Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 91 to 100 of 120

Thread: Proiect Propun sa intram in randul lumii

  1. #91
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Nu pot da edit din pacate ... Am primit cartonas galben. Ma retrag din discutie. Macar am incercat.

  2. #92
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    90 de postari si topicul e..... ? Varza, dap!

    Morala?

    Succes!
    Da !
    Concluzii :
    - nu reusim sa ne concentram pe tema propusa - propuneri pentru un mod de sustinere si recunoastere a capacitatilor in acest hobby;
    - nu reusim sa pastram coerenta ideii - noi romanii, sa fim primi dintre cei care arata cu degetul catre un numarul unu al nostru, anul acesta, nu altcineva;
    - pe noi nu trebuie sa ne interesezae ce a facut si ce nu a facut AAR PANA ACUM, ne intereseaza ce poate face de acum INAINTE, si cum putem ajuta noi la realizarea proiectelor, pentru ca noi suntem baza oricarei asociatii sau organizatii, indiferent cum se va numi ea ;
    - cand incercati sa scoateti in evidenta aspecte legate de alte persoane incercati sa vedeti daca fac parte din context ( aspectele )
    - incercati sa va lamuriti pe voi inainte de a expune o idee, dupa care luptati cu convingere pentru sustinerea ei, iar daca nu sunteti lamuriti, sau nu aveti ideii, sustineti pe cea a colegului daca considerati ca este una viabila, dar nu comentati sceptic sau ironic .

    Incerc sa readuc in discutie cele spuse in prima postare din acest thread.

    - Nu cred ca titulatura de Maestru Aquascape sau Maestru Biotop din profilul userului are mare insemnatate, daca fizic nu este insotita si de un trofeu, pentru fiecare setup, iesit castigator, in urma unei selectii si a unei jurizari obiective, pentru diferite categorii:
    - acvarii nano 5 - 50 l
    - acvarii medii 50 - 200 l
    - acvarii mari 200 - 500 l si peste 500 l
    - biotop
    - acvariul cel mai popular
    - proiectul anului in curs
    Sa nu poarte titulatura de "" concurs ""
    Sa nu se acorde decat un singur premiu pentru fiecare categorie ( un singur castigator pe categorie )
    Sa nu se acorde premii in bani sau echipamente
    Sa se acorde onorific, ca premiu o placheta si o diploma pentru RECUNOASTEREA statutului si activitati sale
    Sa existe si sa se ia in considerare si votul userilor pentru fiecare categorie de acvarii
    Selectia sa se faca la nivel national
    Doresc ca si AAR sa se implice in acest proiect, iar in acest an sa lupte pentru STRAGEREA COTIZATIILOR, iar din aceste fonduri sa se plateasca confectionarea plachetelor si diplomelor.

    Acum, daca vrem sa facem ceva concret hai sa vedem ce putem face in sensul acesta, iar propunerile sunt :
    - noi, acvaristi ( sa se inteleaga acvaristi din toata tara ),sa facem o selectie nationala pe acest forum, indiferent de forumul pe care activeaza, unul din cei selectati pentru jurizare;
    - noi, acvaristi, sa alegem si sa numim un juriu, format din acvaristi cu experienta, recunoscuti ca lideri de opinie, indiferent de forumul pe care activeaza;
    - noi, acvaristi, mediocri sa votam un acvariu pentru categoria '' popularitate '' ;
    - noi , sclavi acestui hobby sa concepem o diploma , o placheta, o distinctie, cu niste insemne recunoscute ca reprezentative pentru acest hobby, care sa fie acordata castigatorului.
    Hai sa renuntam la ideea de concurs, cu taxa de participare, cu jurati capabili, de alta nationalitate, care este peste puterea noastra de intelegere. Un concurs, se poate organiza incepand din momentul in care avem o elita, care sa prezinte acvarii in concurs, iar numarul lor sa depaseasca, cel putin, numarul membrilor online, activi pe un forum consacrat, asta, pentru a avea motivatia concursului. Poti avea un concurs atunci cand ai o comunitate unita in acest scop, iar telul este sa se desemneze un castigator, indiferent pe care forum activeaza. Atunci, acel forum se poate mandri cu castigatorul sau si va avea si el ( forumul ) de castigat ca renume, ca si popularitate.

    Nu vreu sa inchei aici, dar sunt chemat sa-mi fac datoria de parinte, lucrul cel mai important in ordinea prioritatilor, nu pot refuza!
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #93
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Eu susţin ideea. Cu cāteva amendamente, dar o susţin. Mă şi implic, dacă şi numai dacă este nevoie.:-)
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  4. #94
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    ideea de start a acestui topic care era? de a sustine aquascaping-ul sau de a resuscita AAR? le putem discuta si separat, pentru concursuri se poate face un thread separat denumit Competitii si care sa aiba:
    acvariul lunii
    acvariul anului
    pestele lunii
    plante deosebite
    sau mai stiu ce propuneti, si ca si diploma virtuala se pot face diferite desene sugestive prin care sa se inteleaga ca persoana respectiva a iesit castigatoare. aceste competitii au rol de a te motiva decat de a te imbogati financiar.

    insemnul prin care se deosebeste persoana castigatoare din luna respectiva va fi atasata avatarului toata luna urmatoare iar pentru acvariul anului tot anul urmator. dupa ce expira acea luna/an sa i se dea o stea argintie pentru acvariul luni si una aurie pentru cel al anului sau amandoua.

    2.AAR
    sunt pro,dar cei care o vor conduce vor avea foarte mult de munca cel putin dupa cum vad eu lucrurile, aceasta asociatie nu trebuie sa se multumeasca doar de a strange niste fonduri sau de a ne ajuta in procurarea de materiale,tehnica pentru acvaristica trebuie sa de din coate pentru a ajunge langa celelalte asociatii de a propune colaborari cu celelalte si ar trebui inceput cu cele din bulgaria,turcia,ungaria, rusia care sunt mai aproape de noi, dar asta inseamna o organizare buna, fara orgolii si foarte multi membri cotizanti.

  5. Likes BogdanHojbota, dandumitru liked this post
  6. #95
    User banat
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Pentru ca m-a interesat ce este postat in acest topic (din cauza titlului) si citind prima postare pe parcurs m-a invaluit can-can-ul, care a urmat si am citit tot ce s-a scris. Ca membru al acestui forum as vrea sa-mi dau cu parerea (stiu ca asta incalca grav conceptiile prestabilite si devin de-a dreptul tupeist sa ma exprim; mai ales ca nimeni nu stie cine sunt, nu m-am balacit cu nimeni si nici macar acvarist amator nu pot fi considerat).

    In primul rand chestia cu in randul lumii eu o vad asa. Ca sa te aliniezi celorlalti (normalului cum ar veni) trebuie sa ne schimbam putin conceptiile. Unii din noi reusesc sa simuleze aceasta schimbare foarte bine dar intr-un final oricum meltenismul si superficialul iese la iveala.
    Eu o sa va dau exemplul meu personal. Cand am intrat pe primul forum despre acvaristica din romania m-am prezentat si am descris ca vreau sa fac un acvariu de 25l si am nevoie de niste sfaturi. Imediat mi-am luat-o peste bot ca ala oricum nu-i acvariu si sa invat sa ma exprim corect, adica nano. Sa nu mai deranjez cu borcanu meu si in mare parte cam put.
    Am citit ce am gasit si ce n-am inteles am intrat pe un forum de afara, unde am prezentat ce am si ce vreau sa fac si mi-au explicat oamenii cum sa procedez.
    Dupa ceva timp cautam nu stiu ce pe un forum din Romania, m-am prezentat si eu si am descris doua nano-uri care le aveam (facute dupa informatiile culese de afara) si marea majoritate m-a felicitat dar la intrebarea pentru care venisem nu mi-a raspuns nimeni dar s-au certat vreo 3 insi in vreo 3 pagini in topicul meu.
    Deci forumurile din Romania sunt se viziteaza doar daca simti nevoia sa fii felicitat pentru acvariul tau, cand deja ai niste notiuni despre acvaristica, ai dat niste chixuri ca sa ai habar despre ce-i vorba si ai bagat si niste bani. In rest poti sa stai sa te certi si sa pui intrebari doar daca notiunile tale sunt consolidate si stii exact ce sa intrebi si ai mari sanse sa primesti raspuns daca cel care poate sa te ajute te cunoaste personal.
    Cat despre concursuri..... vai de curu lu ala care castiga si de aia care l-au votat. Drama si scandal dupa.
    Eu doresc mult succes celor care vor sa se implice si le pasa si sa reuseasca in tot ceea ce isi propun sa faca. Sincer sper sa aibe satisfactia sa vada ca suntem invadati de acvaristi pasionati.

    LE: Domnule Cristi Ionescu, fara nici o intentie de a va jigni, vreau sa va intreb daca in momentul in care ati facut acele gesturi pentru acvaristica chiar nu ati avut nici o satisfactie? doar asa se explica faptul ca ati renuntat sa ajutati niste oameni pentru ca unul v-a desconsiderat/jignit si alti 3 au aplaudat.

  7. Dislikes rodoselada disliked this post
  8. #96
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    cel mai bine ar trebui sa dai direct nume, unde ti-sa intamplat? eu activez cam pe toate forumurile si nu e asa cum spui, nu ne poti denigra pe toti chiar in halul asta acum tu nu faci nimic altceva decat sa-te inscrii si sa-te regasesti printre cei care ti-au dat o palma si un sut in fund cam cum incerci sa faci referitor la concurs si asociatie. daca ai o parere si iti pasa de acvaristica si forumurile din Romania si de acvaristi care dau palmne peste bot raspunde cu niste solutii care pot fi luate in calcul si vei fi respectat si apreciat.
    am citit primirea ta aici si nu mi-se pare deloc ca ai luat-o peste bot

  9. #97
    User banat
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    - eu n-am zis absolut nimic de concurs. M-as bucura sa se intample.

    - nu m-am lamentat si nu am afirmat ca mi-am luat palme peste bot. Am afirmat doar ca nu se comunica asa cum trebuie si asta este parerea mea. Daca vrei dezvolt ca sa nu se simta cineva lezat. Spre exemplu cand apare cineva nou nu mai are nimeni rabdare sa-i explice aceleasi lucruri care le-a mai zis de N ori. Sau toti au impresia ca daca el a avut o discutie cu cineva despre unde incarca ei o butelie de CO2 si cineva deschide un nou topic sa intrebe asta, ala e un bou pentru ca nu a rascolit tot forumul si nu a folosit search sa vada (Surprinzator in acest caz mi se pare ca de foate multe ori pentru a da un raspuns concret s-ar folosi mai putine taste decat daca-l boscorodesti pe ala si ii explici cat de nesimtit si incompetent este). Daca cineva nu intelege care-i faza cu o chestie (nu pricepe el din prima ce-i cu ciclarea si bacteriile spre exemplu), ala instant nu merita osteneala si mai mult decat atat nici nu merita onoarea sa se apuce de acvaristica. Si multe altele.

    - da intr-adevar nu mi-a dat nimeni palme. Si acum mi-am facut cont doar ca sa donez niste plante la tundere si am zis un salut pentru ca asta este regulamentul. Trebuie sa dai noroace ca sa postezi la Bizz. In schimb am facut un topic unde doream sa mi se recomande anumite lucruri si ca intotdeauna discutia a deviat. Asa s-a intamplat si in alte dati si am ales sa aleg alte mijloace de informare. Si ca fapt divers eu am mai luat ban pe acest forum pentru ca am intrat intr-o discutie contradictorie (care nici nu tinea de acvaristica si era la discutii generale) cu un membru cunoscut de pe forum si am fost tras de urechi pentru ca nu am pus o virgula intr-un text de 20 de randuri.

    Eu nu am bagat pe nimeni in nici o oala. Mi-am dat cu parerea despre cum vad eu lucrurile. Spre exemplu, sunt convins ca tu esti o persoana cumsecade: nu furi ca sa traiesti, nu dai tepe, nu arunci hartii pe strada, nu scuipi, nu injuri, nu puti in mjlocul de transport in comun. Cu toate astea in tara in care traiesti tu se dau tepe, se fura, se arunca hartii si se scuipa pe strada, se injura si pute in autobuz. Asa e si cu forumurile din Romania.

    Doar mi-am postat parerea si i-am adresat o intrebare domnului Cristi Ionescu pentru ca nu am inteles un lucru. Daca vrei dau si aici exemplu ca sa nu avem discutii. Daca de maine dumnealui se apuca sa lipeasca acvarii gratis celor ce vor sa-si faca unul si dupa ce lipeste 10 acvarii toti sunt fericiti, ii multumesc, ii dau o bere si se intampla ca al 11-lea sa urle ca i-a lipit acvariul naspa si e bulangiu gata el se supara si nu mai lipeste pentru nimeni?

    Spor in ceea ce iti propui sa faci.

  10. Likes rodoselada liked this post
  11. #98
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    iti multumesc pentru lamuriri

  12. #99
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    ..... Satul................
    O zi buna!
    Last edited by Nimeni; 24-02-2014 at 12:58.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  13. #100
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @oplantasiunpeste: eu nu am povestit toata experienta AAR aici si nici nu intentionez sa o fac, asa ca nu-ti mai pierde timpul sa intelegi ceva atunci cand nu ai toate datele.
    Sunt convins ca ai lucruri mult mai bune de facut ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •