Results 1 to 6 of 6

Thread: Acvariu 200 L - Start-up

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes

    Acvariu 200 L - Start-up

    Salutare.
    Am facut un acvariu de 200L ( 86x40x60 )
    Am ajuns la partea cu proiectarea sistemului de filtrare.
    Ma gandeam in ce masura ar face fata un filtru Eheim 2180 Professionel 3 1200XL si ce medii de filtrare ar fi necesare in interior.
    Mentionez ca in acvariu va fi nisip viu si piatra vie.
    Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Medias
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    La inceput nu cred ca ai nevoie de antiphos, si niciodata nu vei pune bureti/vata. Deci poti incepe cu siporax, spartura de corali si carbune activ. Sa nu uiti de aditiile de bacterii bagate in apa, si Prodibio(start-up sau altele acum de inceput). Deasemenea piatra nu o baga toata dintr-o data decat daca e foarte vie(import direct). Nisip viu? nu neaparat, poate fi si mort ca invie el...piatra e importanta. Nu lumina acvariul decat dupa o luna, sau cand vezi ca ai niste parametrii cat de cat... chiar daca esti nerabdator.
    Nu vrei sump? sau nu ai loc de asa ceva? e cel mai agreat mod de filtrare la marine.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes
    Nu am loc de sump.
    Piatra vie ( cca 10 kg ) o am momentan intr-un alt acvariu de 90 L

  4. #4
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Era bine sa fi avut loc de sump, sint anumite echipamente pe care nu prea poti sa
    le pui decat in sump, in display arata naspa. Spre exemplu un skimmer de proteine.
    Depinde foarte mult si ce vietati vrei sa ai in acvariu, la ce te-ai gandit?
    O parte foarte importanta a filtrarii intr-un marin este denitrificare, pe care nu prea ai
    cum sa o rezolvi cu o canistra, oricat siporax ai pune. Piatra vie, daca e de calitate,
    poate sa faca denitrificare, dar nu m-as baza doar pe piatra vie. In plus trebuie sa
    fie de foarte buna calitate, cat mai proaspata sau eventual piatra vie curata (cured)
    dintr-un acvariu functional sau curata de vanzator. Eu as mai plusa cu macar vreo
    5 kg de piatra vie.

    O seara placuta,
    Dragos

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt sfaturi
    La un volum de 200L al acvariului principal, cat ar trebui sa aiba sump-ul?

  6. #6
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Cred ca te poti descurca cu un sump in jur de 70-80 de litri net, sa zicem 100 brut.

    O zi buna,
    Dragos

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •