Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: DESPRE - Sistem NANO CO2 de la Nevertebrate

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes

    Post DESPRE - Sistem NANO CO2 de la Nevertebrate

    Salutare.
    In vederea viitorului meu nano, studiez piata de sisteme co2 mini.
    Am gasit pana acum 2 variante foarte asemanatoare, la Nevertebrate.
    Una e no-name la 250 lei si alta e Tropica la 315, diferentele sunt foarte putine.
    In fine, nu conteaza prea mult diferenta de pret dintre ele, ci diferenta fata de sistemele mari.
    Aceste sisteme au butelii de 95 grame interschimbabile (e 60 lei o rezerva), suport butelie, reductor mic cu robinet fin, furtun, valva, numarator, difuzor.

    Ma intereseaza daca avem forumisti care au folosit aceste sisteme, ce parere au?
    Bineinteles, sper la pareri care sa includa raportul calitate pret, adica sa evitam parerile de genul : "sunt proaste, fata de un sistem cu butelie de 1l, cu reductor cu 2 manometre si electrovalva, pe care-l incarci de 3 lei pe an". Sa tinem cont ca sunt siteme de 250-300 lei.

    Si intrebarea de baraj : Cat tine butelia, pe testate? La o bula pe secunda, la doua bule pe secunda, doar ziua, sau ziua si noaptea, 1 luna, 6 luni, etc, fiecare cum folositi.

    Multumesc!

    edit: Linkul spre sistem nu-l dau, sa nu se considere reclama si sa mi-o fur. Sper sa fie in regula macar ca am zis numele magazinului. Daca il cautati, il gasiti. Pun totusi cate o poza cu fiecare.

    vb.jpg vbb.jpg
    Last edited by URS; 04-02-2014 at 00:40.

  2. #2
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Din pacate e bine a se evita sistemele cu butelie de unica folosinta atitt din punct de vedere cost cilindru cit si durata .... pina la urma sint 95 gr de co2 la o bula la 5 sec cred ca mai mult de o saptamina nu te tine , ideal ar fi daca tot tii mortis sa il iei sa vezi daca merge ca si filet reductorul si pe cilindrii de 500 gr de la jbl de ex , nu de alta da ramii fara co2 cind tie lumea mai draga si ar te apuci de facut bombe cu drojdie ....
    Scopul unui sist presurizat e de a da cit mai constant co2 bazinului si de a nu fi nevoie de interventii dese petru reincarcare (cu cit mai rar cu atit mai bine), cu un pic de urmareala pa la bizz national in 350 lei gasesti reductor si butelie de circa 1-2 l care la un bazin de 60 te duce 3-4 luni

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca se potriveste la butelie de 500gr, cu siguranta nu e pe 22mm.

    Am uitat sa mentionez, vorbim de un nano de 20l brut.

    Am vazut "n" nano-uri pe youtube cu butelia mica agatata de ele, oare sa-i tina atat de putin?!
    Chiar sunt curios daca avem pe cineva intre noi care chiar a folosit una, cat l-a tinut?

  4. #4
    Member romica's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    tulcea
    Posts
    269
    Post (Dis)Likes
    Ti-as recomanda sa te orientezi spre un sistem cu butelie reincarcabila, care in timp va fi mult mai rentabil. Si eu am facut greseala sa-mi iau prima oara un sistem BioFlora 80 (un fel de bomba de la JBL) care m-a costat in jur de 100 lei initial, apoi ma costau 30-35 lei/luna consumabilele. Intr-un an am dat cam 500 lei, iar debitul de CO2 era variabil si insuficient pentru un acvariu de 60 lt.

    Ulterior am luat o butelie de 2 kg de la Dennerle (second hand, ce-i drept) cu 220 lei si un reductor cu electrovalva cu vreo 250 lei pe care o incarc de 2-3 ori pe an (si pentru care platesc maxim 10 lei/incarcare). De curand am luat o a doua butelie de 500 gr (pentru back-up) pe care am dat 75 lei.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    195
    Post (Dis)Likes
    Gasiti la orice firma de extinctoare modele de stingatoare cu CO2 (G1, G2, G3, G5, G6 etc, unde cifra reprezinta nr de kg, G5 = intra 5KG de CO2) la preturi ok, un G5 de ex e in jur de 170-180 roni. Mergeti la un centru de incarcare / testare CO2 (in Bucuresti pe Preciziei, de ex) unde pentru inca 100 si ceva de lei vi se goleste extinctorul, vi se inspecteaza, marcheaza si monteaza robinet standard de CO2 si vi se incarca. Aveti astfel in sub 300 de lei butelie mare de dioxid, la sub jumatate de pret fata de o butelie pe care scrie Dennerle, Dupla, JBL etc. Apoi cu un reductor de presiune cu robinet fin, numarator de bule / valva antiretur si un difuzor ceramic aveti sistem de CO2 care in 1-2 ani de folosire isi scoate banii inzecit fata de butelii de unica folosinta sau bombe de firma.

  6. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Iar la 1-2 bule pe secunda.... cu un dufuzor ceramic intern montat.... uiti cand ai incarcat ultima data butelia

    Asta ca sa adaug si eu ceva la cele spuse deja de colegi cu referire la achizitia unui sistem reancarcabil...

    Spor si ape limpezi!

    Ps: daca nu vrei "drumuri si alergatura"... verifica lista de vanzari a lui Marian 4232....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Deci vad ca toate raspunsurile sunt despre sistemele mari. Pe mine ma intereseaza sistemele astea nano cu butelie de 95gr. Am scris din primul post, nu ma ajuta cu nimic raspunsurile despre buteliile mari.

    sa evitam parerile de genul : "sunt proaste, fata de un sistem cu butelie de 1l, cu reductor cu 2 manometre si electrovalva, pe care-l incarci de 3 lei pe an"
    'nspe mii de poze cu acvarii nano pe net cu butelia nano agatata de ele, imposibil sa nu fie ceva la mijloc, n-or fi toti idioti de nu si-au cautat o varianta mai ieftina de sistem mare, sh, etc, etc. Si nu i-o tine pe toti o saptamana, ca altfel ar renunta la ea si nu ar mai fi atatea acvarii cu co2 nano.

    Deci, fac din nou apel la cei care au sau au avut, folosesc sau au folosit, sa spuna cat i-a tinut, in ce conditii, sa arate un jurnal, o poza, ceva. Daca avem, avem. Daca n-avem, o s-o incerc eu si o sa postez rezultate.

    PS: acum, sa nu-mi fie luat in nume de rau, nu-s gica contra care pune intrebari pe forum ca sa primeasca virgula confirmari pentru prostiile care-i trec prin cap. Am vazut prea multe acvarii cu asa ceva, de aceea sunt convins ca sistemele astea sunt o varianta viabila pentru un nano de 20 brut, probabil 15 net care are nevoie de o bula la cateva secunde. De-aia sunt interesat de sistemele astea, nu de diferenta dintre ele si altele mai mari.

    PPS: Sa nu mai vorbesc de "n" acvarii din alea ADA si DENNERLE pe net, sau DO AQUA cu butelii nano agatate. Oare toti aceia n-au bani de butelii mari? Cand numai acvariul gol ADA costa cat un nano complet echipat de-al nostru? Nu cred. E altceva la mijloc. E finete, e frumusete, nu stiu.

  8. #8
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Pai de ce nu ii intrebi pe aia cu sistemele agatate ?

    Daca cautai.... "The table shows recommended dosage (bubbles per minute) in different tank sizes. A 95 g CO2 cartridge contains 50,000 ml CO2 and has a life time of approx. 75 days in a 10 liter aquarium (see the table)." http://www.tropica.com/en/plant-care...stem-nano.aspx

    Astepti raspunsuri de la useri care au asa ceva ! Te-ai intrebat citi au ca sa iti raspunda ? ca sa dau 300 ron pe acel sistem si sa ma coste 80 ron butelia in scurt timp... nu mai bine iti faci o bomba si strangi bani de instalatie mai mare si mai economica ?


    Nevertebrate.ro Salut Andrei. Desigur ca poti folosi, se va termina, insa, prea repede CO2ul din butelie si va tot trebui reincarcata. Iti recomand o butelie mai mare (cam de 4-5 litri).
    Răspunde · · 5 martie 2013 la 07:36

    No comment

    L.E.: "Am vazut prea multe acvarii cu asa ceva, de aceea sunt convins ca sistemele astea sunt o varianta viabila pentru un nano de 20 brut, probabil 15 net"

    Atunci de ce eziti sa achizitionezi ? Esti convins, mai ales ca ai vazut si acvarii ADA... Nu mai vad sensul topicului daca tu esti deja convins
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Pai de ce nu ii intrebi pe aia cu sistemele agatate ?
    Asta fac, caut romani de-ai nostri, acvaristi de aici de pe forum care au.
    Am spus deja, daca gasesc, bine, aud o parere documentata.
    Daca nu gasesc, o sa testez eu si o sa emit eu o parere documentata.

    Daca cautai....
    Cacofonia asta o accept doar daca intreb fara sa fac search despre o informatie care exista deja pe forum. Nu pe alte site-uri.

    Iti recomand o butelie mai mare (cam de 4-5 litri)
    De ce nu dai si intrebarea?

    Buna ziua! pot folosi o butelie de co2 nano de 95g la un acvariu de 160 litri?
    Asta caruia ii recomanda butelie de 4-5 litri vrea la acvariu de 160l. Nu de 20l.

    Nu mai vad sensul topicului daca tu esti deja convins
    Daca nu vezi sensul topicului, de ce te stresezi sa raspunzi la el?
    Am spus ca sunt convins ca e o varianta. Caut sa vad cine a testat varianta. Ce e rau in asta?
    Ce e rau in a iesi din litera comunismului acvaristic propavaduit de mult, a iesi din zona de siguranta si a incerca noutati?

    Cine nu vrea, poate sa priveasca in alta parte. Sau sa priveasca de pe margine si sa se foloseasca de raspunsuri si rezultate cand acestea apar. Dar nu sa-i descurajeze pe cei care vor sa stie, sa afle, sa testeze, sa evolueze.
    Last edited by URS; 04-02-2014 at 19:50.

  10. #10
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by URS View Post
    'nspe mii de poze cu acvarii nano pe net cu butelia nano agatata de ele, imposibil sa nu fie ceva la mijloc, n-or fi toti idioti de nu si-au cautat o varianta mai ieftina de sistem mare, sh, etc, etc. Si nu i-o tine pe toti o saptamana, ca altfel ar renunta la ea si nu ar mai fi atatea acvarii cu co2 nano.
    nu cred ca pe la noi o sa gasesti raspuns la intrebarea cat tine o butelie de aia mica, pt ca lumea nu prea foloseste, probabil si din cauza ca cine intreaba i se recomanda sa ia mare

    dar eu sunt curios in legatura cu alea "'nspe mii de poze".... ma intreb daca nu or fi majoritatea poze ale producatorilor (adica reclama)...

    in fine. eu cred ca mai mult de 1 luna nu te tine (la 1bps). evident, nu am niciun argument pt asta, e doar un feeling.

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •