Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 49

Thread: test permanent aquili co2...problema

  1. #21
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da, functioneaza. Nu stiu cum e testul de la Aquili pentru ca nu am folosit
    pina acum, dar testele pe care le-am folosit, Dennerle si JBL, sint la fel, solutia
    trebuie pusa nediluata. Explicatia e foarte simpla, si sincer ma mir ca solutia de
    la Aquili trebuie diluata, pentru ca dilutia inseamna ca acea solutie diluata are
    un anumit KH functie de apa cu care diluezi, pe cand solutia nediluata are un KH fix.
    In concluzie probabil ca nu ai suficient CO2 in apa ca sa iti coloreze solutia.

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Exact asa ma gandeam si eu...Cam toate solutiile indicatoare pe care le-am mai "gugalit" aveau pentru dilutie o solutie cu kH fix, de regula 4...La apa chioara, ar trebui sa determini in prealabil kH-ul initial al apei si dupa aia sa afli de fapt concentratia de CO2 in functie de culoare...Deocamdata am bagat doar EC, dar dupa explicatiile furnizate de colegii de forum, voi da drumul la "uzina" de codoi...In cazul asta , nu exista riscul de a baga prea mult EC, acesta nefiind detectabil de catre test? Stima..

  3. #23
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Easy Carbo nu este detectat de test pentru ca este o sursa de carbon lichida, nu are nimic
    de a face cu CO2-ul dizolvat in apa. Easy Carbo este o suplimentare a aditiei de CO2, si nu
    inlocuieste aditia de CO2. Asa incat nu trebuie sa bagi Easy Carbo cu ochii la tester pentru ca
    nu se va intampla sa se schimbe culoarea, doar pestii si plantele pot muri

    O zi buna,
    Dragos

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Ok...Deci, in primul rand CO2 gazos pana la parametri optimi,si doar dupa aceea EasyCarbo, daca e nevoie...Multumesc mult...

  5. #25
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by @Costin View Post
    Ok...Deci, in primul rand CO2 gazos pana la parametri optimi,si doar dupa aceea EasyCarbo, daca e nevoie...Multumesc mult...
    Poti adauga EasyCarbo fara sa ai neaparat aditie de CO2. Asa cum daca bagi CO2 poti pune si EasyCarbo ! Nu numai dupa aceea

    EasyCarbo e alta treaba fata de CO2 gazos barbotat in apa. Nu se aduna cantitatile sau altceva...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Hmmm..Destul de sensibila problema, mai ales daca EC nu este detectat de indicator...Pot "faulta" pH-ul lejer daca adaug prea mult EC.....Parerea mea, dar poate gresesc...

  7. #27
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai si de ce ai adauga mai mult decat doza recomandata? Sau mult mai mult
    decat doza recomandata? Easy Carbo nu este un fertilizant minune, este bun,
    dar nu trebuie supradozat.

    O zi buna,
    Dragos

  8. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Ma dau batut....Testerul cu solutia de la JBL este albastru,destul de intens, in schimb la testele 6-1 JBL iese un pH de 6.4(cu indulgenta) cu un kH de 3 ...Ma lumineaza si pe mine cineva, ca eu sunt in ceata total...

  9. #29
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Testerul de CO2 iti masoara nivelul de CO2 din apa, si nu pH-ul. Testele 6 in 1 iti
    masoara pH-ul. Cele doua teste nu au legatura unul cu altul.

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Ok, am inteles...Pe scurt eu cam asa vad problema acum..Pentru ca plantele sa se dezvolte, pe langa micro+macro, am nevoie de co2..Daca bag co2, scade si mai mult pH-ul...Asta-i rupta din capra,varza si lupul...
    Multumesc de lamuriri Dragos...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •