Results 1 to 5 of 5

Thread: inmultire carassius auratus

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    inmultire carassius auratus

    Buna ziua in primul rand am sa va descriu componenta acvariului meu de 130 de litri : un caras veiltail femela in varsta de 4 ani, doi carsi oranda cred ca masculi amandoi in varsta de 2 ani si un caras black moore mascul de 3 ani .
    Nelamurirea mea consta in faptul ca nu am mai inmultit pana acum carasi si mi-as dori sa opot face cu atat mai mult cu cat am acesti pesti de cand erau mici de 4-5 luni si m-am atasta de ei . M-am documentat si eu de pe net despre inmultirea lor dar as avea nevoie si de niste sfaturi sau mici secrete de la niste profesionisti . Asadar am amenajat si al doilea acvariu cu un burete cu piatra si plasa pe fund la 3 cm inaltime , acvariul are 80 de litri , am separat masculii de femela si in continuare cred ca am nevoie de niste sfaturi :
    1. Nu sunt sigur daca e bine sau se pot imperechea carasi de specii diferite
    2. Cat trebuie tinuti separati masculii de femela
    3. Cand este perioada de depunere la carassius auratus
    4. Cetemperatura trebuie sa aiba apa in timpul depunerii si cand vor ecloza elevinii daca am incalzitor si ei se depun pe el nu se "prajesc"?
    multumesc anticipat pentru sfaturi si atasez si niste foto cu pestii.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by stefanionut; 13-03-2014 at 23:20.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Medias
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Nu e o parere avizata dar din cate imi amintesc de pe vremuri, cand eram interesat de carasi, acestia se pot imperechea si daca-s diferiti dar e foarte important sa fie aceeasi forma a corpului in caz contrar te trezesti cu pui ce "plutesc" sau fac pluta pe spate .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    salutare nu ma mai ajuta nimeni cu niste sfaturi legate de postarea mea ? mersi

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Hai ca te ajut eu.Tine masculii 2 saptamani separati de femela, apoi in bazinul de reprodus pune un sfert apa din acvariul comunitar si trei sferturi apa proaspata, ridicand si temperatura fata de cea din comunitar cu 2-3 grade.Ei depun in general cand rasare soarele.Poti pune varietati diferite de carasi.Nu le da de mancare in bazinul de reprodus.Daca dupa 2-3 zile nu depun, ii pui la loc in comunitar.Eu cand reproduceam carasi puneam apa in bazinul de depus si asteptam sa inceapa ei se alerge in acvariul comunitar apoi dimineata cand vedeam ca se fugaresc, ii bagam repede in bazinul cu gratar dar pentru asta trebuie sa-i urmaresti dimineata devreme.Cand ai icre, imi trimiti un mesaj sa-ti spun ce ai de facut, sau scrii aici.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by drdiscus View Post
    Hai ca te ajut eu.Tine masculii 2 saptamani separati de femela, apoi in bazinul de reprodus pune un sfert apa din acvariul comunitar si trei sferturi apa proaspata, ridicand si temperatura fata de cea din comunitar cu 2-3 grade.Ei depun in general cand rasare soarele.Poti pune varietati diferite de carasi.Nu le da de mancare in bazinul de reprodus.Daca dupa 2-3 zile nu depun, ii pui la loc in comunitar.Eu cand reproduceam carasi puneam apa in bazinul de depus si asteptam sa inceapa ei se alerge in acvariul comunitar apoi dimineata cand vedeam ca se fugaresc, ii bagam repede in bazinul cu gratar dar pentru asta trebuie sa-i urmaresti dimineata devreme.Cand ai icre, imi trimiti un mesaj sa-ti spun ce ai de facut, sau scrii aici.
    multumesc fain cred ca ma descurc daca nu asta e o sa-ti transmit ce am facut

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •