Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Iazul meu ...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    Iazul meu ...

    Salut ! Am intrat pe acest forum sperand sa primesc sfaturi cat mai utile despre constructia unui iaz .Am incercat ceva anul trecut , sper ca atasamentul sa se incarce bine .. sa vedeti despre ce este vorba, acum vreau sa il refac si sa il populez cu koi . Astept sfaturi despre filtrare ... recomandari pompe / filtre .Multumesc


    L-5.5m / l- 4m / adancime maxima 1 ,m
    Attached Images Attached Images
    Last edited by mavro86; 19-03-2014 at 12:29.

  2. #2
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Daca vrei sa cresti koi vei afea foarte mult de munca! Koii sunt adevarate fabrici de mizerie!
    Un iaz incorect construit, fara un sistem de filtrare pe masura, nu poate mentine in parametri conditiile necesare de supravietuire.

    Pe acest forum gasesti suficiente informatii despre iazuri. In functie de bugetul pe care vrei sa il aloci acestui hobby vei putea opta pentru diverse variante de amenajare mai mult sau mai putin eficiente! Ideal ar fi sa concepi de la inceput ceva functional pentru a nu fi nevoit in viitor sa modifici.
    Te mai informez ca acest hobby nu este tocmai ieftin! In schimb, te asigur ca satisfactia va fi pe masura realizarii tale!


    Cu stima,

    Stefan
    Last edited by stefannicolae1978; 19-03-2014 at 17:25.

  3. Likes mavro86, danny80 liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Salut Stefan ,

    Multumesc de sfaturi si daca se poate un sfat in privinta filtrarii pentru 6000 L ? As vrea sa stiu pe ce brand-uri sa ma bazez, eu as fi mers pe ceva de la heissner ...

  5. #4
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Nu stiu exact ce vrei sa faci!!! si din acest motiv nu imi permit sa iti dau sfaturi eronate...

    6000 de litri pentru koi este insuficient volum in conditiile in care filtrarea este deplorabila iar iazul nu este construit corect(sifon/skimer/etc).
    Despre filtrele din comert te sfatuiesc sa uiti pentru ca nu au in niciun caz eficienta spusa de producator/comerciant si vei constata ca dai banii de pomana!!!.
    Cele mai ,,sanatoase,, filtre destinate crapilor koi sunt multicameralele betonate cu burete japonez,etc sau echipamentul profesional bead plus sieve care este extrem de scump si putini isi permit!!

    Cu stima,

    Stefan

  6. Likes Nimeni liked this post
  7. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Salut,

    Nu stiu exact ce vrei sa faci!!! si din acest motiv nu imi permit sa iti dau sfaturi eronate...

    6000 de litri pentru koi este insuficient volum in conditiile in care filtrarea este deplorabila iar iazul nu este construit corect(sifon/skimer/etc).
    Despre filtrele din comert te sfatuiesc sa uiti pentru ca nu au in niciun caz eficienta spusa de producator/comerciant si vei constata ca dai banii de pomana!!!.
    Cele mai ,,sanatoase,, filtre destinate crapilor koi sunt multicameralele betonate cu burete japonez,etc sau echipamentul profesional bead plus sieve care este extrem de scump si putini isi permit!
    Iar asta "mavro86"... ti-o spune un om "patit" Cand ti-am citit prima postare, primul meu impuls a fost sa iti recomand sa citesti "istoriile" propriilor iazuri postate de StefanNicolae sau Goodmans... ai sa vezi prin cate etape au trecut fiecare pana au ajuns la un iaz "normal" sau cel putin stabil din punct de vedere al filtrarii. Gasesti in topicurile respective multe de invatat, lucruri pe care colegii nostri le-au invatat pe "propria piele si propriul buzunar"...

    Asa cum spunea Stefan: nimeni nu iti poate da un sfat de genul "ce sa faci"... ptr ca e vorba de portofelul tau si iazul/ideea ta. In schimb iti pot spune sau isi pot da cu parerea asupra unor echipamente sau idei de filtrare. Nimeni nu o sa iti dea formula exacta gen: pune "aia si aia si aia"..... in schimb iti pot raspunde daca este bine sa folosesti pompa X, sau sistemul Y...

    Citeste inainte de toate, cam tot ceea ce poti citi in aceasta sectiune... nu dureaza mult, maxim 1 saptamana. In timp ce citesti pune pe hartie anumite idei prinse din context si la final.... dupa ce iti faci un plan de bataie.... vin-o cu intrebari. Studiaza preturile, vezi randamentul fiecarui sistem, vezi la ce volum de apa te incadrezi, gandeste-te cam ce doresti sa tii in iaz si ce numar de pesti... apoi incepi calculele economice. Tragi linie... vezi daca iti permiti.... si te apuci de treaba, ca acusi vine primavara (daca nu a venit deja).

    Spor si ape limpezi
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. Likes mavro86 liked this post
  9. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Se pot face multe daca te tii de treaba.
    La mine iazul este ca la inceput(nu zic ca e bine sau nu,important este ca nu imi mor pestii si ca iau in greutate de la an la an)dar imi doresc cateva modificari.
    Materiale am adunat...timp nu am avut.

    Conlcuzia la care am ajuns eu dupa 6 ani este urmatoarea:
    1.Filtrul cu cat este mai mare (implicit si materialul filtrant) cu atat mai bine.Dar trebuie mentinut curat.
    2.Pompele trebuie sa traga apa curata pentru a avea o viata lunga si un debit constant.Asta implica sifon de fund,camera de decantare langa iaz care sa comunice cu sifonul (sau direct multicameral) iar pompele sa traga apa dupa minim o camera de filtrare dotata cu perii.Este suficient pt a retine mizeria mare si algele.
    3.Oxigenarea buna si UVC-urile nu trebuie sa lipseasca.
    4.O parte din zi trebuie sa fie umbrit iazul,ajuta mult impotriva algelor de orice fel.
    5.Sa-ti petreci macar jumatate de ora pe zi in apropierea iazului.Astfel o sa descoperi din timp diverse probleme.Sa dai de mancare la pesti doar tu.Este foarte important sa stii cat,cand si ce mananca pestii tai.
    6.Mentine echilibrul intre volumul iazului si cantitatea de peste din iaz.

    Foarte mult nu mai sint de spus daca respecti cateva principii de baza.Discutii insa putem face foarte multe dar cum spuneau si colegii mai devreme,mai bine citesti cateva topicuri dedicate din sectiunea pond.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. Likes mavro86 liked this post
  11. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Va multumesc pentru sfaturi si am sa tin cont de ele !
    Cand ma apuc de construit nu o sa ezit sa va intreb, daca dau de greu .


    Respect

  12. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

  13. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Apa - 6000 Litri....
    Pompa recirculare - 8000Litri/h....

    Ceva se bate "cap in cap": ori nu ai inteles ideea filtrarii... ori nu ai citit topicurile colegilor.
    Un articol bun de citit... care poate iti da de gandit: http://forum.acvarist.ro/showthread....rele-biologice
    Acolo ai sa vezi si de cate ori trebuie recirculata apa in iaz.... si ce valori sau rapoarte tre sa indeplinesti ptr o filtrare buna. Despre fintrele din lista ta.... nu spun nimic.
    Spun doar ca la acvarii de exemplu: volumul de apa al acvariului trebuie recirculat de 3-5 ori INTR-O ORA.... Ceva gen: daca ai un acvariu de 200Lt.... e musai sa folosesti o pompa cu debit de 1000Lt...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  14. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    iaz koi

    Salutare !
    Dupa multe ore petrecute pe acest forum , multe schite si planuri am hotarat sa ma apuc de construit !! (mentionez ca am tinut cont de majoritatea sfaturilor )
    Astfel dupa cateva saptamani de munca iazul meu arata asa :

    Va multumesc pentru postarile voastre foarte folositoare si orele petrecute pe acest forum,

    Astfel avem iaz 10000 l Acoperit
    Filtrare multicameral 5 camere aproximativ 3000 l
    Sifon de pardoseala de 110 mm
    Uvc de 36 w Iazul va fi in interiorul unui foisor si cred ca este suficient
    In privinta skimmerului nu m-am hotarat dar cel mai probabil voi opta pentru unul electric ...
    Hidroizolare o voi face cu sika 107 sau mapei ( ceva sfaturi ? )

    Toate bune ! O sa revin cu alte detalii si mai multe foto (sper sa reusesc ) )

    Astept pareri si criticile constructive
    Attached Images Attached Images
    Last edited by mavro86; 01-07-2014 at 11:13.

  15. Likes tudiromi, kirucd, stefannicolae1978 liked this post
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •