Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 120

Thread: Proiect Propun sa intram in randul lumii

  1. #41
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Acvaristica si aquascaping-ul sunt prezentate ca fiind afaceri, nu hobby. Astept cu interes sa trecem de la stadiul de hobby la cel de viciu.

  2. #42
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Tocmai pentru reportaje de genul asta ar trebui sa existe o asociatie a acvaristilor romani. Nu doar pentru organizarea de concursuri ci si pentru informare. O asociatie vie, activa, la articole ca cel de sus reactioneaza. Trimite scrisori, atentioneaza asupra folosirii incorecte a unor termeni, etc.
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

  3. #43
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati, Romania
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Acvaristica si aquascaping-ul sunt prezentate ca fiind afaceri, nu hobby. Astept cu interes sa trecem de la stadiul de hobby la cel de viciu.
    Cu siguranta nu acesta a fost scopul reportajului, canale ca ProTV care proslavesc mercantilismul, transformarea unui hobby in afacere e motiv de lauda. Si chiar este din punctul meu de vedere. Oricine reuseste sa obtina un profit din practicarea a ceea ce iubeste, jos palaria din partea mea.
    Calitatea reportajului, no comment...

  4. #44
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Profitul obtinut in urma unui hobby contrazice chiar definitia cuvantului hobby, transformandu-l in altceva.

    Dar asta e doar parerea mea

  5. #45
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marcusyon View Post
    Tocmai pentru reportaje de genul asta ar trebui sa existe o asociatie a acvaristilor romani. Nu doar pentru organizarea de concursuri ci si pentru informare. O asociatie vie, activa, la articole ca cel de sus reactioneaza. Trimite scrisori, atentioneaza asupra folosirii incorecte a unor termeni, etc.
    cristi_ionescu_79:
    O asociatie fie ca e AAR sau de bloc inseamna trei hartii format A4 cu 5 timbre pe ultima din ele si o stampila a unei judecatorii. Aceste trei foi stau frumos intr-un sertar fara a face nimic: nu dau telefoane, nu cauta sponsori, nu se duc la intalniri in speranta de a obtine ceva pentru asociatie ...etc ... NU FAC NIMIC, NU REZOLVA NICI O PROBLEMA ..cel mult pot atrage rautati si mizerii in lumea reala sau online.
    Pe aceste hartii exita niste nume avand calitatea de membrii asociati, trei dintre ei avand si functii: presedinte, vicepresedinte si secretar.
    In spatele acestor nume sunt niste persoane reale, iar aceste persoane reale pe langa "titulaturile" de presedinte al asociatiei, vicepresendinte al asociatiei ..etc, mai poarta si titulaturile de: soti, tati, salariati, fii .. etc adica aceste persoane sunt OAMENI ...si DA, oamenii sunt cei care dau telefoane, cauta sponsori, se duc la intalniri cu diversi in speranta de a obtine ceva pentru asociatie ... adica cu alte cuvinte: OAMENII sunt cei care intrepind ACTIUNI si nu cele trei hartii format A4 care in cazul nostru poarta titulatura de AAR.
    dandumitru:
    Pentru a fi o transparenta totala va intreb oficial, pe toti cei care activati pe acest forum, dar si pe altele, CINE SE OFERA SA FIE MEMBRU FONDATOR LA INFIINTAREA UNEI NOI ASOCIATII CARE SA REPREZINTE ACEST HOBBY LA NIVEL NATIONAL ?
    Trebuie sa stiti, ca putem fi si mai mult de 1300 de membri fondatori, cu cat mai multi cu atat mai bine, ne vom face cunoscuti mai repede. Astept cu nerabdare sa va oferiti ajutorul, si sa incercam sa facem urmatorul pas.
    Laurentiu Caraciunas:
    Consiliul de conducere al actualei asociatii se poate schimba in acte, nu este batut in cuie.
    Nu am inregistrat asociatia pentru noi personal, deci avem bunavointa sa lasam in fata pe cineva mai capabil.
    Intrebarea e: te bagi? sau doar dai sfaturi si explici la ce e buna o asociatie si cum ar trebui folosita?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. Likes mihaicst, Nimeni liked this post
  7. #46
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marcusyon View Post
    Mda, vechea noastra problema. Din pacate in majoritatea cazurilor problema se confirma si interesele sau prieteniile fac legea. Totusi,daca nu incercam ce rezolvam ?

    Sunt sigur ca beneficiile unei asociatie a acvaristilor ar aduce mai multe lucruri bune decat rele, nu neaparat cu privire la organizarea de concursuri care pot fi organizate de oricine nu doar de asociatie.

    Eu personal sustin continuarea activitatii asociatiei si in masura in care pot, sunt gata sa dau o mana de ajutor.
    Abia ce am spus o pagina in urma
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

  8. #47
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Sunt doua posibilitati:
    1. Esti unul dintre cei care preiau AAR
    2. Esti unul dintre membrii fondatori ai unei noi asociatii

    Cu riscul de a ma repeta .... te bagi?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  9. #48
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Nu stau extraordinar cu timpul liber si nici nu sunt unul dintre expertii in acest domeniu insa sunt dispus sa dau o mana de ajutor in cazul in care e nevoie. Daca e nevoie sa fiu membru fondator sau doar simplu cotizant ca sa ajut pentru mine nu conteaza...

    Nu se gasesc si alti oameni care sa doreasca preluarea AAR ? In cazul asta, oricare din variante propuse de tine as alege nu ar mai avea relevanta.
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

  10. #49
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    @marcusyon, toata lumea e ocupata, toti au serviciu, copii, soacre, amante si eventual neveste.
    Problema e ca cel care preia asociatia trebuie sa aiba si cea doxa, altfel se alege praful.

    Eu personal recunosc cinstit ca sunt prost facut gramada si am sa ma multumesc doar sa cotizez, eventual sa zugravesc cele 18 etaje ale noului sediu AAR

  11. #50
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Apropo de zugravit, daca e nevoie sa il construiesc eu o fac cu cea mai mare placere, cu asta ma ocup
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •