Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: sanitarii zboara?!!!!????

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes

    sanitarii zboara?!!!!????

    Buna!!! Am si eu o intrebare... Am 4... bine... 2 sanitari si am o problema cu ei... Nu situ de ce dar pestii astia vor sa sara din acvariu. Primul sanitar a sarit azi dimineata si (acvariul nu avea capac) a sarit din acvariu. Am auzit ceva pleoscaituri dar nu mi-am dat seama ce e . Dupa ceva timp... am numarat pestii si aveam doar 3 sanitari ... Schelete inacvariu nu erau ... Apoi m-am gandit ca poate a sarit din acvariu si m-am uitat sub birou... era rece saracul...Dupa ceteva ore am luat un geam si l-am pus pe acvariou...A sarit iar un sanitar...A dat cu capul de geam si a murit pe loc ...Ce sa fac ca o sa moara si astia doi ramasi.
    P.S.:Chiar acum cand sciru a mai sarit unul si a murit si el CE sa fac

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Cred ca sunt corydoras. Acestia au obisnuinta sa mai sara din acvariu dar din cate stiam nu ajung chiar sa se dea cu capul de sticla. Incearca sa faci un capac pentru acvariu, iar pana cand confectionezi capacul pune acea bucata de sticla deasupra acvariului si o acoperi cu o coala de hartie. Ma gandesc ca saracii corydoras nu si-au dat seama ca au sticla pe acvariu pentru ca nu era acoperita si s-au gandit ca ar putea sa sara. Da mai multe detalii cu privire la acvariu

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    mai scoate din apa incat sa fie 10-15 cm intre nivelul apei si geam. poate ia tentat vreo musca sa sara dupa ea.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Cory au distractia asta. Scade nivelul apei si pune geam deasupra poti sa pui si plante de suprafata sa se opreasca in ele. da detalii de acvariu marime inaltime vastra pestilor si ce conditii de apa ai!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes

    info

    pai acvariul meu are 45cm l...40cm L...30cm h .........
    muste in casa nu am ca stau la etajul 9 si capacul este din sticla deaia cu gravatii cu triunghiuletze mici si pe ea este neonul.... am acvariu de 54l dar e umplut numa cu 46l apa ..........am 37 de pesti dar niciunul nu depasteste 3 cm ...........intre nivelul apei si capac mai sunt vreo 4cm

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    ca sa parafrazez un banc cu bula...
    "da, si crocodilii zboara, dar din cind in cind si mai pe jos"

    man, nu zboara, insa avind "obiceiul" sa isi suplimenteze cantitatea de oxgen din singe "inghitind" aer, ies la suprafata cu viteza...
    au respiratie dubla, branhiala si intestinala, datorita faptului ca sunt originari din ape cu concentratie redusa de oxigen, cam ca betta si guramii, doar ca o fac mai "artistic"
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #7
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Si eu am cory, si ai mei urca la suprafata sa ai o gura de aer, dar nu mi-au spart niciodata capacul.
    Ai tai or fi disperati . De curiozitate, ai cumva si earator ( piatra bolborositoare ) ?
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Lugoj
    Posts
    349
    Post (Dis)Likes
    37 de pesti in 46 l de apa?
    si razvan nu s-a impacientat!
    daca citesti mai multe pe forumul acesta iti dai singur seama ca ai prea multi pesti in acvariu.
    ma mir ca inca nu ti-a atras nimeni atentia asupra acestui fapt pana acum, sau n-am inteles eu bine?

  9. #9
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    @Crares - s-ar putea ca problema ta majorq sa nu fie faptul ca sanitarii zboara , asteptam detalii despre ce pesti ai si despre ce mai ai prin acvariu : substrat , plante si ... lumina.Dar neavand capac ma gandesc ca singura lumina din acvariu e cea naturala ...
    You can't change the world But you can make a difference

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by valibvb09
    37 de pesti in 46 l de apa?
    si razvan nu s-a impacientat!
    omul spune "......am 37 de pesti dar niciunul nu depasteste 3 cm "
    oricum fata de 37 de carasi... e totusi un pas inainte
    daca or mai fi si neoni sau mai stiu eu ce.. atunci "incap" relativ linistiti.
    in plus de asta, la cite ciorbe si conserve "existeaza" deja nu ma mai agit, va veni cineva (in cazul asta ai fost tu) care sa-i atraga atentia omului de suprapopulare.

    acum sa vedem ce anume sunt cei 37 de mititei
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •