Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 126

Thread: Pompa de dozare

  1. #21
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @mitica: pai zicem ca partea cu 60 cm se poate rezolva. plasezi power head-ul cu rezervorul in partea superioara a dulapului
    apoi cu cativa ml, asta chiar nu e o problema. de exemplu intr-un minut sa zice ca power headul pompeaza 1 litru de lichid. nici o problema. sa zicem ca vrei sa dozezi o saptamana. in borcanul in care e power headul pui 7 litrii de apa la care adaugi 7 doze de fertilizant. cand powerheadul pleaca zilnic, va pompa o septime apa (care nu e o problema .. vei avea cu 1 litru de apa in plus in acvariu) si o septime fertilizant (adica exact doza pe care vrei tu sa o adaugi zilnic) ... deci si problema asta e rezolvata

    singura problema ar fi: cum variaza cantitatea de lichid pompata zilnic in functie de volumul de apa din rezervorul cu apa+fertilizant. si cred ca se poate raspuinde la intrebarea asta daca stim raspunsul la alta intrebare: a observat cineva, debitul unui filtru variaza in functie de volumul acvariu? dar de adancimea la care e plasat in acvariu?

    exemplu: sa zicem ca un filtru intern are debitul X intr-un acvariu de 20 litrii. daca e plasat intr-un acvariu de 100 de litrii are tot debitul X? si eu personal cred ca debitul e acelasi. nu prea are de ce sa varieze functie de volumul de apa in care e plasat

    ai apoi:
    un filtru intern are debitul X daca e plasat la adancimea Y. daca filtrul e plasat la adancimea Z (unde Z e diferit de Y), debitul va fi acelasi? cu alte cuvinte, debitul variaza functie de presiune? si daca da .. cat de mult? (ca la noi e vorva de cativa centrimetrii .....)

  2. #22
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Mitica
    @Kill Am inteles ca electrovalvele de masina de spalat se deschid doar daca au presiune mare pe intrare. Apoi in faza 4 fertilizantul se va scurge si din rezervorul de sus, nu numai din electrovalva. De fapt toata schema ta e un furtun+electrovalva care picura 1 minut.
    Chestia cu presiunea nu o stiam trebuie verificat
    intre faza 2 si faza 3 perioada va si de 6-24 ore deci debitul dintre rezervor si electrovalva trebuie sa fie foarte mic ,chiar am spua asta , o picatura la 2-3 secunde
    da este o instalatie de dozare formata din doua furtrune si o electrovalva este schema simplificata a instalatiei de dozaj antialergen dintro baterie de umidificare , scula industriala ,dar acolo folosesc o ectrovalva de genul celor folosite la co2 si va asigur ca dozeaza 100ml solutie din 4 in 4 ore timp de minim 7 ani fara nici o greseala ,sau cel putin de 3 ani de cind lucrez eu la ei nu am avut nici o plingere pe partea asta

  3. #23
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    205
    Post (Dis)Likes
    Problema e ca instalatia de fertilizare trebuie sa lucreze sub o anume presiune constanta mai mare decat a apei din acvariu sau cea creeata de pompa(cel putin in cazul meu care nu o sa am furtune prin acvariu sau pe deasupra lui). Deci trebuie ca ceva sa creeze acea presiune sa impinga ferilizantul in apa(in circuitul de filtrare de sub acvariu). O electrovalva nu creeaza presiune si ar putea fi folosita doar in cazul in care rezervorul de fertilizant este pozitionat deasupra acvariului si sa coboare ferilizantul prin cadere. Adica un impuls=cateva picaturi.

  4. #24
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    cea mai simpla pompa de dozare pentru lichide, se poate face dintr-un hranitor automat (cel mai ieftin) la care se etanseaza capacul pe unde se adauga mancarea si partial gaura pe unde pica mancarea in acvariu - marimea/largimea aceasteia se adapteaza dupa cati ml/rotire se doresc.

  5. #25
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    azi am facut asta
    mecesar materiale 1pompa aer mica, un pet [prigat findca are dopul mare] o priza programabila ,2m furtum 4mm[de aer] o valva antiretur
    in dopul sticlei am facut doua gauri prin care am introdus 2 furtune de aer ,unul pina in fundul sticlei iar celalalt doar citva cm cel scurt este legat la pompa de aer iar celalalt printro valva la acvariu
    in pet am 0.5l ferilizant diluat
    la o perioada de un minut de functionare mie imi ridica in acvariul situat la 110cm 20ml fertilizant
    principiul de functionare simplu ,sifonare, pompa imi face presiune in pet ,presiunea imi impinge ferilizantul in acvariu ,din cauza ca presiunea facuta de pompa este constanta tot timpul diferentele de substanta dozata sunt mici sub un ml ,asta indiferent de cantitatea de solutie din pet dupa oprirea pompei totul revine la presiune normala
    totul sta sub acvariu ascuns frumos
    pret total 25ron [14ron priza,8 ron pompa de aer, 1 ron valva 2 ron furtunul ]

  6. #26
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Continuand ideea folosirii pompei e aer ca element activ am ajuns la urmatoarea configuratie:
    - aveam nevoie de un pet mai mic (0,5l) care sa intre in spatele acvariului
    - debitul trebuia sa fie mai mic, astfel am adaugat in plus un T-eu, 2 robineti si o valva antiretur pentru ca o parte din lichid sa se intoarca inapoi in recipient.
    - pet-ul vroiam sa ramana sub presiune, astfel am adaugat inca o valva antiretur imediat dupa pompa de aer.

  7. #27
    Base member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti Titan
    Posts
    407
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc pentru sugestii.. o sa cumpar zilele astea o pompa de aer pentu ca nu am (desi am acvariu de vreo 3 ani)
    Va tin la curent

  8. #28
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Mitica
    Va tin la curent
    pe mine NU !!!
    nu inteleg de ce va trebuie mecanisme si pompe pentru a INVINGE forta gravitatiei, cind puteti foarte usor sa lasati gravitatia sa-si faca treaba ....
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  9. #29
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    ehee... e adevarat ca o astfel de carpaceala trebuie lasata la vedere, dar unii dintre noi ne scremem sa fim modesti si o aruncam in dulapul de sub

  10. #30
    Base member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti Titan
    Posts
    407
    Post (Dis)Likes
    Razvan, sugerezi o perfuzie?? M-am gandit si la asta.. sa vedem de unde gasesc o electrovalva... sau poate un releu care sa sugrume un furtun
    INtre timp am gasit o pompa de aer ruginita dar functionala.

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •