Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 101 to 110 of 120

Thread: Proiect Propun sa intram in randul lumii

  1. #101
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Abia ce ne-am linistit :(.
    Iata cateva exemple de discutii de pe forumuri externe:
    Seriously Elven, i feel sorry for your future kids...
    Lol fat pizza eating Columbia University nerd recluse vs pathetic drug addicted schizo
    Si mai am, dar nu asta este scopul topicului. Fiecare a luat o chelfaneala de undeva, ceea ce este nasol. Ne tot victimizam natiunea, dar sincer sa fiu eu nu inteleg de ce nu vedeti ca toti sunt la fel ca noi. Ah, noi mai avem Miorita.
    In locul unui f******%$###&^^^% preferem sa ne retragem la umbra unui plop chel. Incet-incet modul de primire se va schimba, pe forum vor ramane oameni care se inteleg pana apar altii noi and that is the cycle of life, kumbaya

    Acum, nu stiu cati ani are fiecare, dar cand ai o familie si un job, sa alergi dupa valve antiretur (este un exemplu...), sa faci liste, sa trimiti pachetele si sa repeti asta... este big shit. Daca omul spune ca a fost naspa, ce mama naibii tot revenim si-l intrebam daca a fost naspa peste tot, a fost naspa si pe spate, dar daca era naspa pe spate si stateai cu ochii in sus poate era bine, dar ti-ai luat limuzina si noua nu ne-ai spus?!

    Back on topic: o cupa ajunge la 70 de lei la care se adauga si personalizarea. Dane, hai sa mutam discutia off line si eventual sa revenim cu o propunere
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #102
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Eheee... am tot tacut dar ma gadila prea tare...

    Se doreste un concurs... f bine !

    Ce fel de concurs ? Pe ce tema ? Daca facem o chestie de voteaza cei activi pe forum ce acvariu le place... este un concurs de popularitate ! Ar fi un sondaj de opinie... "ce acvariu iti face cu ochiul dintre astea ?" !

    Daca se doreste un concurs real... trebe juriu ! Ca io asa am vezut pi la tilivizor ! Ca e cu neni si tanti dinalea care se uita lung si dau cu cartonasiili note ! Ca la scoala !

    Si aici apare... tema de concurs ! Mai e buba aia mare.. cine e in juriu ! Dupe care... premii ! Asta ultima devine iar o problema daca nu is doar niste hirtii cu numele de diploma ! Pt ca daca is premii constind in ceva produse.. ups.. buba: banutii sau produsele cu pricina ! Si la diplome... Diploma forumului ?! Suna un pic ciudat...

    Tema... e clar ca va fi mai ales aquascaping. Ok ! Dar juriul ? Ca tre sa fie un juriu care stie ce inseamna aquascapingul, cum se face, regulile lui... si de aici va incepe scandalul (nu ma feresc de cuvinte) de genul: de ce ala si nu alalalt ? "Ce il recomanda ? " (aluzie la BD... filmul)

    Iar totul fiind pe un forum... iese cu un scandal f mare ! Nu mai zic daca sint implicati bani din taxe de participare si bani/donatie produse pt premii ce ar iesi !

    Asociatie... suna altfel pe o diploma !

    Dar... ce vrem noi de la aceasta asociatie ? Cu ce sa ne ajute ? Care e avantajul pentru noi de la aceasta asociatie (sa recunoastem ca la asta ne gandim) ? Doar concursuri ? Avem timp pt ea ? Ca altfel.. avem pe hirtie asociatie si atit ! Sintem dispusi sa acordam timp si sa nu asteptam multumiri ? Sa fii gata sa inghiti diferite... neplaceri si acuze ? Sa treci peste senzatia ca lupti cu morile de vint (va veni f repede aceasta) ? Ca mai bine stai in banca ta si stai mai mult cu familia decit sa te agiti degeaba si sa ma iei si suturi ?

    O mica observatie... vedeti cit de greu e sa ne stringem membrii ai forumului din aceeasi zona la un pahar de vorba ? Cu asociatia credeti ca va fi altfel ? Sistemul dau un banut cotizatie si se rezolva.. nu merge ! Sau merge daca se angajeaza oameni pt asa ceva.. si aici deja e buba ca numai cotizatia va creste peste cit sintem dispusi sa dam !

    Cred ca am zis destule...

    Parerea mea .. Hic !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #103
    User banat
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Diferenta este ca aia afara cand pui poza cu capul de schelet in acvariu nu incep toti sa scuipe. Iti explica doar ca nu este estetic si bla bla bla nu te zboara de pe forum si te mai baga in seama cand te intorci cu aquascapeul. Plus ca ala constientizeaza faptul ca scheletul cumparat de tine tine in viata pet shopul de unde cumpara el produse Dennerle.
    Pe un forum creat specific pentru un hobby nu trebuie sa ramana oameni care se inteleg. Trebuie sa coexiste toti care impartasesc acelasi hobby. Daca tie iti convine sa ramai tu cu 7 prieteni foarte bine. Eu vreau doar un forum activ unde fiecare sa posteze. Vreau sa am nspe variate oferite din experientele altora atunci cand vreau sa fac ceva si sa fiu bulversat si sa ma pierd in lectura din cauza a cat mai multe moduri in care as putea sa abordez o problema ce tine de acvaristica.

    Domnule Cristi Ionescu o sa-mi vad de treaba mea. Dar curiozitatea mea se rezuma la voluntariatul privind distribuirea de produse acvaristice nu la AAR.

  4. #104
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by oplantasiunpeste View Post
    Domnule Cristi Ionescu o sa-mi vad de treaba mea. Dar curiozitatea mea se rezuma la voluntariatul privind distribuirea de produse acvaristice nu la AAR.
    Buba e ca acel voluntariat avea treaba cu AAR !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #105
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @oplantasiunpeste: satisfactii nebanuite ... nu vrei sa le incerci si tu pe pielea ta? E foate simplu si nici nu-ti trebuie mare lucru: bani si timp .... o nimica toata
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. #106
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by oplantasiunpeste View Post
    Diferenta este ca aia afara cand pui poza cu capul de schelet in acvariu nu incep toti sa scuipe. Iti explica doar ca nu este estetic si bla bla bla nu te zboara de pe forum si te mai baga in seama cand te intorci cu aquascapeul. Plus ca ala constientizeaza faptul ca scheletul cumparat de tine tine in viata pet shopul de unde cumpara el produse Dennerle.
    Pe un forum creat specific pentru un hobby nu trebuie sa ramana oameni care se inteleg. Trebuie sa coexiste toti care impartasesc acelasi hobby. Daca tie iti convine sa ramai tu cu 7 prieteni foarte bine. Eu vreau doar un forum activ unde fiecare sa posteze. Vreau sa am nspe variate oferite din experientele altora atunci cand vreau sa fac ceva si sa fiu bulversat si sa ma pierd in lectura din cauza a cat mai multe moduri in care as putea sa abordez o problema ce tine de acvaristica.
    Ai citit topicurile DE PE ACEST FORUM..... incat sa tragi o CONCLUZIE de genul acesta? Nu am vazut pe nimeni "sa te scuipe" ca postezi un castel.... ci am citit nenumarate postari gen: "scoate castelul! - incearca sa fii natural! - lasa plasticurile! etc..."

    Faptul ca tu ai "o hiba"... in legatura cu un pasaj din viata ta.... e cu totul altceva si NU SE POATE GENERALIZA!!!!! In mintea mea: fiecare judeca si analizeaza "ceea ce vede" si in functie de asta scrie un raspuns sau "isi da cu parerea".....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. Likes rodoselada, Irena, roshadow liked this post
  8. #107
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    abia acum am dat de acest thread.
    si-mi dau si eu cu parerea - ca d-aia e forum
    cu siguranta ideea de concursuri, de a fi motivat cumva sa vrei sa faci mai mult, chiar si pentru o diploma scrisa cu carioka pe o foaie A4 ... este mai bine decat nimic.

    dar asa cum se intampla pe majoritatea forumurilor (n-am sa zic romanesti sau straine) vorble curg garla, faptele mai rarut!

    e greu sa organizezi un numar x de oameni care se cred unii mai egali ca altii! vor exista in permanenta guri care isi vor exprima nemultumirea - chiar daca ea exista doar prin prisma unor orgolii.
    mai exista, din nefericire, si "curente" ale caror adepti intra in conflict deschis la un moment dat (ex. filtru de substrat vs substrat fertilizant, tuburi dedicate vs tuburi clasice, fertilizare diy vs fertilizare brand name, filtrare bio vs filtrare "ne"bio), conflicte din care nimeni nu castiga. fiecare iti sustine ideea, fiecare isi arata "muschii" care mai de care, si usor... usor povestea ia o turnura neplacuta.
    m-as bucura sa stiu ca exista cineva - o enititate - care sa poata sprijini pe cei precum Ionut Godea. Iar cei precum Ionut Godea sa rasplatesca "entitatea" cu know-how ul lui.
    din pacate aceasta entitate trebuie sustinuta de cineva.
    din punct de vedere al capitalului vorbesc aici, dar a nu se intelege ca e vorba doar de parte financiara. e vorba de capital de timp, capital de bunavointa ....etc.
    din nefericire, in situatia de azi - economica si nu numai - multi dintre noi (mai toti) stau foarte prost cu ... respectivele capitaluri de care vorbeam mai sus.

    am scris cam mult si n-am zis nimic.

    eu am sa abordez lucrurile putin diferit:
    voi organiza, cat mai repede cu putinta (sa dea coltu' ierbii cat de cat) cu ajutorul catorva acvaristi (sper sa-mi raspunda prezent 10 -15 ) o intalnire.
    care va avea si un concurs dupa modelul:
    fiecare va aduce (ca aport) ce are prin casa: buturugi, pietre / roca vulcanica, plantute ... decoruri ...
    (eu de exemplu pune la bataie 10 l de volcanit vreo 10 de dupla ground, vreo 7-8 lava rock de diferite dimensiuni)
    toate materialele vor fi sortate si acceptate de catre concurenti/juriu, si vor fi impartite pe categorii
    vom face 4-5 echipe (de cate 2) se vor trage la sorti pe rand subratul, decorurile ..eventual plantele, (sau fiecare isi alege dupa o tragere la sorti a ordinii) ...
    2-3 ore de munca in echipa ... insotita de bere, mici si voie buna...
    dupa care jurizarea ...
    si vedem noi ce se mai intampla! care ce face cu proaspatul set-up ...

    asta am eu in cap petru primavara asta!
    sper sa-mi iasa!

    L.E.
    desigur ca vom seta niste nano-uri (identice ca dimensiuni/volum)
    singurul aport in cash va fi probabil cel destinat cumpararii sticlei si siliconului (voi gasi un profi sa le lipeasca probono sau daca nu le voi lipi chiar eu)
    Last edited by Dan Hīncea; 24-02-2014 at 18:32.

  9. #108
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Toata lumea (in general, in ultimele posturi) spune de ce n-o sa se poata, asta nu ne ajuta prea mult.
    Exceptie face domnul Hadul, care vad c-o pune de ceva frumos! Spor!

  10. Likes Ionut Godea liked this post
  11. #109
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit o propunere concreta! Dane, ai toata sustinerea si sprijinul meu (sper ca inviti si acvariste, da?)

  12. Likes Ionut Godea, Tudor.M liked this post
  13. #110
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    pavelescu! ma BAZEZ pe tine! macar sa faci, alaturi de mine, galerie!!

  14. Likes Ionut Godea liked this post
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •