Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Start nano cateva sfaturi

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes

    Start nano cateva sfaturi

    Salut.
    Pentru ca vreau sa dau drumu la un nano plantat am nevoie de cateva sfaturi pentru ca am un buget limitat.
    1.Acvariul o sa aiba 35-40 litrii - L= 40 cm l = 25 cm h= 35 cm (sau 40cm - astept sfaturile privind dimensiunile) - (am nevoie de aceasta lungime si latime pentru ca am deja doua capace complet echipate pe care vreau sa le folosesc)
    Pentru aceste dimensiuni e ok sa folosesc sticla de 6mm? E nevoie de fund dublu? As vrea sa ies undeva cam pe la 100-120 lei.

    2. Filtrarea. As avea nevoie de o recomandare pentru un filtru bun undeva la maxim 150 lei. Pentru ca filtru extern la banii astia gasesc doar Boyu (si am inteles ca e praf) si nu vreau SH ramane doar intern sau hang-on (ambele capace au fost modificate ca sa permita hang-onuri). As fi vrut ceva cu spatiu pentru burete si minisiporax.

    3. Substrat - cam 80-120 lei - pentru standard de 5 cm fata si 7 spate cred ca am nevoie cam de 6-7 l/kg. Ce substrat recomandati? Sa pun si substrat fertil?

    Deci bugetul ar fi cam intre 300 si 500 lei pentru acvariu, filtru si substrat.

    4. Stie cineva un loc in apropiere de Bucuresti unde as putea gasi pietre mai frumoase, ca aspect si forma, pe care sa le pregatesc pentru acest nano?

    Multumesc anticipat pentru ajutor

  2. #2
    Member Irena's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Prahova/Valenii de Munte
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Bun venit!
    Pentru ca si eu sunt incepatoare singurele lucruri pe care ti le pot spune sunt ca e ok sticla de 6 si nu trebuie fund dublu. Pentru celelalte iti vor raspunde baietii cu experienta in domeniu. Un sfat: citeste pe rupte forumul, vei avea multe de invatat din experientele celorlalti fara sa te coste. Succes!

  3. #3
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Pentru interne bugetul e suficient... pe bureti am avut Eheim Pickup si Aquael Fan si cu spatiu de siporax Eheim Aquaball si Sera. Toate bune, eficiente, ieftine si silentioase. Lasa Boyu... de banii astia poti lua ceva mult mai bun.

    7 cm substrat la inaltime de 35 cm... cu 3 cm buza.. inseamna ca un sfert din coloana de apa va fi substrat... mai gandeste-te... in plus cu mult substrat se colmateaza, se strang mizeriile si te mai trezesti si cu pungi de hidrogen sulfurat.

  4. Dislikes URS disliked this post
  5. #4
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    @ Corwin - Hidrogen sulfurat? Pe bune? Adica acid sulfhidric? Imposibil!

    @ oplantasiunpeste - La lungimea si latimea pe care le ai fixe, cred ca 30-35cm inaltime e perfect. 40 am impresia ca iese din ratia placuta ochiului. E okey sticla de 6, fara fund dublu. Pentru filtrare, hang-on-ul e cea mai buna solutie. Vezi ca am un topic deschis in care lumea a votat ca Aquael FZN ar fi cele mai bune... Si te incadrezi cu bugetul. Pentru substrat, vezi ca sunt niste variante pentru nano, si nu numai. Mi-a atras atentia JBL-ul Sansibar negru, arata bine. Exista si speciale pentru creveti, depinde ce vrei tu sa faci cu acvariul. Cat despre fertil, la fel, depinde ce vrei sa faci, ce plante, cat de pretentioase, etc.

  6. Dislikes Corwyn disliked this post
  7. #5
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by URS View Post
    @ Corwin - Hidrogen sulfurat? Pe bune? Adica acid sulfhidric? Imposibil!
    Ai decis tu ?


    " Mai poate lua naștere prin procesele de putrefacție a substanțelor organice, īn intestin, depozitele de gunoaie, īn minerit gazul se formează prin putezirea lemnului folosit la susținerea lucrărilor miniere. De asemenea, acidul sulfhidric mai este produs de bacterii īn procesul de putrezire a biomasei (cadavre de animale, resturi de plante, fecale, gunoi menajer, etc.) Mai este prezent și pe fundul Mării Negre la o adāncime mai mare de 200 de metri. "

    Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Hidrogen_sulfurat
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  8. Likes Irena, Corwyn liked this post
  9. #6
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Adevarul ca la o palma de sol, la un volum de 6 litri de substrat, atatea cadavre de animale, resturi de plante si fecale vor exista, incat se va produce hidrogen sulfurat.

  10. #7
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Am uitat ca esti un Guru ! Scuze ca am indraznit !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  11. Likes gaby964 liked this post
    Dislikes URS disliked this post
  12. #8
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    De-aia nu reusim sa ne adunam nici cat sa facem un concurs de acvaristica.
    Pentru ca in loc de bun simt, aici ne permitem sa ne luam la misto.

    Rog pe cel care-a deschis topicul sa ne ierte derapajul.
    Last edited by URS; 18-02-2014 at 15:53.

  13. #9
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by URS View Post
    De-aia nu reusim sa ne adunam nici cat sa facem un concurs de acvaristica.
    Pentru ca in loc de bun simt, aici ne permitem sa ne luam la misto.
    Raspunsul este f usor:

    Quote Originally Posted by URS View Post
    Adevarul ca la o palma de sol, la un volum de 6 litri de substrat, atatea cadavre de animale, resturi de plante si fecale vor exista, incat se va produce hidrogen sulfurat.

    Asa ca problema cu inlocuirea bunului simt...
    Last edited by roshadow; 18-02-2014 at 14:45.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  14. #10
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    SALUT,eu voi incepe un proiect asemanator,singura diferenta e lungimea in loc de 40 va fi de 45.Nu cred ca ai noroc dar ai putea sa gasesti poate mai ieftin pe forum un tetratec ex 400, desi banuiesc ca nu vrei dupa cum ai zis SH,daca nu un Hailea rp 200-400,Aquael,resun,etc.Substratul meu va fi manado(5 litri),poti merge si pe altceva daca doresti la pretul ala.
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •