Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 97

Thread: Start in 126L

  1. #21
    Member Irena's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Prahova/Valenii de Munte
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Acvariul a iesit bine dar raftul acela nu il va pune in valoare parerea mea. M-as gandi de doua ori in privinta amplasari lui. Succes!

  2. #22
    Member Marius67's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Timisoara
    Posts
    154
    Post (Dis)Likes
    Si inainte de a-l umple cu apa, as da cate 2 gauri cu o carota mare in placa din spatele acvariului si in cea de jos, cat sa treaca un stecher, ca poate o sa vrei sa tragi curentul prin spate, sau eventual chiar niste furtune pentru un filtru extern...
    Oricat te-ai stradui sa faci lucrurile anti-idiot, natura contraataca cu un idiot mai performant.

  3. #23
    Junior Member tiry213's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    Salutare si multumesc de sfaturi.
    Azi am luat filtrul extern, un sun sun 1000l/h.
    @Intre pal si acvariu o sa vina o placa de polistiren, la Hornbach vazusem ceva pad-uri, dar care sunt mai subtiri , gen 0.5-6mm daca imi aduc aminte.
    @irena Din pacate momentan e singurul loc unde il pot plasa. In viitor o sa il mut pe stand, insa acum doar aici il pot pune.
    @Marius67 Asta fac acum, niste gauri in spate cat sa treaca furtunele si cablurile prin spate.

    Maine trebuie sa imi soseasca si neoanele. si maine seara o sa merg sa achizitionez plantele.
    In cateva zile vin si pozele cu el plin

  4. #24
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Promitator suna...banuiesc ca toate accesorile le vei baga in spatiul de sub bazin,nu? Eu as pune doua usite sa le ascund un pic pe toate !

  5. #25
    Member ak-47's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti Titan
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    Ochiometric vorbind Sun Sun ul cred ca va intra cam la limita in spatiul de sub acvariu si intr-adevar ca va trebui sa faci ceva gauri pt furtunuri. Sa imi spui si mie dupa ce pui in functiune filtrul daca este galagios ca parca as incerca si eu chinezaria. Vexi ca mi se pare ca trebuie sa iei medii pentru filtru, cauta pe la colegi Siporax ca bureti si perlon gasesti mai usor.
    Succes si nu te grabi cu pestii!
    PS. Neoanele sa le aprinzi treptat doua si mai tarziu inca doua si la prima aprindere sa le lasi sa functioneze min 30 min neintrerupt.
    Fiecare om reprezinta suma deciziilor sale!

  6. #26
    Member Marius67's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Timisoara
    Posts
    154
    Post (Dis)Likes
    Un ultim sfat. Inainte sa-l umpii, pune-i folia autocolanta de fundal. cand ai deja cea inauntru devine mult mai complicat! Stiu din experienta proprie
    Si dupa mine, negrul da cel mai bine ca si contrast pentru plante si pesti si face tubulaturi, spray-baruri, incalzitoare etc. mai putin vizibile.
    Oricat te-ai stradui sa faci lucrurile anti-idiot, natura contraataca cu un idiot mai performant.

  7. #27
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Neoanele se "formateaza" intre 50 si 100 de ore neintrerupt, cele 30 de minute nu
    conteaza. Se face asta pentru a-si pastra calitatile o perioada mai mare de timp. Macar
    24 de ore daca le-ai putea tine aprinse ar fi bine. Fara apa in acvariu bineinteles, sau capacul
    sa nu fie pus pe acvariu.

    O seara placuta,
    Dragos

  8. #28
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    Arata bine ptr inceput , felicitari ptr noul proiect

  9. #29
    Member maximcatalin's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    143
    Post (Dis)Likes
    Cine ti-a facut capacul?

  10. #30
    Junior Member tiry213's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    Revin cu noutati. Filtru intra la fix in sertarele de sub acvariu Intamplator mai raman doar 5mm. M-am apucat de gaurit in spatele acvariului, astfel incat sa nu mi se vada cabluri si furtune.
    @Ak-47Am luat pentru el si 3L de siporax. Te anunt dupa ce il pun in functiune. Referitor la neoane mi-au mentionat si cei de la magazin sa le las mai mult la prima aprindere.
    @marius67, la negru sau albastru ma gandisem. Cunosti de unde pot cumpara o folie pentru fundal?
    @kidrucd, o sa le aprind azi cand le primesc, si le tin cat de mult pot, pana ma apuc iar de mutat acvariul ca sa finalizez montajul.
    @vasile multumesc de apreciere . Ma straduiesc sa fie ceva frumos chiar daca e primul acvariu.
    Maxim Catalin@ capacul l-a facut catalin_g . Il recomand .
    Maine seara merg sa iau si plantele si cred ca poimaine ma apuc de bagat in el.
    Revin pe seara si cu pozele.

    Ar fii o intrebare. Am in apa 21 de grade in timpul noptii si 24 ziua, E ok asa sau necesita un incalzitor ?

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •