Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 49

Thread: test permanent aquili co2...problema

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Pascani/Iasi
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    test permanent aquili co2...problema

    Buna ziua tuturor,am o mica nelamurire.am cumparat un test permanent de co2 aquili dar nu vrea sa funtioneze.culoarea ramane mereu albastra.ca sursa de co2 folosesc easy carbo.acvariul este de 40 litri in care am 4 zebre,2 xiphori,2 coryodoras 3 melci melanoides tuberculata,1 melc physa acuta,2 melci neritina tiger.plante 1 cladophora aegagrophila,Microsorium Narrow Leaf 1 planta,alternanthera reineckii(roseafolia)1 planta.substante nutritive folosesc Trace Mix Plus si Macronutrienti ( PPS- PRO).lumina folosesc 2 becuri cu leduri lohuis de 3,5 w fiecare(un led e echivalent 28w deci ar fi 56w) si moonlight.este oare insuficient co2 in apa?folosesc 1 mililitru la 40 litri apa.sa folosesc si o bomba de co2?

  2. #2
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    hehe.. am trecut si eu pe acolo

    hai sa-ti spun ce am invatat de la nea Cristi Ionescu: in drop checker pune 1,5ml apa din acvariu si 3 picaturi de solutie test co2.
    rezultatele vor fi uimitoare

  3. #3
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut @cipsianopolis !
    Easy carbo, nu prea este, aditie de CO 2.O bomba, ar imbunatati putin situatia, dar nu intratat incat sa aduci testerul la culoarea galben, adica un nivel al concentratiei de CO 2 OK.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #4
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    nea Dan, solutie test de la Aquili am si au, initiam am pus solutia asa cum e (cum puneam de la dennerle).
    E, nu se pune asa, se pune in amestec cu apa, in proportiile pe care le-am spus mai sus

  5. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Nenea Pavelescu, nu te-am contrazis cu nimic, ideea era ca CO 2 din easy carbo,( dozat corespunzator, intrun acvariu, adica 1ml/25l sau 2ml/50l ), pote fi sesizat de un test permanent de CO 2, in cat timp de la aditie, in ce volum de apa, la ce cantitate de easy carbo dozata in volumul respectiv de apa.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Pascani/Iasi
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    buna din nou,in drop checker am pus 5 picaturi de solutie cum scrie in instructiuni si cam 1,5 ml apa din acvariu si tot nu s-a intamplat nimic.o sa incerc cu 3 picaturi cum spune domnul dan.pavelescu.cred ca o sa incerc si cu o bomba de co2 poate o sa se schimbe ceva.o sa va tin la curent...multumesc pentru raspunsuri.

  7. #7
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    A, deci l-ai folosit corect, credeam ca ai pus solutia nediluata.
    1-0 pentru Dan Dumitru

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Piatra-Neamt
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Salut..Am luat si eu urmatoarea combinatie...drop checker Aquili si solutie "CO2 plus pH" de la JBL..Sunt compatibile sau imi trebuie alta solutie indicatoare? Am pus si eu 1.5 ml apa de acvariu si 3 picaturi solutie, dar se cam umple ochi "bula" de sticla..De fapt care ar fi nivelul optim de umplere ? Pentru o indicatie cat mai corecta nu ar trebui sa fie suprafata de contact cu aerul cat mai mare? Nu cumva "bula" ar trebui umpluta doar pana la jumatate ? Deocamdata am pus si eu doar easy carbo si vreau sa vad daca trebuie sa dau drumul la "uzina"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Pascani/Iasi
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    Salut,revin din nou cu cateva informatii.co2 test aquili a inceput a functiona.aseara am creat o bomba de co2 cu drojdie apa zahar.azi dimineata cand am venit la acvariu testul meu permanet de co2 indica un nivel normal spre suficient de co2.din cate am observat pe acvariul meu testul acesta nu vede aditia de co2 cu easy carbo.am pus si 2 ml care pentru mine inseamna mult(la un acvariu de 40 de litri).va multumesc pentru raspunsuri

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cipsianopolis View Post
    testul acesta nu vede aditia de co2 cu easy carbo.
    Ti s-a mai spus si mai jos: EC nu inseamna aditie de CO2.... Cu EC nu poti inlocui/suplini dozarea de CO2....
    EC are alta treaba in toata conjunctura aceasta... o sa afli mai incolo ce anume....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •