Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 235

Thread: Amazon rainforest - paludarium

  1. #1
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes

    Amazon rainforest - paludarium

    Salutare,

    deoarece am pus bazele unui nou proiect si din dorinta de a impartasi experienta unui paludariu cu voi, am decis sa tin un jurnal aici

    Ideea de paludariu mi-a venit acum aprox 2 ani, cand am mai avut un bazin de 150l in genu, doar ca acum totul va fi la o scara mai mare si mult mai profi, dar in acelasi timp, poate si low cost. Desi n-am avut cu cine discuta despre un asemena bazin acum cativa ani, toata documentatia am luat-o de pe site-urile straine si puse aici in practica, Rimba:


    Acum, pentru actualul proiect vine asa:

    Bazin:130x60x60-sticla diverse grosimi in functie de zona. Coloana de apa 25-30cm, 210l apa brut, undeva la 150-160l apa net dupa calculele mele.

    Stand: 132x62x50, grinzi brad profil patrat 5x5cm, placat cu mdf. Urmeaza ca zilele viitoare sa-l termin:






    Iluminare:2x36w t8, 865+growlux, pentru inceput.

    Filtrare: sump+overflow si poate de data aceasta incerc un sistem de moving bed.

    Fauna/Flora: in partea submersa voi avea plante cu cerinte scazute/medii, usor de intretinut. Am sa incerc pe cat posibil sa le cresc si emers La partea de sus voi avea o larga varietate de muschi de prin padurile noastre, cateva soiuri am mai folosit in vechiul paludariu, crescute cu succes in bazin, iar zilele astea am hoinarit putin padurile sa vad ce gasesc, pun si cateva poze mai in jos, orhidee, plante cataratoare, etc. nu prea le stiu numele dar puteti vedea in vechiul bazin cam despre ce este vorba + ceva specii noi care trebuie sa le incerc.
    La pesti inca nu m-am gandit, desi am un volum de ~150l si coloana de apa destul de mica ~25-27cm, nu prea stiu ce sa aleg, poate ma ajutati voi aici, iar la partea emersa nu voi avea vietuitoare, decizia asta n-a fost luata de mine







    fotografiile sunt facute weekendul trecut


    Decor: desi peste tot am vazut paludarii clasice sa zic asa, background si laterale incarcate de vegetatie + o parte din baza, aici vreau sa fac altceva. M-am gandit la o padure scufundata, niste arbori scufundati, crengi etc. si/sau o parte de malul unei vai. La un moment dat m-am gandit sa foloses chiar decor natural, lemn, dar pe urma m-am decis asupra unui decor din poliester cimentat, din diverse motive. Pun cateva poze sugestive.





    Pe langa acesta, se adauga pietre slefuite de rau, nisip fin, auriu, cuartos.

    Doresc sa mai adaun un fogger si un sistem improvizat de misting sau raining, ramane de vazut ce-o sa iasa, coolere pentru reciculare, aerisire

    N-am stabilit un termen pentru acest proiect, avand in vedere ca sunt si cu scolile pe langa, asa incet, incet sa speram ca iese treaba si buna si frumoasa. Cam atat pentru inceput, astept sfaturile, opiniile si criticile voastre. Sper ca am fost destul de explicit, toate cele bune si multumesc anticipat

  2. #2
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Interesant proiect si nu putem sa iti uram decat succes
    Ce fel de sump vrei sa faci si ce fel de overflow? Apa de la misting si/sau
    raining se va adauga la apa sistemului, trebuie sa te gandesti la un overflow
    si in sump. Se poate face, ai nevoie si de o electrovalva pentru a nu ramane
    fara o parte din apa daca se opreste curentul.

    Proiectul cred ca ar trebui sa incerci sa il automatizezi putin, am inteles ca vrei o
    solutie ieftina dar poti merge pe Arduino.

    Asteptam cu interes evolutia, cred ca va fi un topic educativ pentru toata lumea dat
    fiind faptul ca nu prea exista paludarii pe la noi.

    O zi buna,
    Dragos

  3. #3
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Frumos Ionut...astept cu interes sa vad ce va iesi.Succes !

  4. #4
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Da frumos, si interesant proiect. La back gound nu te-ai gandit sa folosesti rasini sintetice. Dau rezistenta si o poti colora mai mult. Mult spor.

  5. #5
    Member mihaicst's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    tasnad,sm
    Posts
    243
    Post (Dis)Likes
    succes in noul proiect!
    Dumnezeu a zis: "Să mişune apele de vieţuitoare şi să zboare păsări deasupra pămāntului pe īntinderea cerului."
    Dumnezeu a văzut că erau bune... aceasta a fost ziua a cincea; Cartea Geneza.

  6. #6
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Salutare, in primul rand vreau sa va multumesc frumos tuturor

    La capitolul filtrare si conditionare, inca am dubii. Am pregatit in stand un loc de 60x45 pentru sump, cu o inaltime de 30cm max, dar ma gandesc ca o sa fie mic daca am sa conectez sistemul de misting/raining la bazinul pentru filtrare si nu separat, nustiu ce sa zic, ramane de vazut. Material filtrant oricum nu imi trebuie mult, avand in vedere ca o sa am ~150l apa, iar asa as face un refugiu mai mare sa adaug si sistemul celalalt aici..sunt confuz. Eu zic, eu ma contrazic, n-as putea sa fac nici un bazin mare pentru filtrar+celelalte sisteme pentru ca nu-mi permite standul, trebuie lipit bazinul in stand iar asta e o prostie, am vazut la vechiul proiect, doar batai de cap, asa ca, ori ramane un sump de 60x45x30 pentru filtrare + celelalte sisteme, ori mai fac inca unul separat pentru sisteme.
    La overflow, am 2 variante. Cea care vreau s-o incerc e cea cu fundul bazinului gaurit, dar trebuie gaura de 32mm in sticla, iar avand in vedere ca fundul are 130x60, mi-ar fi greu sa ma deplasez in alte localitati daca nu gasesc la mine sau nu se poate altfel..daca asa nu merge, teava prin spatele bazinului, printr-o bucata de plexi, etansata de sticla, suna umpic cam ciudat dar am mai rezolvat asa cand am mai avut nevoie la un sistem de filtrare in trecut

    Referitor la background..sincer sa fiu n-am mai folosit niciodata rasini, si vechiul paludariu + alte bazine tot pe poliester cimentat am mers, colorat cu oxizi. Desi am mai vazut decoruri din rasini tare frumoase, ramane in calcul si varianta asta, dar mai intai trebuie sa ma documentez putin si sa vad la ce bani se ajunge cu metoda asta

    Ce sa mai zic, sper ca nu va plictisesc cu povestile mele, multumesc inca o data pentru sfaturi si urari, numai bine.

  7. Likes Taz liked this post
  8. #7
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Bun, incet, incet merge treaba. Saptamana asta termin standul si incep cu sticlaria. Acum vine o intrebarere referitor la sistemul de filtrare..


    how to take a screen shot

    Am luat legatura cu o firma care se ocupa cu prelucrarea sticlei, iar gaura maxima e de 26mm pe care o pot da dansii. Avand in vedere ca vreau sa fac un overflow simplu, prin fundul bazinului nu stiu daca diametrul ar fi suficient, initial m-am gandit la 32mm. La overflowul facut din tevi peste marginea bazinului am vazut ca teava de 26mm, interiorul uneva la 22mm parca, n-a fost deloc indicata, iar pe urma am schimbat-o cu cea de 32, interior 28 parca. O alta varianta ar fi 2 gauri de 26mm, una in stanga, una in dreapta pentru a acoperi cum trebuie suprafata mare, in loc de una, 26mm diametrul final. Am decis sa dau gaurile circulare direct din fabrica, desi ne se poate un diametru mai mare, in detrimentul unui geamgiu care nu face gaura circulara etc. cel putin la mine in oras.
    Voi ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat

  9. #8
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    si ceva din culise...



    proiectul decurge lent, tipul fiind impotriva mea.De ceva timp tot lucrez si gandesc decorul. Am reusit sa fac doi trunchi de copac, partial, urmand si celelalte elemente... pareri, sfaturi? multumesc

  10. #9
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    de actualitate..





    decorul este gata undeva la 30-40%..nu apare in fotografii dar azi am mai facut un trunchi micut, ghivecele plantelor si i-am prelungit pana sus. Am de terminat toata partea bruta a decorului si urmeaza sa le dau o culoare pieselor.
    intre timp, efecte speciale..

  11. Likes ovidiu.cursaru liked this post
  12. #10
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    faza de azi:







    pana dupa iepuras..santierul este inchis. o sa revin cu noutati, pana atunci, sarbatori fericite si numai bine tuturor.

  13. Likes kirucd liked this post
Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •