Results 1 to 5 of 5

Thread: peroxid de hidrogen

  1. #1
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes

    peroxid de hidrogen

    As avea si eu doua intrebari legate de utilizarea peroxidului de hidrogen (apa distilata) impotriva algelor, mai ales pentru cei ce au folosit metoda asta. In primul rand care credeti ca e eficacitatea peroxidului daca este utilizat in modul din filmulet? http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA (si ma refer la folosirea lui direct in acvariu). In al doilea rand cam ce cantitate ar fi maxim admisa pentru a nu dauna nici plantelor dar nici pestilor si totusi sa fie agresiva impotriva algelor? Din cate am inteles concentratia ideala pentru peroxidul utilizat ar fi de 3%. Multumesc!
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  2. #2
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Cine ti-a povestit ca peroxidului de hidrogen este apa distilata? poate ai vrut sa zici apa oxigenata (H2O2) care este una si aceiasi cu peroxidul adica denumirea mai comuna babeasca .

    Din cate tin eu minte 50ml/100l sau Easy carbo supradoza timp de cateva zile sau injectii locale de easy carbo.
    Last edited by Ceatza; 29-01-2014 at 12:05.

  3. #3
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    imi cer scuze, apa oxigenata vroiam sa zic
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    mare atentie la peroxid, sunt patit, in unele farmacii e apa oxigenata iar in altele e peroxid, trebuie sa te interesezi f bine, peroxidul de hidrogen e de 10x mai puternic ca apa oxigenata!, am avut mortalitate 100% in acvariu, nu a rezistat nimic peroxidului si asta la cantitatea ceruta de acvariu, apa oxigenata e bine sa fie dozata cu o seringa direct la partile afectate al plantei(elor), colegii cu multa expierenta ceea ce nu sunt putini pe acest forum te va lamuri mai in detaliu decat mine!

  5. #5
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Poate te ajuta articolul de aici:

    http://aquascaping.acvaristic.ro/tra...xigenata-h2o2/


    SPor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •