Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Piticele mele

  1. #11
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Bine v-am regasit! A trebuit sa renunt la ei in 2014 cand m-am mutat din Tei. Proprietarul a venit in vizita intr-un weekend cand eram plecati in provincie si s-a gandit sa opreasca curentul electric sa nu se intample ceva rau din cauza filtrelor din acvarii. I-am donat unui coleg de forum pe cei care au supravietuit.
    Aceeasi proprietari care au distrus tablouri vechi si rame din lemn, lucrate manual, pentru a cauta banii celei care le-a lasat mostenire apartamentul :(

  2. #12
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau.
    Acum spor cu noul setup dar speram sa aflu ca mai sunt niste nichosi ramasi pe undeva.
    Asteptam noi poze cu acvariul de 100l.

  3. #13
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Pana la cel de 100 mai dureaza. Nu stiu daca sa-l fac eu, si sa aiba dimensiunile pe placul ochiului meu, sau daca sa cumpar unul din Hornbach de 112 litri, cu inaltimea aia ciudata, mai mare decat latimea?

  4. #14
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Mai bine il faci tu.

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Am mai facut un schimb de apa serile trecute. Doar 10 litri, de vara. Am curatat geamurile, spalat buretele de pe IN si am mutat un lemn 5cm mai la stanga. Pestii sunt bine, dupa incidentul cu filtrul scos din priza (am uitat sa bag filtrul in periza dupa ce am hranit bestiile si am plecat la serviciu).
    Toata operatiunea a durat sub 30minute ca sa nu deranjez prea tare somnorosii din dormitor
    Proiectorul e genial, dar e prea puternic pentru acvariul asta. Cel putin pentru 'nema' fertilizare. Frunzele Anubiasului, cele care stau in calea razelor, sunt pline de alge maro.
    Attached Images Attached Images

  6. #16
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Pam pam paaaam. Am ajuns acasa foarte trist ca am avut bani doar de o bere azi. Am uitat ca am luat ieri flori pentru mandra si am ramas in cooroo' gol cu banii. Pe langa asta, in timp ce culegeam copilul din castronul cu boalel cainelui, vad un pui de krib uscat, asezat pe masina de spalat. Am auzit azi-noapte ceva pleoscaituri, dar am crezut ca e corydorasul sinucigas. Mi-am ezplicat doamna ca era in cosul de rufe. Adica pe la 1,5metri distanta de acvariu.
    Am spalat copilul si l-am pus la masa. In timp ce manca el linistit, belesc ochii in acvariu sa numar pestii, poate a mai vrut vreunul sa ia cina cu Michael J. Cand colo, ce sa vezi, cei doi care au mai ramas erau inghesuiti pe langa lemne si printre frunzele Anubiasului si fara culoare
    Perechea stabilita a scos ponta la plombare si e tare grijulie. S-a dus pe cuc orice suparare. Mai am un litru de vin pe care am sa-l dau gata in seara asta.
    Uraaaaa, au depus, au depuuuuuus!

    PS: am de dat 2 femele subadulte de kribensis si un corydoras. Pe o strangere de mana, musai!

  7. #17
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    20160922_203602(1).jpg

    O poza de ansamblu
    Si una cu puii. Sper ca se vad piticii!

    20160922_203423(2).jpg

  8. Likes Iliescu Mihai Ulmis liked this post
  9. #18
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes

  10. Likes dandumitru, Pavel.Cristian, Killick, marko liked this post
  11. #19
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumosi! Parintii impreuna cu puii
    MEMBRU ARK

  12. #20
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marko View Post
    Foarte frumosi! Parintii impreuna cu puii
    Multumesc! Poate reusesc sa pun si ceva killifish dupa ce dau puii!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •