Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Acvariu 60L

  1. #11
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Singuru motiv pentru care imi e frica de bricolari din astea e ca acvariu nu e la mine in casa ci la niste rude la care ajung saptamanal weekendurile. O bomba poate functiona fara reglaje 1-2 saptamani? Valorile apei sunt Ph 7,6 si Kh 7.
    Last edited by OAndrei; 04-03-2014 at 17:57.

  2. #12
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Cam asa arata acvariul acum. Sunt multumit si cre`ca asa o sa-l las. Singura intrebare o mai ridica anubiasul care de 3 saptamani nu s-a schimbat deloc(nici in bine, nici rau). Asa lenta este cresterea sau i-o lipsi ceva?

    Apropo de CO2, aditia de easy carbo ajuta plantele? Cu algele stau excelent, se fac doar cateva puncte verzi pe geam la 2-3 saptamani.

    O zi buna!


    host images

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati, Romania
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    Ai o gramada de spatiu util nefolosit. Ar mai incapea destule plante, parerea mea.

  4. #14
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    La inceput e ok sa fie plantat mai masiv,ca mai apoi sa te orientezi pe ce vrei exact si cu alea sa incerci sa creezi un scape.

  5. #15
    Junior Member silviusilviu's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    stai linistit cu anubiasul se misca mai incet decat melci care ii ai in acvariu mai ales la iceput daca rizomul este mai mic in rest acvariu imi place este curat , acum ce plante bagi si cum le asezi tine doar de gustul tau , despre easy carbo am auzit numai de bine dar cum ti-au zis si colegi nu poate inlocui co2 ul ,o bombita face minuni , vezi ca este o reteta noua cu sare de lamaie si bicarbonat care daca e facuta bine si nu ai scapari de gaze te tine si 2 saptamani , cauta pe forum ca sunt discutii despre ea. iar despre fertilizare nu cred ca e inca timpul sa te gandesti la ea la volumul si tipul de plante pe care il ai , iar daca te gandesti bagale cu moderatie orice surplus inseamna neplaceri. cu stima

  6. #16
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Mai am niste nedumeriri:

    1. Am destul de multi melci din aia mici si enervanti. Melcii asasini ar face treaba? S-ar lega de Pomaceea?

    2. Am vazut ca multi dintre dvs fac pauza de cateva ore in timpul programului de iluminat. Exista vreun avantaj in asta sau e doar pentru a va bucura dvs mai mult de acvariu cand sunteti acasa?

    Multumesc!

  7. #17
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    Melcii asasini te-ar ajuta cu acei enervanti mici si multi.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  8. #18
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Revin si eu cu o poza de actualitate si cu o noua intrebare:

    Filtrul imi inclina toate plantele inalte asa incat nu pot sa pun nimic in bataia lui, care e taman fundalul acvariului.
    Ce solutii sunt sa distribui mai uniform debitul filtrului? O conducta cu gauri care sa bata in spre fata acvariului? Daca intrept iesirea spre un colt al acvariului nu mai am circulatie buna a apei in acvariu si se cunoaste imediat.


    image hosting 15mb

    Multumesc!
    Buna ziua

  9. #19
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Spray bar

    Nu te zgarie pe retina incalzitorul ala in centrul avariului?
    In primele poze parca il vazusem in spatele filtrului.

    Catalin
    Last edited by cucux; 20-06-2014 at 13:49.
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  10. #20
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Se blocheaza bagaciosii de pomaceea si mor acolo daca ingramadesc filtrul si incalzitorul intr-un colt...
    Daca reusesc cu filtrul, sa nu mai imi vanture plantele, o sa le maschez mai bine.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •