Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: DESPRE - Lampile nano UP AQUA LED din seria Z

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes

    Post DESPRE - Lampile nano UP AQUA LED din seria Z

    Salut.
    Pentru viitorul meu nano am cautat in lung si-n lat variante de iluminare care sa ma multumeasca la forma, lungime, cantitate de lumina, etc.
    In final m-am dat la capitolul LED. Am vazut multe chinezarii, dar si cateva chestii care mi-au placut.

    De exemplu, UP AQUA (niste chinezi care fac tot felul de accesorii de acvaristica, inclusiv in domeniul filtrare, co2 si lumina), au niste serii de lampi LED.
    Au o serie de lampi cu spectru pentru pesti (probabil mai mult rosu), ala cu spectru de marin (albastru), dar seria Z cica e speciala pentru plante.
    Lampile la 30, 36, 45 cm, costa in jur de 300 lei (am calculat si transportul de pe ebay si taxele vamale).
    Va pun mai jos poza cu explicatiile producatorului, si o poza cu lampa, de pe ebay.
    Apropo, am gasit pe youtube si vreo trei acvarii plantate luminate cu lampa asta, arata bine.

    Acum, ce stim, avem colegi care folosesc asa ceva? Orice din aceasta serie minune de lampi LED speciale pentru plante?
    Merita banii? Face treaba? Stie cineva de cata lumina de care produce lampa asta, e nevoie, in functie de acvariu, volum, inaltime, etc?
    De exemplu la un acvariu de 20 litri cu 25 cm inaltime, imi ajunge o lampa? Doua? Sau chiar si una e prea mult? .....?

    s.jpg 070612_3.jpg






  2. #2
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes
    Cred ca este asta de aici: http://www.ebay.com/itm/16-9-Aquariu...item417b39351e

    Uite ce scrie la specificatii:

    Input power: AC 100-240V universalvoltage
    MODEL PRO-LED-Z-15
    INPUT POWER AC 100V~240V
    POWER 8.9W // 0.5W / 1pcs
    COLOR TEMPERATURE 8000~10000K
    LUMINOUS INTENSITY 40ml / 1pcs
    OUTPUT POWER DC 12V
    LED LAMP 24pcs

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Exact aia este. Decat ca Z15 e modelul de 45cm, eu ma uitam la modelele de 35, dar in principiu tot aia e.
    Am vazut specificatile, mi-au placut. 8000-10000k mi se pare okey.
    Cel putin lampile acelea PL, T sau MH cu 8000k, dau un verde excelent plantelor, nici nu cauzeaza alge.
    Lampile ADA, iar, 8800k, verde excelent.
    Cam greu cu plantele rosii, ca n-ai 6500k, dar oricum mie-mi place acvariul sa fie verde, nu colorat.


    Dar, poate cineva sa ma descurce, ce vrea sa spuna cu Intensitate Luminoasa - 40ml ? E ceva cu lumeni, lucsi, ceva din care sa facem un calcul sa vedem cata lumina ne trebuie in functie de volumul acvariului?

  4. #4
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut @URS !
    Iluminatul cu led, inca nu este o solutie pentru acvariile plantate, tot ce exista in acest moment, exista experimental, este o abureala, o mica pacaleala, iar daca adopti aceasta solutie, trebuie sa-ti asumi si riscul unei achizitii ineficiente.
    Nu este punctul meu forte, iluminatul cu lampi led, dar am sa citez din spusele altor colegi, care mai fac ceva cercetare si experiente:
    - flux radiant este masura puterii totale, emise de o sursa de lumina, unitatea de masura este Watt-ul /w
    - flux luminos este puterea radiata de o sursa de lumina, perceputa de ochiul uman si se masoara in lumeni /lm ( tradus din chineza, se scrie invers ml )
    - intensitatae luminoasa este masura fluxului luminos emis intr-un unghi solid, unitatea de masura este candela /cd
    Acum sa incercam sa facem o traducere a specificatiilor postate de @maximcatalin,( pentru ca altele nu avem ) :
    - 40 ml / 1 pcs = lumeni/led
    - lampa contine 24 buc led
    - 8,9W // 0,5W / 1pcs = 1led de 0,5w emite o putere de 8,9w ,24 buc x 8,9 w = 213,6 w la un consum de 24 x 0,5 = 12 w
    Deci, ar suna cam asa :
    - lampa led
    - 960 lumeni - flux luminos
    - 213,6 w - puterea totala
    - 12 w - consum
    - 1 buc / 0,5w // 8,9 w - caracteristici led
    - 24 buc led
    La acest tip de lampa, criteriul w / l, lm / l nu mai este valabil, cum nici la cele clasice de altfel, ai nevoie de un alt criteriu de orientare, PAR -photosynthetic photon flux- .........

    Noapte buna !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Super interesant. Trebuie sa mai rumeg informatiile astea.

    Inteleg de ce w/l nu mai e valabil. Ca e o unitate de consum, iar ledurile consuma altfel decat tuburile, etc.
    Dar lm/l de ce nu e valabil? Pentru ca lumenii reprezinta cantitatea de lumina pe care o vedem noi, nu care ajunge in realitate la plante?

    Si-atunci, daca acel PAR e singurul care masoara ce trebuie, sa zicem ca facem rost de un PAR-metru si masuram, ce cantitate de lumina (PAR) trebuie sa avem in acvariu? Adica, sunt niste valori optime pe care trebuie sa le atingem pentru plante sanatoase, si sa nu le depasim ca sa nu dam in alge?

  6. #6
    Member ak-47's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti Titan
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    PAR ul este photosynthetically active radiation
    Ceea ce este insa mult mai aproape de adevar si respectiv trebuie luat in considerare este PUR ul
    photosynthetically usable radiation
    Gandeste-te ca din tot spectrul de lumina pe care o sursa il emite catre plantele din acvariu doar o parte din aceasta poate fi folosibila pt fotosinteza (PAR) si din aceasta parte numai PUR ul este radiatia ce poate fi folosita cel mai usor de plante(cresterea cea mai rapida cu consumul cel mai mic de energie posibila). Practic dam plantelor numai enegia de care au nevoie pt fotosinteza nu ce ochiul nostru percepe a fi lumina cea mai intensa.
    Este un tratat intreg care trebuie pus aici dar cred ca imi ia o luna sa il traduc.
    Desi sunt relativ la inceput led urile sunt cu siguranta viitorul in acvaristica avand practic o gama uriasa de posibilitati de reglaj si setare a luminii. Se poate reproduce perfect un rasarit, nori in miezul zilei, un apus, o umina ca aceea a lunii si chiar si descarcari electrice pentru maniaci
    Acum sa revin la subiect nu cred ca acest sistem de ilumint pe care il vand chinezii este ceea ce trebuie pentru un plantat cu pretentii cred ca este doar o lampa care prin spectrul ei permite unor plante sa traiasca binisor insa nu cred ca o pot face in conditii excelente.
    Fiecare om reprezinta suma deciziilor sale!

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Foarte interesant.
    Si PUR-ul se poate masura? Se stiu niste valori de care avem nevoie? X PUR / LITRU ?

    Faza cu reproducerea perfecta a mecanicii luminii din natura (rasarit, nori, apus moonlight, fulgere), nu mi se pare cea mai folositoare. Pentru ca in natura, pe langa plante, sunt si alge. Multe. Noi vrem o utopie, altceva, perfectiune, totul cristal, zero alge, plante puternic colorate. Daca e sa reproducem ceva, cred ca e important sa reproducem calitatea luminii soarelui, nu mecanica.

    Revenind la lampa, putin off topic, poate ar fi mai sigur sa folosesc un Aquatic Nature Solar Duo Boy? De 13 sau 26w? Nano-ul are 20l brut, probabil 15 net.

    PS: Mai am un exemplu de acvariu luminat de lampa asta (acelasi model, aceleasi specificatii, dar varianta mai lunga):

    Urban Aquaria - 64 Litre Tank - Forest Edge - Week 16 - 01.jpgUrban Aquaria - 64 Litre Tank - Forest Edge - Week 16 - 02.jpg

    Mi se pare ca plantele sunt sanatoase, lampa arata bine, slim asa, iar lumina nu e foarte albastra (stiti voi, 8000-10000k sperie un pic).
    Last edited by URS; 05-02-2014 at 08:57.

  8. #8
    Member DragosT's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Mi se pare ca plantele sunt sanatoase, lampa arata bine, slim asa, iar lumina nu e foarte albastra (stiti voi, 8000-10000k sperie un pic).
    Daca te uitila o fotografie / la o filmare este foarte probabil ca, culorile in realitate sa nu fie exact ca acelea pe care le vezi tu in foto sau in filmare. Pe pare foto, balansul de alb "ii bate" pe multi ... Si pe cei pe care nu "ii bate" este posibil sa se joace cu el pentru ca fotografia sa arate mai frumos.

  9. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    @URS se pare ca nu ai inteles exact ce inseamna PAR si PUR. Pentru PAR exista aparate cu care
    se poate masura, cu o acuratete mai mica (PAR metre) sau cu o acuratete mai mare (spectrometre).
    Pe cand pentru PUR nu exista asemenea aparate, ci doar se pot face modelari matematice.
    Aici gasesti un thread PAR vs PUR

    http://www.plantedtank.net/forums/sh...ad.php?t=78632

    Eu zic sa nu dai degeaba banii pe lampa aceea, lampile cu leduri sint inca experimentale pentru
    plantate. Mergi pe varianta clasica de neoane T5.

    O zi buna,
    Dragos

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Mersi de literatura, o rumeg imediat.

    Partea cu experimentatul nu ma deranjeaza. Cel cu acvariul din poze (chiar daca reda sau nu corect culoarea luminii), a experimentat, si a iesit un acvariu frumos cu plante (zic eu) sanatoase si frumoase, care cresc, fac perling, el face trimming, gazonul a acoperit zona, deci pare ca totul a mers cum trebuie.

    Ce T5 merge la 35 cm lungime?

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •