Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 34

Thread: De ce legare in paralel si nu in serie?

  1. #21
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    EVIDENT!!!! si indubitabil... o egalitate este o egalitate ...

    ce-i misto este ca amandoi (silvester si tu) spuneti acelas lucru, insa cu "cuvinte" putin diferite.. si vorbiti de 2 marimi fizice diferite.... puterea si intensitatea curentului electric.

    intensitatea este o marime "de baza" ca sa spun asa, pe cind puterea este una "compusa", in ce s-a discutat pina acum...

    lasind aceste ratinamentele de-o parte, discuta pe marginea imaginii puse de mine ?

  2. #22
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Nu are rost sa ne "incalzim" ramine un artificiu matematic care totusi la descoperit OHM asa ca pace sa fie sa raminem prieteni
    P=U*I

    Cu permisiunea maestrului Razvan


    Daca cetim pe eticheta ca e de pe drosel evident vedem si putem si masura dupa ce aprindem tuburile ca I=0.39Amperi deci puterea P va fi
    P=I*U adica 220*.39=85Wati
    In realitate calculind exact ne da cca 70Wati ...deci ca sa aprindem doua tuburi de 14w consumam de fapt vreo 70w...traiasca si infloreasca EON SA
    Solutia rosel electronic de firma ...ca_si scoate banii(din factura de curent) sau in curind LEDurile de mare putere care au randament de iluminare mai bun decit orice tub cu descarcare inventat vreo data...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  3. #23
    Base member Stranger's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nordfriesland
    Posts
    467
    Post (Dis)Likes
    Aaaah, ce ma unge pe suflet ca mai exista formula asa cum o stiam eu d-acu 40 de ani.
    Hmmm! Acum o sa zica toti ca-s un bosorog conservator. Ptiu!
    Quote Originally Posted by razvan
    lasind aceste ratinamentele de-o parte, discuta pe marginea imaginii puse de mine ?
    Adica? Am vazut imaginea si cred ca-i graitoare.

  4. #24
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Si schema pt un singur tub ca sa nu mai fie dubii...condensatorul de 2.7mF
    se poate exclude...el e introdus pt imbunatatirea factorului de putere(se mai imblinzeste consumul excedentar) in germania se pune ...la rominica se sare peste amanunte "di jenul asta"
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  5. #25
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Silvester
    ...el e introdus pt imbunatatirea factorului de putere(se mai imblinzeste consumul excedentar)
    DA!!!!!!!! in sfarsit isi mai aduce cineva aminte de respectivul condensator si mai ales de notiunea de FACTOR DE PUTERE!!!!

    da !!! senil rules !!! traiasca bosorogii !!! traiasca eu si ceilalti de etatea mea si chiar mai mare !!!

    imi cer scuze pentru entuziasm, dar "cearta" senililor ma unge pe suflet... !!!!!!!!!!!
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  6. #26
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Usor...usor cu senilii...stii ca eu era s_o patesc si acum ma mai doare maxilarul
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    De ce nu mergeti pe un balast electronci care a ajuns sa coste undeva la 8RON si comanda 4X18w sau unul de marca care costa undeva la 70RON ( la fel cu comanda de 4X18w)
    Si sincer durata de viata a neonului creste cu pana la 80 %, consumul unui tub de 18W se reduce undeva la 16W cu acelasi flux luminos, si efectul de "stroboscop " dispare in cazul balasturilor eletroncie de buna calitate, timpul de aprindere este sub 0,2 sec pentru balastulde marca .
    Deci cum ramane:
    P=U*U/R sau ?

    cos de fi de pe acel balastru magnetic unde l-ati uitat ?
    Sau formula de P=UIcos fi ati uita-o ?

  8. #28
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vepman
    De ce nu mergeti pe un balast electronci care a ajuns sa coste undeva la 8RON si comanda 4X18w sau unul de marca care costa undeva la 70RON ( la fel cu comanda de 4X18w)
    Si sincer durata de viata a neonului creste cu pana la 80 %, consumul unui tub de 18W se reduce undeva la 16W cu acelasi flux luminos, si efectul de "stroboscop " dispare in cazul balasturilor eletroncie de buna calitate, timpul de aprindere este sub 0,2 sec pentru balastulde marca .
    Deci cum ramane:
    P=U*U/R sau ?

    cos de fi de pe acel balastru magnetic unde l-ati uitat ?
    Sau formula de P=UIcos fi ati uita-o ?
    Eu am neoane de 30 W, pe balast electronic Vito. Pe masurate, fiecare consuma 19 W, insa intensitatea iluminarii este cu 40% mai mica decat in cazul utilizarii unui droser clasic. Am facut masuratorile acestea la facultatea de fizica, laboratorul de optica.

  9. #29
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Pai in cazul balasturilor electonice factorul de putere (cos fi) este aproape 0.99...deci cu o buna aproximatie putem spune P=U*I...de asta le recomand in mod calduros...
    In rest teoria curentului alternativ e o chestie stufoasa si nu e locul aici de intrat in amanunte mai tari...
    Ps.citeva caracteristici ale ledurilor de mare putere...
    - Unghi de vedere de : 125°
    - Flux Luminos: 100lm@350mA, 240lm@1000mA
    - Curent : 350ma@100 lm , 1000ma@240 lm
    - Tensiune : 3.2 V (max 3.8V)
    - Temperatura de culoare : 6500K
    in plus timp de viata "infinit" fata de tuburile fluorescente si posibilitatea aprinderii si stingerii "soft"
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  10. #30
    Base member Stranger's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nordfriesland
    Posts
    467
    Post (Dis)Likes
    Astea toate arata asa de minunat! Dar numai pana se ajunge la pret.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •