Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: salut.... sunt nou

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    timisoara
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

    salut.... sunt nou

    Salut am un acvariu de 20 de litri cu un betta 1 neon negru 2 molly 1 barbus tetrazona 1 barbus conchonius.Vreau sa stiu daca e bine cum i am pusi si cum o sa se intaleaga si daca pot sa mai iau pesti am toate instrumentele necesare (filtru,mincioc.termometru.incalzitor,furtun de curatat).In acvariu am scoici nu am nisip si am 2 plante de plastic. o sa pun niste imagini in curnad.........Ajutati-ma va rog!

  2. #2
    Junior Member nana's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Si eu sunt nou dar dupa orele petrecute in fata calculatorului am invatat de la cei vechi in bransa ca nu e buna treaba cu scoicile si plantele de plastic,ar fi bine sa renunti la ele.Nu stiu de unde esti si daca ai acest magazin la tine in oras dar la Ca.....ur,nu am voie sa fac reclama,este pietris pentru acvariu la 3.5 lei punga de 1kg.
    Sper sa te ajute cat de cat.

  3. #3
    Member Irena's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Prahova/Valenii de Munte
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Bun venit! De spus se pot spune multe dar cel mai indicat este sa citesti postarile din forum. Pesti sunt destui la volumul de apa al acvariului. De preferat plante naturale, fara scoici. Informeaza-te bine si apoi decide in functie de preferintele tale ce mai ai de facut. Pesti sanatosi si apa limpede!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    timisoara
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    multumesc la toti pt informati apropo sunt din Timisoara
    Last edited by andrei2001; 09-02-2014 at 21:19.

  5. #5
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Salut Andrei si bine ai venit !
    Acvariul e un pic cam mic zic eu pt mai multi pesti.
    Beta + barbus tetrazona e cea mai rea combinatie...o stiu din experienta.
    Beta o sa stea ascuns din cauza lor tot timpul pe dupa filtru si intr-un final va muri :(...asa am patit eu cel putin.

    Trebuie sa stii ca filtrul e cel mai important in acvariu...observ ca nu ai spus nimic de existenta sau inexistenta lui.Vad ca nu ai zis nimic nici despre iluminare...de ce intreb asta ? pt ca ai putea sa pui niste nisip quartos sau alt substrat si niste plante care insa nu vor rezista fara lumina ! Da mai multe detalii si evental cateva poze sa vedem ce ai acolo si bineinteles ca,pe cat posibil,te vom ajuta !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    timisoara
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    Last edited by andrei2001; 09-02-2014 at 21:47.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    timisoara
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    raspundetimi plzzzz

  8. #8
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Andrei,
    Scoicile nu au ce cauta in acvarii cu apa dulce...apa trebuie sa aiba niste parametrii pe care scoicile le modifica.Apa va fi prea dura cu ele.
    Plantele alea de plastic ar fi bine sa le scoti si sa pui cum ti-am spus un substrat si ceva plante easy....va fi bine si pentru acvariu si pentru vietuitoarele de acolo.La cum arata apa,acvariul inca nu e ciclat...filtrul are burete doar sau si altceva? Daca ai doar burele atunci ai doar filtrare mecanica...vei avea si ceva colonii de bacterii care se vor fixa pe buretele ala insa ceva mai greu.Ce-i nasol este ca va trebui sa-l cureti des si implicit sa "cureti" si minimul ala de bacterii.


    Incalzitorul ala e un pic cam mare pt bazinul tau si arata ca nuca-n perete acolo.Ar fi perect sa pui unul mai mic ca si dimensiune,asta in caz ca nu poti sa-l pui pe asta ce-l ai pe verticala intr-un colt,sa nu se vada asa.La fel de bine ai putea sa-l scoti de tot insa sa fii cu ochii pe termometru,in functie de temperatura camerei sa nu scada prea multe grade.Daca tii constant 22-23 de grade e perfect.

    In concluzie,in functie de "posibilitati" ar fi bine sa te orientezi spre ce ti-am recomandat...si bineinteles ca ai la indemana aici pe forum tot ce trebuie despre acvaristica.Sa stii ca acvaristica nu e grea dar nici ieftina !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    timisoara
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    asta sa sti frate nu e ieftina......... dar o sa pun plante viii si pietris de la care ffoeur si mai zimi ceva despre asocierea pestiilor 2molly 1betta 1neon negru 1barbus tiger 1barbus rosu

  10. #10
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    Draga Andrei un sfat util
    Incerca sa scrii corect romaneste
    Rasfoieste forumul cat de cat si ai sa aflii singur ceea ce-ti doresti , si cum ai vrea sa arate acvariul tau
    Colegii de sus , ti-au cam spus lucrurile elementare , in doua cuvinte acvariul trebuie sa arate cat mai aproape de natural...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •