Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 38 of 38

Thread: Pregătire set-up / sump

  1. #31
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc mult. Am să merg prin magazinele de bricolaj să văd dacă găsesc.
    ملحمة
    نعيش الله

  2. #32
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Revin cu cāteva īntrebări.
    1. M-am gāndit să pun īn sump următoarele medii de filtrare īn următoarele cantități:
    1 sac; 2l perlon; 2l burete fin; 3l rocă vulcanică granulație 5-10; 2l siporax; 1l Seachem Matrix. Ar mai trebui completat cu ceva?
    2. sticla care desparte camera de filtrare mecanică de camera de filtrare biologică cu cāți cm trebuie ridicată? Inițial m-am gāndit să fie ridicată cu 5 cm, dar văzānd cāt arată o placă de polistiren de 2,2 cm mi se pare īndeajuns.
    3. Peretele de la camera pompei ar trebui să fie mai mic pentru a nu ajunge bule e aer īn pompă?
    ملحمة
    نعيش الله

  3. #33
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    1. presupun ca sac inseamna ciorap, roca vulcanica de granulatie 10-20 mm e mai
    ok decat cea mai marunta, in rest ai mai mult decat suficient
    2. 2,5-3 cm e suficient
    3. Nu, pentru ca acel perete iti da nivelul de la filtrarea biologica, poti sa ridici
    nivelul apei in camera pompei in asa fel incat sa nu se faca bule de aer. Sau poti
    pune un bubble trap, dar asta inseamna inca 2 geamuri despartitoare langa cel
    existent si nu are sens, nu ai suficient spatiu pentru asta.

    O zi buna,
    Dragos

  4. #34
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc mult
    ملحمة
    نعيش الله

  5. #35
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Bună seara,
    Mai am o īntrebare, īn camera de filtrare fizicăam să pun niște Lemnaru sp., acestea vor avea nevoie de lumină, și din lipsa de spațiu trebuie să bun LED-uri. Ce leduri să aleg? Cāte? Suprafața este de24,2x8 cm.
    ملحمة
    نعيش الله

  6. #36
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Astăzi īmi vin restul de piese și mă apuc de treabă, dar mai am cāteva īntrebări...
    Nu am găsit, luat „restrainer-ul” de care spunea Kirucd și cred că voi da găuri lunci la baza țevii care stă lāngă substrat. Credeți că voi avea vreo problemă. Dacă voi găsi restrainer voi īnlocui metoda „găsită” anterior.
    Īn țeava care se duce pānă la fundul acvariului mi s-a spus să dau găuri de 3mm, cum să dau găurile astea? La ce distanță una de cealaltă? Am posibilitatea să dau găuri mai mici...
    ملحمة
    نعيش الله

  7. #37
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Salut
    Am terminat toată treaba Am să povestesc un pic ce am făcut și apoi mai am o rubrică de īntrebări.
    Īntre timp am schimbat un pic sistemul, de la conectorul care duce apa īn sump am urcat către suprafața apei cu un unghi de 90° și īn continuare am pus un T culcat (adică linia continuă pānă deasupra apei, iar perpendiculara se duce īn țeava care recoltează apă din acvariu, și din acest motiv cred că a apărut o problemă. Inițial aveam găuri foarte mici īn această țeavă și am crezut că apa nu este trasă īn/de această țeavă pentru că nu are găurile suficient de mari (sincer nici nu am avut curaj să las apa să urce īn acvariu de frică să nu reverse); după ce am mărit găurile și am făcut multe, multe, multe altele am, și am scurtat cāt s-a putut din țeava dintre cotul de 90° și T cred că a īnceput să curgă un pic mai mult, dar nu știu dacă datorită găurilor sau coborārii sistemului de colectare a apei, doar că acum văd rădăcini de HC Cuba prin apă și nu trec foarte aproape de țeavă și nu sunt trase de aceasta... Cred că am să mai fac o țeavă cu găuri mai mici și mai rare.
    Acum mă gāndesc cum să cresc debitul apei către sump și singurele soluții sunt să mai cobor īncă un pic tot sistemul de colectare a apei astfel īncāt apa să nu reverse din sump īn caz de pānă de curent și a doua soluție ar fi să īnlocuiesc T cu un cot de 90° și acesta dacă nu va mai avea contact cu aerul va avea același efect ca și cum aș scoate apă cu furtunul, și să aibă o gaură īn țeava care va uni cotul de 90° (care īnlocuiește T) și cotul de 90 de grade īn care este īnfiletară țeava care recoltează apa. Ce păreri/soluții aveți?

    Mai am cāteva īntrebări:
    Deși am acvarii de foarte muți ani nu am avut niciodată răbdare să īl ciclez corespunzător și să īl fac ca la carte (forum).
    Am văzut foarte multe păreri despre ciclare, despre perioada de așteptare, metode și etc. și am tras concluzi că cel mai bine e cu testul, acum problema e ce test. Ce teste īn recomandați, cel de colegului @cristi_ionescu_79 sunt bune? Am văzut o mare neconcordanță a valorilor date de diferite teste pentru aceeași apă...
    Am cumpărat ieri hc cuba și după ce am lăsat-o cāteva ore īn apă am observat un pui de crevete, o să-mi afecteze procesul de ciclare sau īl pot lăsa acolo liniștit, mai am un alt acvariu īn care am pești/creveți și īl pot lăsa acolo dacă īncurcă.
    ملحمة
    نعيش الله

  8. #38
    Member sagaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    iasi
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    ملحمة
    نعيش الله

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •