Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 97

Thread: Start in 126L

  1. #1
    Junior Member tiry213's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes

    Start in 126L

    Salutare,

    Dupa ce am citit forumul in toate directiile, m-am hotarat sa deschid si un topic cu proiectul pe care vreau sa il incep. Am urmarit o multine de topicuri despre inceputul unui acvariu si sunt oarecum lamurit de ce o sa am de facut.
    In prima faza am stabilit ce urmeaza sa fac. Un acvariu curat , in care sa am un colt cu ceva plante, pe mijloc gazon, iar in coltul opus , roca.
    Pana acum am stabilit dimensiulile 80 x 35 x 45.
    Acum urmeaza intrebarile Si anume la partea de hardware.
    Ce recomandati sa cumpar.

    Am gasit la Hornbach , o oferta Aquapro 80 , care contine, acvariul ,capac, termostat 50w , 2 neoane x 18w, filtru intern eheim aquaball 2208, si pachet tetra start. Pret petru pachet 430 ron http://www.erevista.ro/viewer/catalo...8MYQF2016HS/10

    A doua varianta ar fii
    Acvariu Eheim 80x35x45 - pret 150 ron http://imageshack.us/photo/my-images/837/m6cq.jpg/
    Capac avariu cu neon 2 x 18w pret - 240 ron http://imageshack.us/photo/my-images/856/a3f4.jpg/

    Acvariul si capacul par sa fie identice in cele 2 cazuri. Intrebarea mea este daca restul accesoriile sunt ok pentru proiectul pe care doresc sa il incep.

    Astept raspunsuri si va tin la curent cu alegerile facute.

  2. #2
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    La acel acvariu, iluminarea si filtrarea sunt insuficiente si destul de greu de adaptat (vis a vis de dimensiunile, respectiv lungimea bazinului). Daca ai spatiu, tot acolo gasesti acvarii 100x40x40. Acesta este mult mai usor de customizat. Acum, nu stiu ce vrei tu sa faci in acel acvariu...


  3. #3
    Junior Member tiry213's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    @Visiniu suntem aproape vecini, eu sunt la intersectia calea rahovei cu ispirescu
    Din pacate am max 88 cm spatiu. Nu am cum sa modific sa bag mai mare. Apoi creste si greutatea mult si apar alte probleme. Lumina as putea sa o suplimentez cu banda rgb, sau alba in functie de temperatura de culoare necesara.
    La speciile de pesti nu m-am hotarat inca. Doar mi-am facut o imagine despre cum o sa arate amenajarea.
    Pentru filtru ce recomandari ar fii ?
    Last edited by tiry213; 04-01-2014 at 21:22.

  4. #4
    Junior Member slvmarin's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    Daca o sa optezi pt Eheim Vivaline cu capac si lampa 2x24W T5, te pot ajuta cu modelul meu de capac modificat 4x24w si sa arate 90% ca si inainte.

  5. #5
    Base member Pippo09's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tarnaveni
    Posts
    328
    Post (Dis)Likes
    Din ce ai enumerat as opta pentru acvariul eheim+ o lampa+incalzitor de 100w si un filtru extern cu un debit real de minim 400L\h.Ca substrat(aprox. 15-20L) as folosi jbl manado sau un pietris negru(acestea sunt mai accesibile ca si pret) fara substrat fertilizant.Numai ca daca vrei gazon ti ar cam trebui si co2 de unde rezulta alte cheltuieli in plus.

  6. #6
    Junior Member gaby964's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    90
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa iti iei acvariul gol si capacul sa ti-l faca cineva care se pricepe (ti-l recomand pe domnul bucur.gabos),iti pui 3 neoane de 36w si o sa ai suficienta lumina.

  7. #7
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gaby964
    Eu zic sa iti iei acvariul gol si capacul sa ti-l faca cineva care se pricepe (ti-l recomand pe domnul bucur.gabos),iti pui 3 neoane de 36w si o sa ai suficienta lumina.
    exact asta vroiam sa spun si eu.sau sa iti faci acvariu la cineva care se pricepe sau o firma ceva exact pe dimensiunile pe care le vrei,si sa iti cumperi si un filtru extern,ca unul intern nu iti foloseste prea mult la un plantat

  8. #8
    Junior Member tiry213's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    O sa ma interesez la cei care fac acvarii si capace de un capac cu 3 x 36w. '
    Referitor la filtru extern ,ce model recomandati ?
    Revin cu noutati imediat ce am

  9. #9
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gaby964 View Post
    Eu zic sa iti iei acvariul gol si capacul sa ti-l faca cineva care se pricepe (ti-l recomand pe domnul bucur.gabos),iti pui 3 neoane de 36w si o sa ai suficienta lumina.
    Ai vazut care este lungimea neoanelor de 36W ?


  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tiry213 View Post
    O sa ma interesez la cei care fac acvarii si capace de un capac cu 3 x 36w. '
    Referitor la filtru extern ,ce model recomandati ?
    Revin cu noutati imediat ce am
    eu la acvariul meu de 85l brut am un jbl 901 si sunt f multumit, pentru acvariul tau ar merge un jbl 1501 sau chiar tot un 901, dar cred ca sunt o multime de colegi care au pareri mult mai bune decat a mea in aceasta privinta

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •