Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 45 of 45

Thread: Problema eclozare artemia

  1. #41
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Si eu am observat ca merge orice fel de sare si orice temperatura, doar ca procesul merge mai lent la 20*C. Inclusiv fara sursa de aer.
    Un experiment: am avut si la semiintuneric un borcan cu o cultura veche, abandonat. Ajunsesem, initial, sa am cativa adulti acolo dupa ce am recoltat de cateva ori. Apa se evaporase, in final, dar ceva oua au fost depuse. In fiecare primavara puneam apa peste sarea ramasa si apareau nauplii. Am repetat ciclul asta vreo 3-4 ani, si intotdeauna am avut vietati in borcanul ala de 3l.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. Likes Polgar Alexandru liked this post
  3. #42
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Sunt la a patra cultura, toate rateuri si nu-mi dau seama ce gresesc. Ultima a fost teoretic ca la carte: amestec gata facut de sare cu oua si alge de la JBL, recipientul dedicat JBL Artemio cu recipient conic, pompa de aer si sita de 0.15, folosite impreuna cu apa minerala (presupun ca n-avea clor) cu ph 8.1 si un bec cu LED care batea in partea de jos a recipientului, becul a functionat continuu. Am recoltat dupa 48 o singura vietate. Una din incercarile anterioare a fost cu recipientul la fereastra (lumina naturala) si tot nimic. E drept, acea incercare a fost cu apa de la chiuveta (ph in jur de . Recapitulez: apa ph 8.1, amestec de sare cu oua si alge, plus buffer, aerate de la pompa si m-am asigurat ca nimic nu s-a lipit de la margini. Solutia este salina, am gustat din apa. Singura chestie pe care o pot acuza este temperatura prea mare de acum intre 29 si 31 de grade in apa. Daca cineva stie sa-mi dea un diagnostic ... eu nu stiu ce sa mai zic.

  4. #43
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca e temperatura...ai incalzitor sau e pur si simplu cald? Te poti lipsi daca folosesti. Daca ai peste 20, depinde doar cat de tare te grabesti, ca de iesit vor iesi.
    Cel mai probabil e calitatea slaba a oualor.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #44
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Nu incalzesc suplimentar, asta e temperatura apei in acvariu la mine acasa. Prin deductie si cea din recipientul de eclozare. Am incercat sa duc recipientul la subsol unde este un pic mai rece (cateva grade) dar nici acolo nu am avut succes. Am incercat ouale pe care le-am gasit, unele de la Tetra si altele de la JBL. Pur si simplu nu-mi dau seama ce pot gresi, am citit tot ce-am gasit.

  6. #45
    Member Polgar Alexandru's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Arad
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa cumperi Artemia Koral sau cele autohtone , ambele sint impecabile , in Bucuresti este un domn cu nick-ul artemia congelata , cauta-l pe fb , merita...
    Adevarul e dincolo de noi !

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •