Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 76

Thread: Temperatura apa

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes

    Temperatura apa

    Ce temperatura are apa din acvariile voastre?In acvariul meu cu ciclide malawi apa a juns de 2 zile undeva la 29 Gade Celsius.Afara sunt cam 22 si usa de la balcon e deschisa,deci in camera intra aer la 22 grade.Lumina nu este aprinsa .De unde se incalzeste oare atat de mult?Temperatura este indicata de termometru HAILEA(cel albastru, cu ventuza).Momentan am pus si un termometru de sticla , din ala cu bilute negre si cu lichid rosu(la vreo 4 ron in magazinele de acvaristica).Acesta vad ca indica cam 26 grade.Oricum, in 1-2 luni imi pun aer conditionat, care o sa bata direct in laterala acvariului, si sper sa mentin temperatura camerei pana in 30 grade.
    Fish Only Tank

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    eu nu prea as avea incredere in nimic marca hailea, in special termometre si ustensile ce se joaca cu precizia caldura emisa de neoane si de balast fac ca apa sa se incalzeasca, temperatura mai mare decat cea a mediului se datoreaza probabil inertiei termice, banuiesc ca ieri ai avut neoanele aprinse :P pana reusesti sa achizitionezi un aparat de aer conditionat poti folosi cu brio coolerele de calculator conectate la un transformator de 12v. succes!

  3. #3
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Eu acum dau numai search-uri sa vad ce pot sa fac, concret... Nici nu a venit vara si deja am probleme. Am un termometru de la sera si imi indica aproape 29 de grade. Si am CARASI

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes

  5. #5
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult Danny, o sa analizez atent ambele posibilitati. Trebuie sa fac ceva ca nu se mai poate...

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Cami
    Multumesc mult Danny, o sa analizez atent ambele posibilitati. Trebuie sa fac ceva ca nu se mai poate...
    eu unul asi lua o cutie frigorifica pe la 1 mil si asi incerca sa o bricolez astfel incat furtunul de retur sa treaca prin ea si sa se raceasca apa.Asi inlocui furtunul care intra in lada frigorifica cu o teava metalica care sa faca transferul decaldura mult mai bine.De asemenea asi incerca micsorarea lazii frigorifice.
    Fish Only Tank

  7. #7
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Da dar asta e putin cam dificil pentru ca deocamdata acvariul este in camera mea si cred ca aici o sa ramana pentru mult timp. Pana imi pun aer conditionat, optez pentru una din primele doua, cred ca o voi pune in aplicare pe cea cu coolerele. Tot ce sper este sa faca fata.

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    te asigur ca fac fata, al meu e deja pe cooler, programat sa mearga 30 de minute, 20 sa stea singurul inconvenient este faptul ca apa se evapora mai repede si e bine sa ai pusa la statut sa o mai completezi la cateva zile.

  9. #9
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Racirea acvariilor cu ajutorul coolerelor este eficienta pana la volume de 150l. Peste acest volum este necesar un chiller. In ceea ce priveste coolerele, atentie si la evaporarea apei.

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Am 150 de litri la acvariu. O sa imi pun cat de curand posibil. Multumesc pentru sfaturi.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •