Results 1 to 3 of 3

Thread: schimbare filtru intern cu filtru extern

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    rasnov-brasov
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    schimbare filtru intern cu filtru extern

    salutare tuturor.dupa cum am spus in titlu,as dori sa schimb filtrul intern actual cu filtru extern tetra tetratec EX
    600,acvariul meu actual are 54 litri,in el sunt doi black moor si un ryukin de cca.4-5 cm.(stiu este prea mic acvariul,dar de aceea m-am orientat la un filtru mai mare ca pe viitor sa pot face un up-grade la un acvariu mai mare)acvariul este ciclat.intrebarea mea este daca trebuie sa am grija la ceva anume,adica daca pot monta filtrul nou pur si simplu sau trebuie sa urmez niste pasi anume,v-as fi recunoscator pentru niste sfaturi obiective.sper ca am fost destul de explicit,va multumesc!
    Last edited by crazybull; 30-03-2014 at 17:54.

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    1- ar fi fost mai bine daca scriai direct denumirea filtrului nou. Cu linkul respectiv nu am reusit sa aflam despre ce filtru e vorba.
    2- pasii de urmat... s-au scris de o mie de ori aici, poti citi la sectiunea articole despre ciclare-amenajare-etc....
    3- pe scurt: lasi filtrul intern la locul lui,... conectezi filtrul nou cu mediile aferente,.... adaugi o sticluta de JBL SafeStart,..... astepti cam 4 saptamani, faci o masuratoare la No2: daca este 0, iar No3 este in limita 10-50... atunci poti scoate filtrul intern. Recomandat este sa mearga ambele filtre in paralel minim 2 saptamani.

    Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    rasnov-brasov
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    ok.multumesc de indrumare

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •