Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 120

Thread: Proiect Propun sa intram in randul lumii

  1. #1
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes

    Proiect Propun sa intram in randul lumii

    Nu mi se pare normal, ca un membru al forumului nostru sa fie recunoscut si premiat pe alte forumuri internationale, sa se scrie articole de presa, despre activitatea lui, de catre jurnalisti care nu au nici o specialitate in domeniu iar noi cei de aici, care mai si pricepem ceva, sa stam cu mainile in san, chiar si dupa ce avem confirmarea mapomondului !!
    De aceea m-am gandit, ca de acum incolo, sa gasim o metoda, de a fi noi cei care sa premiem, cu titlu onorific, sa promovam si sa propulsam, pe acel castigator catre concursurile internationale. Nu cred ca titulatura de Maestru Aquascape sau Maestru Biotop din profilul userului are mare insemnatate, daca fizic nu este insotita si de un trofeu, pentru fiecare setup, iesit castigator, in urma unei selectii si a unei jurizari obiective, pentru diferite categorii:
    - acvarii nano 5 - 50 l
    - acvarii medii 50 - 200 l
    - acvarii mari 200 - 500 l si peste 500 l
    - biotop
    - acvariul cel mai popular
    - proiectul anului in curs
    Sa nu poarte titulatura de "" concurs ""
    Sa nu se acorde decat un singur premiu pentru fiecare categorie ( un singur castigator pe categorie )
    Sa nu se acorde premii in bani sau echipamente
    Sa se acorde onorific, ca premiu o placheta si o diploma pentru RECUNOASTEREA statutului si activitati sale
    Sa existe si sa se ia in considerare si votul userilor pentru fiecare categorie de acvarii
    Selectia sa se faca la nivel national
    Doresc ca si AAR sa se implice in acest proiect, iar in acest an sa lupte pentru STRAGEREA COTIZATIILOR, iar din aceste fonduri sa se plateasca confectionarea plachetelor si diplomelor.
    Propunerile pot continua, si sunt binevenite.
    Acestea sunt cateva propuneri, care cred eu ca se pot pune foarte usor in practica, iar din acest proiect, vom avea de castigat cu toti, Forum, AAR, userii.
    Haideti sa facem si noi ceva, nu bagatelizati, hai sa tratam lucrurile cu mai multa seriozitate si sa ne dam concursul fiecare, pentru ca in felul acesta putem obtine mult mai mult, decat putem intelege acum, in primul rand vom atrage atentia asupra noastra.

    Va rog implicativa !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #2
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    n-ar fi rau sa reincepem concursurile acvaristice.

  3. #3
    Junior Member puick's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Targoviste
    Posts
    60
    Post (Dis)Likes
    nu ma pricep eu foarte bine la acvaristica,dar asta este o propunere constructiva care poate mai uneste aceasta comunitate si sper sa ajung si eu la un moment dat sa particip.
    multa bafta!

  4. #4
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    ,,Nu mi se pare normal, ca un membru al forumului nostru sa fie recunoscut si premiat pe alte forumuri internationale, sa se scrie articole de presa, despre activitatea lui, de catre jurnalisti care nu au nici o specialitate in domeniu iar noi cei de aici, care mai si pricepem ceva, sa stam cu mainile in san, chiar si dupa ce avem confirmarea mapomondului !!,,

    Nici mie nu mi se pare normal, dar asta este (sau a devenit) comportamentul nostru fata de semenii nostrii, pe care nu vrem sa ii pretuim si culmea, carora le dorim tot raul din lume, daca se poate, conform zicalei ,, sa moara capra vecinului,, (azi a fost vecinul Ionut Godea, maine sigur va fi altul si tot-asa). Astia suntem majoritatea dintre noi si poate s-o confirme orice moderator/administrator de forum romanesc, dacă am sau nu, dreptate. Ne place sa ne autodistrugem. Punct!
    S-a tot propus in mai multe randuri, pe mai toate forumurile romanesti, de către diferiți acvaristi (sa le zicem avansati, sau mai degraba, experimentati) sa se re-organizeze diferite concursuri, sa se stimuleze si sa se reinvie cumva acvaristica noastra saraca. Ba chiar ne-am oferit unii dintre noi forumistii, sa facem donatii pentru crearea unui fond sub forma de donație contorizata. Degeaba! Cand nu exista vointa, intelegere, sau pur si simplu cand nu ai cu cine, rămāne doar ca fiecare sa ,,lupte,, pe cont propriu, cum a facut-o si dl.Godea. Ce, el a fost sustinut cumva de cineva sau ceva anume, innafara de capul si portofelul sau?! Nu dau vina neaparat pe căpeteniile forumurilor, ci pe forumistii de baza care intotdeauna au stricat ,,frumosul,, prin certurile intre ei, in care au mai intrat si administratorii. De ce credeti ca unii dintre acvaristii romani de calitate, prefera sa se mute dintr-un loc in altul, sa ,,plece,, pe afara sau sa evite definitiv forumurile in care este o astfel de mancatorie, preferandu-se sa se stea de-o parte?!

    ,,recunoscut .... de catre jurnalisti care nu au nici o specialitate in domeniu iar noi cei de aici, care mai si pricepem ceva ...,,

    Probabil ca strainii nu au Bianca&Victor si acesti jurnalisti se gandesc la cu totul altceva, fata de ai nostri.


    Asta cu titlu onorific ar fi cu taisuri si interpretabila. Un acvarist sustinut si recunoscut de catre cine? De adminstratori, membrii si anumiti bisnitari ai unor forumuri (printre care: Acvarist, Acvariidevis, Acvariu), de cuiburi, de acvaristi dezbinati care au conturi pe mai multe forumuri in speranta ca in alte parti sunt altfel de oameni, sau cum? Nu vreau sa fiu rau, cumva de absentul si de invizibilul AAR? Voi (sau unii dintre voi) chiar realizati ce inseamna numele asta, Asociatia acvaristilor din Romania? Repet, nu vreau sa fiu rau, dar ma bufneste rasul ca a avut si mai are inca numele asta. Putea sa i se schimbe numele in Asociatia Acvarist.ro, nu stiu! AAR, in viziunea mea ar trebui sa reprezinte tot ce tine de acvaristica in tara asta, inclusiv toate forumurile romanesti, nu: aici e viata, dincolo e moarte, sau ,,nu ne intereseaza,, ce este in alta parte. Stiu ca AAR nu este subiectul discutiei dar poate deveni alaturi de noi (cei neafiliati), un promotor.

    Fara nici un alt comentariu, sustin cu toata inima ,,sa intram in randul lumii,, propus de colegul @dandumitru. Trebuie gandita cu atentie si pusa in practica foarte bine ideea sperand ca nu va ramane un simplu subiect.

    Cu respect, Daniel Bitanu!



    PS: nu ma intereseaza daca ceea ce am scris eu primeste sau nu (Dis)Like-uri, pentru ca mi-am ,,spus,, parerea personala. Asta-i libertatea de opinie!
    Last edited by bitanu; 15-02-2014 at 02:24.

  5. #5
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Mutat la Camera de zi.

  6. #6
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Daniel !
    Bine Daniel, de ce trebuie sa dezgropam mortii, ce sa intamplat din 2005 in coace, in lumea acvaristica, cu toate certurile si neintelegerile care au fost, nu crezi ca reprezinta ISTORIE , de ce trebuie pusa ea,( istoria ), pe tapet aici, de ce nu o lasam in urma, asa cum ar trebui sa se intample, de ce trebuie sa fim pesimisti la inceputul oricarui proiect sau initiativa, de ce nu putem sa ne vedem noi de treburile noastre de acum in colo, intr-un mod civilizat si o nota de bun simt si respect fata de fiecare coleg al nostru din acest hooby ?
    Daniel, ai o propunere in acest sens, crezi ca ne putem baza pe tine, in acest demers, de recunoastere, al celor care pot si au capacitatea de a crea un scape, indiferent de stilul sau si crezi ca poti fi mai otimist in acest sens, crezi ca poti crede in el ?
    Eu unul, voi fi bucuros, daca astazi as putea face un pas inainte stiind ca am pe cineva de nadejde langa mine si mai bucuros as fi daca as putea merge mai departe, avand ca obiectiv acest proiect.
    Revin si va astept si pe voi !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  7. #7
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Bitanu, sunt de acord cu tine: chiar daca unii n-au capra, considera ca e util si placut sa moara capra vecinului..

    Dan Dumitru: desi n-ati facut inca o propunere concreta si subiectul e ambiguu, considerati ca sunt de acord in avans. Daca pot sa contribui cu ceva, obiecte, materiale, bani, cīrcă, carnet PCR (pile, cunostinte si relatii), va rog sa ma anuntati.

  8. Likes Faye, nicu.nicusor1975 liked this post
  9. #8
    Member 1Mihai's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Bitanu, sunt de acord cu tine: chiar daca unii n-au capra, considera ca e util si placut sa moara capra vecinului..

    Dan Dumitru: desi n-ati facut inca o propunere concreta si subiectul e ambiguu, considerati ca sunt de acord in avans. Daca pot sa contribui cu ceva, obiecte, materiale, bani, cīrcă, carnet PCR (pile, cunostinte si relatii), va rog sa ma anuntati.
    Subscriu la cele spuse de Batman!

    A mai fost acum ceva timp o propunere de genu asta, daca nu ma insel initiativa a apartinut tot lui DanDumitru si avea ca scop sponsorizarea unui setup pt a putea sa ne facem simtita prezenta afara, am fost si atunci de acord...sunt si acum dar sper sa nu ramana tot la stadiu de propunere/initiativa.


    Trb sa punem toti umarul indiferent de orgoliile personale, indiferent daca ai ciclide sau creveti, indiferent daca esti incepator sau maestru aquascape!


    O zi buna tuturor!
    Sunt succese care te īnjosesc și īnfrāngeri care te īnalță. – Nicolae Iorga

  10. #9
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post

    Dan Dumitru: desi n-ati facut inca o propunere concreta si subiectul e ambiguu, considerati ca sunt de acord in avans. Daca pot sa contribui cu ceva, obiecte, materiale, bani, cīrcă, carnet PCR (pile, cunostinte si relatii), va rog sa ma anuntati.
    Corect !
    Este doar un inceput, care intodeauna pleaca de la "' 0 '".
    De aceea nu am facut propuneri decat ca principiu de formare, este mult de lucru, vor fi pasi greoi, de aceea trebuie sa constientizam acum ce ne punem in carca si cat putem duce.

    Asa este Mihai, trebuie sa punem umarul cu toti, dar cel mai important este sa incepem.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  11. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Mihai discutia am inceput-o in jurnalul lui Dan, Gradina japoneza, si iti reamintesc
    ceea ce am scris atunci (24 octombrie 2013):

    "Daca vrem putem sa sustinem mai multi acvaristi, nu doar unul.
    Spre exemplu sa organizam un concurs, cat mai repede, sa zicem ca incepem
    concursul undeva in decembrie si il terminam in aprilie, iar primii 3 clasati
    sa primeasca un sprijin din partea tuturor. O idee ca sa sustinem pe cei 3
    castigatori ar fi sa existe o taxa de participare, iar banii stransi sa se imparta
    la cei 3 castigatori in aprilie. In felul asta pot sa se prezinte cu un setup cat
    mai performant in toamna viitoare. Mai ramane sa stabilim cine va juriza concursul

    Eu sint pentru o asemenea idee si poate deschideti un topic in care sa discutam aceste idei.
    Asa poate dovedim si noi ca sintem o comunitate."


    Mai e putin si se face aprilie. Adica in aproape 3 luni nu s-a intamplat nimic. Nici macar nu
    am discutat despre asta, in timpul asta doar s-a aruncat cu pietre in diverse directii. Ai
    cumva impresia ca sintem o comunitate care poate sa faca asa ceva? Eu am impresia ca nu.

    Eu unul am decis sa imi canalizez eforturile in proiecte realizabile. Daca se va avansa in directia
    buna ma voi implica. Pentru moment m-am cam saturat sa fiu luat la misto pentru ideile pe care
    le sustin si pentru timpul pe care il pierd incercand sa ajut pe altii si prefer sa o fac pentru cine
    poate sa aprecieze cu adevarat.

    O zi buna,
    Dragos

    P.S. @DanDumitru trebuia sa deschizi topicul asta cu vreo 3 luni in urma, nu?!

  12. Likes Ionut Godea, mariuscbn liked this post
Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •