Results 1 to 6 of 6

Thread: Teste apa

  1. #1
    Junior Member gaby964's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    90
    Post (Dis)Likes

    Teste apa

    Ce parere aveti despre testele de apa de la Aquili?Am gasit 5 teste cu picatura pentru ph,gh,kh,no2 si no3 la un pret destul de bun...

  2. #2
    Junior Member raducu26's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Pascani
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Buna seara !
    Revin si eu cu aceeasi intrebare. Sunt bune aceste teste, le-a mai folosit cineva, este multumit de ele?

  3. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea personala este ca daca gusti tu putina apa, ai mai multe sanse sa nimeresti parametrii apei decat testele alea toate in unul. Alea specializate (doar de ph, gh, amoniac sunt mai aproape de adevar)

  4. #4
    Junior Member raducu26's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Pascani
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes

  5. #5
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Servus.
    Am cautat si eu pe google Aquili water tests review si am gasit cateva site-uri in care acvaristii spuneau ca sunt ok si raport pret/calitate bun.
    Am cautat si pe youtube ca sa vad scalele cromatice si am gasit:
    https://www.youtube.com/results?sear...eagente+Aquili
    Parerea mea: no2, no3, kh, gh sunt ok.
    Testul de ph insa are o marja de eroare foarte mare daca vrei sa afli concentratia de co2 din apa cu ajutorul raportului kh/ph din tabele gen: http://www.aquariumadvice.com/wp-con...2/05/ph-kh.jpg , deoarece scala cromatica a testului indica ph-ul din 0.5 in 0.5 unitati.

    Eu folosesc test de ph de la jbl care indica ph-ul din 0.2 in 0.2 unitati si mi se pare insuficient pt ca mi s-a intamplat ca testul permanent de co2 de la JBL (ala de sta in acvariu si isi schimba culoarea in functie de concentratia de co2 din apa), sa indice culoarea verde-lime iar testul de ph la picatura imi indica un ph intre 6.6-6.8 (culoarea nu era pe scala), iar kh-ul era de 5. Asadar am dat cu presupusul ca aveam un ph de 6.7, un kh de 5 si concentratia de co2 era de 38ppm. In mod normal pestii si crevetii ar fi trebuit sa iasa la suprafata dar nu aveau nici pe dracu' (posibil ca si concentratia de oxigen din apa sa fi fost mare si atunci nu ii deranja co2).
    Dupa ce mi se va termina testul asta de ph, voi cauta unul care sa indice ph-ul pe scala din 0.1 in 0.1 unitati (sper ca exista nu am cautat pana acum).

    Succes.

  6. #6
    Junior Member raducu26's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Pascani
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Referitor la testul de ph cred ca sunt cele mai precise alea de la jbl.Tetra si Sera au la fel scala 0,5 .Eram totusi curios daca a mai avut cineva testele astea si de la aquili si le-a folosit si pe cele de la jbl(de exemplu) si au iesit rezultate foarte diferite.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •