Results 1 to 8 of 8

Thread: Corydoras alb agitat

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    Corydoras alb agitat

    Buna seara,
    Am scotocit pe forum cautand ceva referitor la problema mea, dar nu am gasit nimic. Daca a mai ridicat cineva problema si nu am gasit eu, imi cer scuze.
    Sunt destul de nou in ale acvaristicii (totusi, nu-s chiar tamaie, tatal meu a fost un pasionat al acvaristicii pana acum cativa ani) si as avea niste intrebari legate de anumite comportamente.
    Am un acvariu de 55 de l, plantat, cu nisip si pietris, filtru. Am 2 gourami, 4 xypho, 3 melcisori (Apple Snails) si 2 corydorasi, unul gri cu pete negre si unul alb-rozaliu cu ochi roz. Cory i-am cumparat ieri, impreuna cu melcii. Sunt inca pui (sa tot aiba vreun centimetru si un pic); cel gri e vioi, isi vede de scormonit, se comporta normal. Cory alb, in schimb, e o pacoste. Nu stiu daca are un comportament normal (eu il compar cu cel gri), dar se agita fara incetare. Inoata de parca are jar pe coada, si are o viteza de nu-l poti urmari. Pare-se prefera un anumit perete al acvariului si sta sa-l rastoarne. Se ciocneste de xypho, nici sa manance sau sa scurme nu are rabdare. Scurma cateva secunde si iar incepe sa inoate in toate directiile langa perete. Incepe sa enerveze femelele xypho, una din ele il pandeste, incearca sa-l ciupeasca (pas de poate!).
    Cory mai ia cate o pauza scurta, banuiesc ca-si mai trage sufletul, si istoria se repeta. Care sa fie cauza? L-am luat pe cel gri tocmai sa nu fie singur, si cel gri pare multumit si linistit. Mananca, scurma, e cuminte. Conteaza daca co-locatarii de aceeasi specie sunt de aceeasi culoare ca si el? Sa cumpar mai multi albi? Nu as vrea sa suprapopulez acvariul. E in regula daca mai cumpar 1-2 ca si el, albi, sau e deja prea mult?
    O alta (mini)problema sunt melcisorii. Par destul de timorati, se plimba ce se plimba si intra in cochilie. Xypho au prostul obicei sa-i ciuguleasca. Cand intra in cochilie, le ciugulesc cochilia. Nu tot timpul, dar am observat ca ii cam sacaie. Nu am mai avut melci, si ma intreb daca e in regula sa ii tin cu xypho. Am cumparat melci si pentru al doilea acvariu, unde tin o pereche de carasi, iar carasii ii ignora, nu ii ciupesc, iar melcii aceia sunt mai activi. Sa fie xypho, sau inca nu s-au adapatat suficient la noul mediu?
    Va multumesc.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati, Romania
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    Cory sunt pesti de grup. Un numar de 4 e minimul indicat. Vestea buna e ca bronze cory (cel gri) si albino cory (cel alb) fac turma impreuna, dar trebuie sa mai iei cel putin 2. In legatura cu comportamentul nu ma pricep. Scuze.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Danyela, multumesc pentru raspuns. Am mai cumpara azi un cory alb care s-a 'aliat' cu cel gri si scormonesc de zor impreuna. O sa vad cum evolueaza situatia. Acum sunt 3, sper sa nu fie necesar sa mai iau unul, ca va incepe sa fie cam inghesuiala cand mai cresc.

  4. #4
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/

    cel alb e varianta albino a aceeasi specii. Si scrie... 4-6 buc.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #5
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes
    Acvariul este ciclat?
    Cory se agita pana se acomodeaza cu mediul cand sunt proaspat adusi in acvariu sau daca nu-i convin parametrii apei.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    @Roshadow, acum sunt 3. Mi-e teama sa nu suprapopulez, 'nervosul' pare putin mai calm acum. Am sa il urmaresc cateva zile si, daca nu se remediaza situatia, mai adaug unul, la risc. Deja sunt 9, cu totii. Cel putin par sa se inteleaga bine astea 3 specii, nu exista conflicte. Si-au cam 'impartit' acvariu si toata lumea e calma.
    @Maximcatalin, aveam deja xypho si gourami in acel acvariu, fac schimburi de apa (25-30%) cam de doua ori pe saptamana, cu apa de robinet statuta, depozitata de cateva zile. Asadar cred ca parametri sunt normali, sau macar in limite acceptabile. Ciudat este ca nu s-a agitat decat unul. Cel adus astazi s-a acomodat si el foarte bine, ca si cel gri.
    Despre compatibilitatea melcisori-xypho stiti ceva? Xypho ii necajesc in continuare.
    Va multumesc pentru raspunsuri.

  7. #7
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, se pare ca aducerea unui al treilea cory a calmat situatia, cat de cat. Melcisorii a trebuit sa ii mut intr-un bol de 6 l, sper sa le fie bine- deocamdata ii las acolo, sa-i mai scap de stres. Ca de xypho nu i-am putut scapa. I-au terorizat, bietii. Au devenit si ei mai activi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •