, cum am explicat si in postul anterior. Ca sa te dumiresti cauta o piatra de calcar si una de marna(marmura ) de volum egal si o sa te surprinda diferenta de greutate dintre cele doua. Ceea ce vezi tu la fabrica este in mare parte dolomita , un calcar sedimentar ,de aici si culoare mai cenusie sau roscata (depinde de natura sedimentelor din compozitia rocii )

  9. Likes steff88 liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •