Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 104

Thread: Proiectul imposibil

  1. #11
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Da, fa calculele singur si vezi ce iese. La o suprafata a iazului de 25 de metri patrati o coloana de
    apa de 2 cm are un volum de 0,5 metri cubi, acest volum daca il iei din filtrul cu suprafata de 3 metri
    patrati rezulta ca trebuie sa iei 16,6 cm coloana de apa din filtru. E chiar asa greu de calculat?

    O zi buna,
    Dragos
    Exact. bravo!!!!!

    Deci ajungem la ce iti spuneam eu anterior.
    Daca ai filtrul de 2 m adincime luind tot 500 de litri (o,5 mc volum) cam cita coloana de apa iei din filtru???????????

    8,3 cm?????????????????????????

    Mai are loc sievele????????????????????

  2. #12
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai prietene, problema se pune invers. Se proiecteaza iazul si filtrul in asa fel incat
    sa ai loc sa introduci sievul. Pentru un proiect nou e usor de facut, pentru un iaz
    existent in unele situatii, cand raportul dintre filtru si iaz nu te ajuta, e mai greu de
    implementat, dar nu imposibil. Eu inteleg unde vrei sa bati, dar vezi ca ai facut o mare
    greseala in exemplul pe care l-ai dat.

    In exemplul dat de tine, iar se vede ca nu sti sa faci calculele si nu "vezi cum se misca apa",
    daca filtrul are 2 metri adancime nu este relevant, diferenta de nivel este de la suprafata apei,
    si daca scoti 500 de litri acea apa ca diferenta de nivel se calculeaza de la suprafata apei si tot
    16,6 cm diferenta de nivel in minus vei avea in filtru iar in iaz 2 cm in plus. Inmulteste tu 8,3 cm
    cu o suprafata de 3 metri patrati sa vezi cat iti da. Grea rau matematica asta.

    O zi buna,
    Dragos

  3. #13
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Daca ai filtrul de 2 m adincime luind tot 500 de litri (o,5 mc volum) cam cita coloana de apa iei din filtru???????????

    8,3 cm?????????????????????????

    Mai are loc sievele????????????????????
    nu syso, tot 16,6cm este coloana de apa pt 500l!!!
    poate sa fie adancimea si de 30m!!!
    este grele matematicile astea....


    cam asta este aportul tau la acest forum!!!

  4. #14
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Cautatul nodului in papura este un sport national indelung practicat la noi romanii

  5. #15
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    ok.m-am inselat si imi cer scuze.Nu caut nod iN papura.

    CARE ESTE RAPORTUL MAXIM INTRE SUPRAFATA FILTRULUI SI SUPRAFATA IAZULUI PENTRU A PUTEA REALIZA ACEASTA DIFERENTA DE 15 CM?
    pOATE FI EL REALIZAT LA UN FILTRU CU SUPRAFATA DE 30% DIN SUPRAFATA IAZULUI?

  6. #16
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Exact. bravo!!!!!

    Deci ajungem la ce iti spuneam eu anterior.
    Daca ai filtrul de 2 m adincime luind tot 500 de litri (o,5 mc volum) cam cita coloana de apa iei din filtru???????????

    8,3 cm?????????????????????????

    Mai are loc sievele????????????????????
    syso, hai sa-ti explic si cu desene poate asa intelegi:
    daca suprafata este aceeasi, pt un volum fix coloana va fi aceeasi, indifferent de adancimea totala!!! poate sa fie si de 30m!!!

    mai pe romaneste, ca sa intelegi, partea aia de sus, care ne intereseaza pe noi e aceeasi!!!



  7. #17
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Am explicat anterior ca am gresit (m-am pripit).
    Te intreb daca este utilizabil pentru filtrari de dimensiuni mari sau numai pentru cele de dimensiuni mici ?
    Te mai intreb daca poti realiza diferenta asta de nivel cu mai multe sifoane sau doar cu unul?

    Astea sunt intrebari tehnice.
    Sa iti mai explic ceva practic.

    Eu pot sa trag din filtrul meu pe 2 sifoane si un skimer cu 70000 de litri si fiind o incinta fara spatieri nu reusesc sa realizez mai mult de 8-10 cm diferenta de nivel

  8. #18
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Mda. deci in cazul in care filtrul are 3mp si o adincime de 1 m si iazul are 25 mp si o adincime de 2 m in conditiile celor expuse de tine vei putea compensa cei doi cm cu aceeasi suprafata de apa))))))))))) luata din filtru.

    mersi mult
    Cred ca e cazul sa nu mai dezvoltam fel si fel de variante doar de dragul de a ne contrazice! Nu au fost dicutate conditii de implementare a acestui sistem, a fost doar o teorie pe care colegii nostri au pus-o in practica si functioneaza. Cu plusuri sau minusuri, cu posibilitati de imbunatarire: Functioneaza!!!

    Corect ar fi ca ,,cineva'' sa isi ceara scuze pentru ca s-a inselat in acest caz si pentru cuvintele ,,grele'' adresate colegilor.

    ********
    E foarte clar ca in conditiile strict legate de necesitalile si caracteristicile iazului lui Catalin, sistemul functioneaza perfect, mizeria ramane deasupra apei(cel mai important aspect), implementarea acelei site indeplineste efectul dorit.

    Stefan

  9. #19
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Cu cat e mai mare filtrul cu atat mai bine, pentru ca atunci trebuie sa scoti o coloana de
    apa mai mica din filtru ca sa intre sievul. Cu cat mai mare filtrul cu atat mai mica coloana
    de apa scoasa din filtru, intelegi?

    In cazul dat de tine, sa zicem ca iazul are 25 de metri patrati cu adancimea de 2 metri, adica
    50 de metri cubi, iar filtrul are are 15 metri patrati cu 1 metru adancime, adica 15 metri cubi
    care inseamna 30% din iaz. Pentru a avea o diferenta de nivel de 15 cm intre iaz si filtru ca sa
    incapa sievul trebuie sa rezolvi un sistem de ecuatii: x+y=15 si 25*x=15*y, unde x este diferenta
    de nivel in iaz iar y este diferenta de nivel in filtru. Rezolvarea acestui sistem de ecuatii iti da solutia
    x = 5,625 cm si y = 9,375 cm.

    E doar o problema de matematica simpla

    O zi buna,
    Dragos

    LE dar astea sint doar calculele matematice pentru solutia ideala, trebuie
    vazut mai departe daca este viabil sa ridici nivelul in iaz cu 5,625 cm si de ce
    pompe si debit de apa ai nevoie ca sa realizezi acest lucru. Te las pe tine syso
    sa faci calculele cu pompe mai departe, pentru ca in cazul unei diferente de
    nivel de 5,625 cm intre suprafata iazului si suprafata decupaturii dintre peretele
    despartitor dintre iaz si filtru (pe unde vine apa in filtru) trebuie sa tii cont de
    debitele pompelor si debitele sifoanelor.
    Last edited by kirucd; 12-01-2014 at 14:45.

  10. #20
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post

    LE dar astea sint doar calculele matematice pentru solutia ideala, trebuie
    vazut mai departe daca este viabil sa ridici nivelul in iaz cu 5,625 cm si de ce
    pompe si debit de apa ai nevoie ca sa realizezi acest lucru. Te las pe tine syso
    sa faci calculele cu pompe mai departe, pentru ca in cazul unei diferente de
    nivel de 5,625 cm intre suprafata iazului si suprafata decupaturii dintre peretele
    despartitor dintre iaz si filtru (pe unde vine apa in filtru) trebuie sa tii cont de
    debitele pompelor si debitele sifoanelor.
    cORECT!

    DEPINDE FOARTE MULT DE CE AFLUX DE APA ITI ADUCE GRAVITATIONAL UN SIFON IN FILTRARE.
    Eu personal am experimentat pe propriul sistem si sincer cu 2 pompe de 38000 si una de 16000 adica circa 90000 de litri pe ora trasi din sistem nu am reusit sa realizez aceasta diferenta de nivel in cazul in care folosesc minim 2 sifoane.
    As spune ca e realizabila la propriul meu sistem daca trag cu 90000- de litri pe un sifon ceea ce e crima.

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •