Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: cichlidae ?

  1. #11
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    bucuresti - balta alba
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult, si ai tai la fel !!!

    Cred ca la incepatori (daca le da mana, sa plece cu un bazin mare) africanii sunt ideali ... mult mai rezistenti ca viviparii, si iti ofera un spectacol pe cinste (colorit, comportament) ...

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by yonutz
    Cred ca la incepatori (daca le da mana, ...
    Cam cat sa le dea mana? Ma cam bate gandul

  3. #13
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    bucuresti - balta alba
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Cera (pot sa iti spun asa?) -

    cam asta ti-ar trebui:
    -1 bazin min 250 l (cam 250-300 ron)
    -1 filtru extern 1100-1800 l/h (180-500 ron)
    -un compresor (150 ron)
    -lumina (3x40 w cam 150 ron)
    -o roaba de pietre si un sac cu nisip

    Pestii (mititei) sunt cam 3 ron / buc

    Spectacolul = fantastic !!!

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Da Yonutz, poti sa-mi spui cum vrei.
    Multumesc mult, dar scump, domnule, scump........
    Hai sa va spun ultima mea isprava.
    Dupa ce am pierdut bettanii (acum 1 luna), am zis sa mai astept un pic si sa trec la etapa urmatoare (timp in care filtrul a mers continuu) si dupa lungi cautari si tatonari m-am hotarat la platy. Dar, din intamplare, sau nu chiar, din fascinatie, din nestiinta (ca sa nu zic prostie) si din dorinta unora de a-si vinde marfa fara sa le pese de sufletele bietelor animale (ca sa nu mai spun de eforturile financiare ale noastre, ale cumparatorilor) m-am ales cu niste ciclide africane superbe (10 ron/buc). Acum 2 zile cand le-am luat nu stiam nimic despre ele, absolut nimic, desi am intrebat si le-am spus celor de la pet despre acvariul meu. Normal, cand am ajuns acasa m-am pus pe citit. Ei, nu pot sa va spun prin ce trec : acvariul meu este plantat (am avut betta si n-am stiut nimic despre habitatul ciclidelor africane) ca sa nu mai spun ca are doar 72 l. Deci sunt intr-o mare dilema: renunt la ciclide si ma intorc la vivipari sau sau le pastrez si-mi iau un acvariu mai mare? Dar la preturile pe care mi le spui tu Yonutz si dupa efortul pe care l-am facut pentru acvariul asta de 72l nu cred ca mai pot duce. Desi mi se rupe sufletul de pestisorii astia voi renunta la ei.
    Asadar, multumesc inca o data.

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    bucuresti - balta alba
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Mai, o prostie nu ai facut (prea mare) ...

    1.Pretul pe care l-ai dat pe ciclide e mult prea mare (banuiesc ca sunt juvenili la 2-3 cm)
    2. ACESTE ciclide ajung pana la 12-15 cm ... crezi ca o sa se simta bine in acel bazin? ... e ca si cum ai baga 5 oameni sa "traiasca bine" intr-o debara
    3. Cu cate ciclide te-ai ales si cu ce specii? uite un site www.ciclideafricane.ro
    4. Sfatul meu - acesti pesti nu sunt sensibili si sunt recomandati incepatorilor (nu necesita vegetatie, prefera duritate mare ... dar si o filtrare ff buna a apei); Nu renunta la ei - fa-ti un bazin mai mare min 250l...momentan africanii pot sa stea in bazinul tau mic (cu conditia sa nu fie mai multi de 8-10) dar trebuie sa le contruiesti o casa noua ptr a se simti in largul lor
    5. Ca hrana prefera hrana bogat vegetala: TETRAVEG, TETRAMIN, GRANUGREEN, NUTRAFIN samd
    6. ... MAI BINE NE INTREBI PE NOI SI ITI GARANTEZ CA VEI PRIMI NISTE RASPUNSURI/RECOMANDARI MULT MAI COMPETENTE / CORECTE decat ale vanzatorilor din petshopuri ...

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Yonutz.
    Eu stiu ca tu ma incurajezi sa-i pastrez; si altii au facut-o; stiu ca-ti plac enorm si mie imi plac, ma fascineaza; si toate pozele pe care le-am vazut cu africani sunt superbe. DAR, crede-ma NU-MI PERMIT UN ACVARIU MAI MARE. Cel putin nu acum. Si cu cel pe care il am ce fac? Si pentru el am facut un efort. Si mai e si frumos plantat. Noi stam intr-o garsoniera. Ne vor scoate acvariile afara din casa DECI?
    Ca sa nu-ti mai spun ca am strania presimtire ca toti pestii mei sunt masculi! Sunt 8 buc. de Pseudotropheus zebra blue si zebra red, de cca 5 cm. In prima zi au fost vioi, jucausi; a doua zi si-au facut culcusuri si au stat toata ziua linistiti acolo; azi i-a apucat nebunia si vad ca pe unul deja l-au trosnit, are innotatoarele franjurate. Nu stiu ce sa fac.

  7. #17
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    bucuresti - balta alba
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Intrebare intrebareata: Cand te-ai apucat sa iti cumperi pesti nu te-ai gandit la toate astea?

    Cauzele din care devin agresivi sunt: lipsa de spatiu, impartirea teritoriilor ...Pentru primele zile am urmatoarea explicatie: acomodare ...

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by yonutz
    Intrebare intrebareata: Cand te-ai apucat sa iti cumperi pesti nu te-ai gandit la toate astea?...
    Vreau sa intelegi un lucru: SUNT LA INCEPUTUL INCEPUTULUI! Deci in acvaristica sunt ZERO. Cand mi-am cumparat pestii astia de la petshop sa nu crezi ca nu i-am intrebat pe cei de acolo; i-am innebunit cu intrebarile; le-am povestit de acvariul meu, despre experienta cu betta; iar ei nu mi-au spus nimic desi au vazut ca sunt novice, le-am spus-o chiar eu explicit. Nu mi-au spus decat ca trebuie sa mai pun niste bolovani in acvariu si sa controlez ph-ul. Erau 3 angajati + patronul (care am inteles ca face si amenajaza acvarii). Si aici cred ca este marea cruzime: eu am avut incredere in ei iar ei au abuzat de nestiinta si naivitatea mea.
    Eu cred ca multi dintre acvaristi nu stiau mare lucru la inceput si totusi au avut parte de pesti frumosi; am chiar un exemplu in familie. Eu am pierdut zile si nopti citind si intreband in stanga si-n dreapta si totusi uite ce patesc. E adevarat ca la ciclide africane nu m-am gandit niciodata de aceea nu m-am documentat in privinta lor.

  9. #19
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    bucuresti - balta alba
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by citza
    Quote Originally Posted by yonutz
    Intrebare intrebareata: Cand te-ai apucat sa iti cumperi pesti nu te-ai gandit la toate astea?...
    Vreau sa intelegi un lucru: SUNT LA INCEPUTUL INCEPUTULUI! Deci in acvaristica sunt ZERO. Cand mi-am cumparat pestii astia de la petshop sa nu crezi ca nu i-am intrebat pe cei de acolo; i-am innebunit cu intrebarile; le-am povestit de acvariul meu, despre experienta cu betta; iar ei nu mi-au spus nimic desi au vazut ca sunt novice, le-am spus-o chiar eu explicit. Nu mi-au spus decat ca trebuie sa mai pun niste bolovani in acvariu si sa controlez ph-ul. Erau 3 angajati + patronul (care am inteles ca face si amenajaza acvarii). Si aici cred ca este marea cruzime: eu am avut incredere in ei iar ei au abuzat de nestiinta si naivitatea mea.
    E bine de retinut acest lucru: Petshopistii o sa-ti dea de fiecare data "sfatul" care sa ii avantajeze pe ei ... Am inteles ca esti la inceputul inceputului ... Fi fara grija (se vede ca ai o pasiune ptr acvaristica dupa cum si cat postezi; speram sa nu fie doar o "sclipire de moment") o sa inveti, asa cum am invatat si eu, si ceilalti ... Tu intreba-ne INAINTE de a mai baga banii in ceva si dupa aia sa-ti dai seama ca nu ai facut tocmai bine, noi o sa ne dam cu parerea (si nu uita: aplica PARERILE UNAMINE)

  10. #20
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Asta este mama din pacate sunt toti niste.... puncte puncte ca iau ban. Am patit-o si eu rau de tot dar viata merge inainte. Nu este vorba de bani este vorba de sufletul vietatilor alea.nu te vor da acvarii le afara din casa. Tine mai intai acvariul ala, incearca diferite specii de pesti, vezi cum te descurci cu intretinerea, cu plantarea si in final iti vei alege pestii pe care ii vrei si ambientul din acvariu pe care il vrei. Eu pot sa spun ca am la munca o gogoasa de acvariu de 60 litri in care am guppy si care este de o mie de ori mai fain decat ce am acasa.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •