Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Sfaturi in achizitionarea crapilor japonezi

  1. #1
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes

    Sfaturi in achizitionarea crapilor japonezi

    Nu sunt expert in a aprecia cu adevarat un crap koi dar imi permit sa vin in intampinarea iubitorilor acestui hobby cu cateva sfaturi. (transferate in mare parte cu copy/paste)

    In primul rand trebuie sa stiti de la inceput ca in Romania acest hobby este la inceput de drum si sunt foarte putini cunoscatori in domeniu pe care va puteti baza, care cunosc tainele acestei pasiuni!

    In acelasi timp va atentionez ca, la fel de putini sunt si cei care apreciaza cu adevarat valoarea acestor pesti si comercializeaza crapi koi de calitate buna.
    De obicei pe piata noastra ajung foarte greu exemplare de calitate foarte buna importate din Japonia, datorita cerintei foarte scazute si a pretului foarte mare.
    In schimb, se pot achizitiona pesti de calitate buna sau asemanatoare cu a celor din Japonia, proveniti din inmultirea controlata a exemplarelor deosebite(importate) sau din cei importati de mici din Japonia, Singapore, Israel, etc.
    Foarte important este si pretul acestor pesti: Niciodata un crap koi de calitate buna nu va fi ieftin!
    Un alt aspect recomandat celor care isi doresc pesti de calitate, ar fi si achizitionarea unor exemplare de dimensiuni mai mai mari(peste 30 cm). Pestii mici sunt predispusi unor schimbari care nu intotdeauna sunt binevenite(forma corp, culoare, model, etc). Transformarea acestora in timp este o loterie si putini sunt cei care stiu sa aleaga de la inceput exemplarele deosebite!

    Cand cumparati crapi japonezi, asigurati-va ca sursa este de incredere! Aveti nevoie si pe viitor de sfatul lor, in cazul in care, veti avea probleme de sanatate cu pestii achiztionati sau cu alte sfaturi legate de cresterea lor, calitatea apei, etc, deci: MARE GRIJA!!!.

    Sunt multi crescatori sau comercianti, asa-zisii “profesionisti”, care vor doar sa vanda pesti si atat! Nu va inghesuiti sa achizitionati pesti ieftini ,,de duzina'' pentru ca mai tarziu veti regreta!

    Ce trebuie sa stiti atunci cand cumparati un koi?

    Din experienta mea, dar si din recomandarile expertilor, cele mai importante criterii de selectie sunt forma corpului, calitatea pieli, culoarea si modelul! Pe langa aceste aspecte, sanatatea fiecarui exemplar in parte este deosebit de importanta!


    • NU cumpara un koi care sa nu arate sanatos. Multi dintre ei sunt usor de observat la fata locului – “atarna” cu capul in jos, stau in unghiuri ciudate in apa, au rani pe cap, corp, coada sau inotatoare, solzi zbarliti, inota haotic si eventual se auto-izoleaza. Unii pot fi in zona gri in ceea ce priveste sanatatea – inotul normal, dar lipsa poftei de mancare (pe care o puteti observa in momentul hranirii), culoarea palida a pielii sau momentele in care fac pauza si au aripioarele prinse de corp sunt semne ale koilor bolnavi care trebuie sa fie evitati.
      Koii sanatosi au apetit de mancare. Nu cumparati un koi care NU are pofta de mancare.



    • Nu cumparati un koi cu deformatii. Deformatiile sunt acolo si raman acolo. Nu va pacaliti sa credeti ca doar vi le imaginati. Daca ceva nu arata bine, atunci ceva nu e in regula. Coloana vertebrala stramba, lipsa inotatoarelor,corpul scurt, aripioarele gigantice, capul foarte mare, aripioarele lipite, capul de papagal, gura rupta, nasul alungit, spatele plat, branhiile care nu se inchid plat sunt unele dintre deformatiile la care trebuie sa fiti atent.



    • Nu cumparati un koi cu paraziti oriunde pe cap, corp si aripioare. Daca nu sunteti in domeniu, nu sunteti experimentati, nu aveti un bazin de carantina sau nu aveti experienta suficienta pentru a face fata unei astfel de probleme, NU trebuie sa achizitionati un astfel de exemplar.



    • Cumparati doar crapi japonezi cu o forma a corpului buna. Corpul crapului koi este un aspect pe care incepatorii in acest hobby tind sa-l ignore in alegerea primilor koi. Ei nu stiu ce inseamna un corp bun.Sunt atrasi mai mult de culoare.Daca sunteti inca la faza de planificare pentru a cumpara primii crapi japonezi, nu faceti acest lucru pana cand nu sunteti familiarizati cu ceea ce inseamna un corp bun.



    • Cumpara doar crapi japonezi cu piele de buna calitate. Culorile trebuie sa fie intense, capul trebuie sa fie curat etc. In general, o buna caracteristica a culorilor este data de profunzimea si soliditatea, precum si de coerenta si uniformitatea nuantelor.



    • Cautati un koi cu modele bune, in cazul in care forma corpului si calitatea pielii sunt de o calitate egala intre exemplare. Modele pe un crap japonez trebuie sa fie evaluate pe doua niveluri: mai intai ca pete individuale si apoi ca un pachet total. Fiecare pata de pe nishikigoi trebuie sa aibe culoarea aprinsa. Luate impreuna, ele trebuie sa fie intr-un echilibru armonios cu altele, fiecare contribuind semnificativ la eleganta unui nishikigoi. Pachetul total format din diferite culori si pete trebuie sa faca un exemplar placut ochiului.Aceste modele sarace in culoare si pete, nu ar trebui sa va incante sa-l cumparati.



    • Cumparati un koi care indeplineste standardelevarietatiisale. Fiecare varietate de crap japonez are un standard care a fost stabilit de catre experti. Nu exista un koi care sa indeplineasca toate standardele in acelasi timp, din moment ce nici un nishikigoi nu este perfect.




    • Cumparati exemplare care se potrivesc conceptului dumneavoastra.




    • Cumparati exemplare care va plac dumneavoastra, nu exemplare alese de altcineva. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa tineti cont de sfatul unui cunoscator!


    Sunt foarte multe de discutat, fata de cele mentionate mai sus si sper ca ajutorul colegilor mai experimentati va fi binevenit!!!

    Cu stima,

    Stefan
    Last edited by stefannicolae1978; 18-01-2014 at 16:36.

  2. Likes Abit, steliutza, manos liked this post
  3. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Cel mai frumos koi e ala pe care ti-l permiti !!! Important este sa-ti placa tie. Parerea celorlalti se schimba zilnic....
    Last edited by dum; 18-01-2014 at 22:33.

  4. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Eu cred ca cel mai important este sa-ti placa tie si numai tie.
    Daca ai pus ochii pe ceva care iti place,normal ca-l iei.Gusturile nu se discuta si nu faci atata amar de investitie ca sa-i placa lu` X sau Y.
    Daca tu te simti multumit de ce ai facut sau ai achizitionat,e ok si ar fi semn de proasta crestere sa spui cuiva mie nu-mi place pestele ala al tau.Proprietarul ar putea foarte frumos sa-ti spuna ca "face" ceva pe parerea ta.
    Doar nu facem asta ca se laudam la toata lumea si nici muzeu nu deschidem.
    Eu daca vad un koi care are cocoasa ca de camila,sa mor de nu-l cumpar,asa de amuzament,poate mie imi place.Ce-o sa zica lumea? ca nu e koi? zau ca nu ma intereseaza.

    Si acum,cel mai important de stiu,ar fi faptul ca la koi totul este o loterie.Daca puii sint predispusi la diverse schimbari si adultii sint la fel.
    Stim cu totii ca obtin anumite calitati sau defecte datorita mediului in care traiesc si care difera foarte mult de la vanzator la cumparator.
    Poti sa cumperi si campionul mondial dar adus la tine acasa,dupa cateva luni sa ajunga ultima "martoaga".

    Eu cred ca e foarte important sa punem accent pe ce le oferim pestilor (conditii) si dupa aceea sa ne gandim ce "campioni" cumparam.Posibil sa cumparam niste koi "obisnuiti" si "fara valoare" cum ar spune unii,si la noi acasa sa se transforme in campioni daca avem conditii bune de mediu si de hrana.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #4
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    .Posibil sa cumparam niste koi "obisnuiti" si "fara valoare" cum ar spune unii,si la noi acasa sa se transforme in campioni daca avem conditii bune de mediu si de hrana.

    E imposibil acest fapt.Numai daca ai foarte mult noroc sau cel care ii creste nu se pricepe absolut deloc la koi.

    in mare parte koii obisnuiti sunt triati inca de la 3-4 saptamini.Ei nu sunt crescuti mai departe fiind comercializati la dmensiuni mici deoarece nu au potential si sunt "obisnuiti si fara valoare"






    in acest videoclip se explica clar cam ce traseu urmeaza pestii inca de la 6 saptamini.

    CEI cu potential sunt tinuti , cei medii sunt vinduti imediat iar cei rai sunt aruncati.


    Last edited by syso; 19-01-2014 at 00:08.

  6. #5
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Sunt multi crescatori sau comercianti, asa-zisii “profesionisti”, care vor doar sa vanda pesti si atat!
    Puteam avea sansa sa cumparam de la cei mentionati si sa obtinem ceva mult mai bun!
    La asta m-am referit.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #6
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Haideti sa vedem si cam ce conditii de crestere le sunt oferite acestor pesti pentru a ajunge campioni.
    vreo 30 de pesti la hectar




    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Puteam avea sansa sa cumparam de la cei mentionati si sa obtinem ceva mult mai bun!
    La asta m-am referit.






    e putin mai complicat decit pare.
    Last edited by syso; 19-01-2014 at 00:51.

  8. #7
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Eu cred ca cel mai important este sa-ti placa tie si numai tie.
    Daca ai pus ochii pe ceva care iti place,normal ca-l iei.Gusturile nu se discuta si nu faci atata amar de investitie ca sa-i placa lu` X sau Y.
    Daca tu te simti multumit de ce ai facut sau ai achizitionat,e ok si ar fi semn de proasta crestere sa spui cuiva mie nu-mi place pestele ala al tau.Proprietarul ar putea foarte frumos sa-ti spuna ca "face" ceva pe parerea ta.
    Doar nu facem asta ca se laudam la toata lumea si nici muzeu nu deschidem.
    Eu daca vad un koi care are cocoasa ca de camila,sa mor de nu-l cumpar,asa de amuzament,poate mie imi place.Ce-o sa zica lumea? ca nu e koi? zau ca nu ma intereseaza.

    Si acum,cel mai important de stiu,ar fi faptul ca la koi totul este o loterie.Daca puii sint predispusi la diverse schimbari si adultii sint la fel.
    Stim cu totii ca obtin anumite calitati sau defecte datorita mediului in care traiesc si care difera foarte mult de la vanzator la cumparator.
    Poti sa cumperi si campionul mondial dar adus la tine acasa,dupa cateva luni sa ajunga ultima "martoaga".

    Eu cred ca e foarte important sa punem accent pe ce le oferim pestilor (conditii) si dupa aceea sa ne gandim ce "campioni" cumparam.Posibil sa cumparam niste koi "obisnuiti" si "fara valoare" cum ar spune unii,si la noi acasa sa se transforme in campioni daca avem conditii bune de mediu si de hrana.

    @goodmans

    Vobim despre crapi koi in adevaratul sens al cuvantului. Ideea era sa promovam putin statutul asta si sa inteleaga lumea ce insemna un koi!.
    Nu stiu daca ai observat dar pe aici sunt doar cativa oameni care se pot lauda ca au ,,koi''.

    Ce avem noi in umilele noastre ,,ponduri'' sunt in mare parte doar niste crapi colorati, de care ne-am atasat si e normal sa sustinem ca sunt cei mai frumosi! Adevarul este departe de noi!... dar fiecare cu gusturile lui!

    Despre conditiile de crestere, ai mare dreptate! sunt extrem de importante in dezvoltarea si transfomarea pestilor nostri, dar este un alt subiect la fel de important de discutat.

    Cu stima,
    Stefan

    *****************
    Si daca nu a postat nimeni dupa, haideti sa observam niste diferente:

    Koi:

    http://www.youtube.com/watch?v=DKjsCvaNXo8

    Crapi colorati:

    http://www.youtube.com/watch?v=UxmOixbWbPc
    Last edited by stefannicolae1978; 19-01-2014 at 14:44.

  9. #8
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Cum tot e un subiect la moda Bianca Dragusanu, m-am gindit sa mai destind putin atmosfera si sa vedem niste mici interventii cosmetice.




    Uneori pentru a face campioni mai apelam si la trucuri







    cit de "nebuni" sunt unii saracii.Fac orice pentru a avea un peste perfect.


    E mai greu in cazul de mai jos


    Apropo de ce spunea colegul de pestii cu cocoasa, eu sincer nu imi doresc sa am asa ceva in iaz nici daca ma plateste cineva.



    prefer asta

    Last edited by syso; 19-01-2014 at 22:10.

  10. #9

  11. #10
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    mai pot fi luati de aici (gratis):

    http://weburbanist.com/2014/07/01/me...-bangkok-mall/

    si se pare ca nu au nevoie de cine stie ce filtrare sau amenajari speciale.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  12. Likes mavro86 liked this post
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •