Results 1 to 5 of 5

Thread: agresivitate intre creveti neocaridina heteropoda var. yellow

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes

    agresivitate intre creveti neocaridina heteropoda var. yellow

    Salut , azi cand ma pregateam sa dau mancare la creveti si ii urmaream ce mai fac am observat ceva ciudat ( stiu ca s a mai discutat ca femelele mai mananca rar cate un exemplar mai mic ...) un crevete adult a atacat un crevete mai mic 15-20 mm si nu ia dat drumul desi se zbatea si a inceput sa manance din el , dar eu oricum le dau mancarea mai variata sa nu duca lipsa de nimic ( si in cantitati destul de mari cat sa ajunga pt toti), si ei erau amandoi masculi cand i-am despartit deja incepusera sa il atace alti 2 pui mai mici ca el , le-am mai dat niste spirulina sa uite de el ... oricum a fost ranit grav ca pana sa gasesc ceva sa ii despart aproape il omorase primul care l-a atacat nu inteleg de ce nu a atacat un pui mult mai mic si a atacat un crevete cu marime apropiata de a lui , a mai patit cineva ceva de genul asta ? ( si victima sa-i zic asa nu era bolnava nu era nimic in neregula ca am vazut actiunea de la inceput dar am zis ca nu e nimic grav ... )

  2. #2
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    hmm...intr-adevar ciudat de agresiv.nu ai specificat ce fel de creveti?o-r fi teritoriali sau cine stie...sorry chiar nu am trecut prin asa ceva.
    ai mei se mai ciocnesc unul de altul,dar atat nimic mai mult,nici macar cu cei micuti micuti deabia iesiti.(este vb de rcs)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes
    si eu am zis ca e joaca o altercatie mica ... aveam telefonul la mine si i-am filmat desi nu credeam ca se ajunge la asa ceva ( o sa postez filmul maine )

  4. #4
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Am patit si eu asa la un moment dat.
    Cativa creveti red cherry mi-au atacat si omorat mai multe exemplare de tiger shrimp. Am asistat ca si tine, live, la un episod de genul asta.

    Nu imi explic de ce, ce e drept nici nu m-am documentat prea mult dupa...am renuntat sa-i mai tin impreuna.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    35
    Post (Dis)Likes
    Si filmul , este cam scurt pt ca in momentul in care am vazut ca se ingroasa gluma am lasat telefonul sa ii despart dar se vede totusi ca desi aveau mancare tot il mai atacau . ( calitatea filmului este ... de telefon )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •