Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 51

Thread: mancare New Life Spectrum

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    si eu am tot cautat, dar in ultima vreme a cam disparut de pe la noi. hrana e foarte laudata, cu toate astea ai mei discusi nu s-au omorat initial dupa ea. marturisesc faptul ca am fost tentat si eu sa o aduc, dar m-a descurajat comanda minima si faptul ca nu stiu daca ar fi suficienti doritori dat fiind istoricul in Romania (dar eu nu traiesc din asta si as fi adus-o in primul rand pentru mine). nu cred ca e vreo placere sa iti inveti pestii cu o hrana care nu exista pe piata in mod constant, pentru ca ulterior sa ii vezi refuzând orice alta hrana uscata. deci, din punctul meu de vedere, daca reusesti sa o aduci in mod constant si sa implicit sa iti formezi o piata pentru ea, e laudabila initiativa. succes!

  2. #12
    Very high member radu_dragan's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti Valea Ialomitei
    Posts
    1,489
    Post (Dis)Likes
    sunt interest si eu de 2-3 borcane dar pt ciclide mari,flowerhorn

  3. #13
    Member 1Mihai's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc pt ciclide:

    NLS Optimum fresh h2o flakes with garlic

    NLS Cichlid formula 1 mm

    NLS THera A+ 3 mm

    M-as bucura daca le-ar putea comercializa cineva, nu vreau sa mai fiu nevoit sa caut 2-3 saptamani!
    Sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. – Nicolae Iorga

  4. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    Nu stiu .... dar mai mult ca sigur nu o sa dau acum comanda de borcane mari .... cica cu citire de la producator e bine sa fie folosita in 3-4 luni de la deschidere .... si nu cred ca sunt multi crescatori prin zona
    Si cum spuneam ... costa si mult si sunt si destule la box ... poate doar pe precomanda ... oricum ... functie de reactiile voastre decid daca aduc sau nu mancare NLS ...
    LE: steff88 nu se mai ocupa ... a inchis site-ul si afacerea si a plecat din Bucuresti
    Dupa cum ai specificat: fa un calcul la pretul galetii.... Expune "minimul de comanda"..... Preia comenzile anticipat si cu avans.... si in felul acesta acoperi si nevoile "unora"

    Ps: Dupa cum bine ai zis... producatorul ofera un pont: "de la deschidere".... Asta nu ma impiedica sa iti cumpar 4 galeti anual.... si sa consum cate o galeata in fiecare trimestru, nu?
    La fel: asta nu impiedica un grup din Iasi sau Cluj.... "sa o puna de o comanda comuna".... si sa imparta la destinatie continutul.
    Sa nu fim "ipocriti" (noi, consumatorii)... dar o mare parte din pret este datorata ambalajului.... Daca exista posibilitatea de "mai bine"... de ce nu se profita?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. Likes Colours of Africa liked this post
  6. #15
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Seby, hai sa-ti explic cum sta "afacerea":
    eu sunt mult prea mic ca sa fiu bagat in seama de producator (am postat undeva dar a disparut, comanda minima de la SunSun (de exemplu, dar e valabil pentru orice producator) ca sa te bage in seama e de un container de 10 metri lungime si 2 jumate inaltime lunar) ... asa ca singura mea sansa e sa le iau de la un endseller ca si mine (adica de la un magazin online). Asa procedez cu orice produs aduc.
    Ca si acest endseller sa ma bage in seama si sa-mi ofere un oarescare discount e sa comand de cateva mii de euro de la el.
    Avantajul e ca ma lasa sa comand doua d-alea, 3 d-ailalte ..etc din toate produsele pe care le are el in oferta de la toate firmele ... ideea e ca totalul sa fie semnificativ.
    Dezavantajul e ca sunt limitat la oferta lui.
    Exemplu: in cazul NSL el nu aduce borcane mari. Mi-a zis ca sunt scumpe si ca nu are cerere pentru ele ... dar daca vreau, ii comand si platesc in avans si le comanda si el mai departe special pentru mine ... dar trebuie sa comand cantitatea minima din produsul respectiv pe care o livreaza dealerul lui ... iar in cazul de fata este o cutie.

    Eu nu sunt dispus sa bag in acest moment foarte multi bani intr-un box de galeti mari din fiecare produs (ca cineva vrea pentru cichlide, altul vrea pentru discusi ... etc .. deci eu trebuie sa aduc cate un box pentru fiecare) pe care il au ei .. in ideea ca poate un grup din Iasi sau Cluj ....
    E vorba de foarte multi bani blocati si nu sunt dispus sa o fac in acest moment ....
    Prefer sa testez piata cu cateva cutii mici, sa vad cum misca .. si apoi daca e cazul, investesc mai mult.
    Cum bine stiti NLS e mancare premium, iar marfa premium are pretul ei ... care e posibil sa fie un pic cam mare pentru posibilitatile acvaristului roman (data fiind situatia economica de cacao si lucrurilor care se agraveaza pe zi ce trece)
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  7. Likes Nimeni liked this post
  8. #16
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Inteleg cum sta treaba cu comenzile (Citisem si despre Sun-Sun...) De aceea spuneam de eventualitatea prenotarilor: din moment ce tu ai avansul primit.... nu cred ca te influenteaza prea mult, din contra: te avantajeaza la volumul total al comenzii.

    Oarecum e simplu cu "galetile mari".... Vreau sa intelegi de la bun-inceput ca nu incerc sa te conving de nimic: doar imi expun parerea, din punctul meu de vedere.
    Revenind la galeti:
    - Sortimente.... nu sunt asa de multe: la discusi se folosesc generic doar "Discus formula" sau "Grow" ptr puiet.... La cichlide la fel: 2 sortuimente de baza... cu granulatii diferite. Cam asta se foloseste in general.
    - Tu poti sa ii ceri lamuriri cu ambalarea si numarul cutiilor.... Era logic ca producatorul sa trimita cate o cutie din fiecare produs... doar nu sta sa faca pachete (asta e treaba distribuitorului sa faca comenzi "comune"/amestecate)
    - Ca exemplu: Discus Formula... la 2000Gr... sa zicem ca este ambalata cate 6 sau 8 la cutie (nici nu pot fi mai multe ptr ca depasesc limita maxima admisa ptr "manipulare". Inclin sa cred ca sunt cate 4) - Cand ai un numar clar de comenzi ptr numarul respectiv de galeti pe sortiment, atunci poti strecura printre comenzile "uzuale" si una de asta. La asta ma refeream, dar lumea trebuie sa stie un pret informativ... nu?

    In alta ordine de idei: Cei care au folosit genul asta de mancare stiu deja ce "cheltuieli" au avut.... si daca le-au suportat inainte... cred ca le suporta si in viitor sau sunt pregatiti sa le suporte.. Marea problema a fost lipsa produsului de pe piata de aceea multi s-au sucit in alta directie.

    Repet: eu nu incerc sa te conving de nimic.... in fond si cea la 300gr e buna (decat nimic....) Toata discutia mea a fost strict din punctul de vedere a unei posibilitati mai mare de a avea un pret si mai mic. Dar daca oferta nu include asa ceva.... ne conformam ei si gata. Pe viitor si in functie de vanzari... poate se modifica treburile.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #17
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Sebi, eu iti multumesc pentru dialog. Daca nu ma interesa parerea userilor, nu deschideam topicul ... pur si simplu
    Mancarea la 2 kg este fff scumpa si ai dreptate, cutia contine 8 galeti.
    hai sa ne jucam putin cu matematica:
    pe acest site http://www.feedmyfish.co.uk/ preturile sunt urmatoarele:
    Spectrum Cichlid 2000g -> 74 lire sterline adica aproximativ 400 lei galeata ... deci 8x400 = 3200 lei box-ul de 8
    Spectrum Marine 2000g -> 64 lire sterline adica aproximativ 357 lei galeata ... deci 8x357 = 2860 lei box-ul de 8
    Spectrum Discus cel mai mare e de 250 grame ... deci nu face obiectul discutiei ....
    Spectrum Thera A 2000g -> 85 lire sterline adica aproximativ 467 lei galeata ... deci 8x467 = 3740 lei box-ul de 8
    si ma opresc .... ca deja ordinele de marime sunt clare.
    De acord, eu nu le iau cu preturile de pe acel site ... dar crede-ma ca nici cu 10 lire nu iau galeata.
    Deci ca sa aduc la galeata trebuie sa bag vreo 4000 de euro.

    Si acum, cam cate galeti crezi tu ca o sa vand eu la preturile astea?
    Cati acvaristi crezi tu ca sunt dispusi sa plateasca preturile de mai sus?
    Inainte sa-mi raspunzi, te rog sa-ti aduci aminte de alta mancare premium numita Shirakura si experienta lui Geani cu ea.
    Inainte sa-mi raspunzi, te rog sa-ti aduci aminte ca a mai existat cineva in .ro care a adus acesta mancare (Stefan) si a inchis afacerea. De ce oare?
    Sebi, sincer, eu chiar nu pot sa nu-mi pun astfel de intrebari ... e vorba banii mei, proveniti din leafa mea pentru care crede-ma pe cuvant ca muncesc de-mi ies ochii ... deci pur si simplu nu pot sa ma aventurez la risc cand e vorba de sumele astea.


    Eu chiar sunt curios cati acvaristi o sa cumpere Spectrum Cichlid formula 250g - 52 lei in loc de JBL GranaCiclid 250g - 34 lei
    Last edited by cristi_ionescu_79; 16-03-2014 at 14:54.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. Likes Nimeni liked this post
  11. #18
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    Si acum, cam cate galeti crezi tu ca o sa vand eu la preturile astea?
    Cati acvaristi crezi tu ca sunt dispusi sa plateasca preturile de mai sus?


    ... eu chiar nu pot sa nu-mi pun astfel de intrebari ...

    Eu chiar sunt curios cati acvaristi o sa cumpere Spectrum Cichlid formula 250g - 52 lei in loc de JBL GranaCiclid 250g - 34 lei
    - ) Ai fi "nebun" sa nu iti pui astfel de intrebari! Dar.... tu in fond esti, asa ca zicem pas

    - 8 galeti... cred in opinia mea ca vei comanda doar 1 singura data pe an. La cele de cichlide cu siguranta ca se strange de o comanda. La discus.... daca iau eu 4 , Kiruc una... si 3 "le tii pe stoc", poate Nyko ar mai comanda una, in rest..... bate vantul

    - Cati acvaristi o sa cumpere? Banuiesc ca la inceput cativa care stiu ce cumpara + inca 50% "curiosi". Dar nu vei putea lua ca referinta ptr comenzi ulterioare. E cu dus-intors toata treaba, intradevar. Cine o sa cumpere? Cei care dau lunar sau trimestrial cateva milioane pe o galeata de Tetra.... si nu isi fac probleme ptr 50bani diferenta pretului la transport!

    Stiu ce vrei sa zici.... si te inteleg perfect. Daca as sta sa gandesc la rece.. ti-as spune: Nu aduce :P (Dar stiu ca este cerere...)

    De amintit.... imi aduc aminte de semnatura mea si o reamintesc si altora

    Ps: Formula Discus este la 300Gr http://shopping.rediff.com/product/n...-300g/11296303 mereu a fost la 300gr...

    Aia "Grow Formula" care se da la puiet este la galeata de 2270 sau 2000gr, nu mai retin. A, sa nu mai zic ca aici in PetShop e 25€ borcanul de 300gr
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  12. #19
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Stop joc ca luai doua gaturi din palincoseptu' de la Buttman inainte de masa de pranz:
    O galeata de 2000g de Spectrum Cichlid costa la englezoi 74 de lire adica cam 400 lei ...fara transport care e semnificativ
    La TUCRADIO 250g din acelasi Spectrum Cichlid va costa 52 lei ... asta inseamna ca 8x250g = 2000g si 8x52 = 416 lei .. transport moca
    Restul e Can-Can si-i astept pe cei care ziceai tu sa-mi comande cate 8 bucati a 250 grame .....
    Adica cu alte cuvinte ... Can-Can
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  13. Likes Nimeni liked this post
  14. #20
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Cam mult. Saptamana asta imi vine o galeata de NLS Cichlid Formula pe care am platit 300 de lei. Asa le aduce un baiat de pe ciclide.ro
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •