Page 3 of 61 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 21 to 30 of 602

Thread: 300si60

  1. #21
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, Nicu! De vina sunt fertilizantii de top... PPS şi TMP. :-)


  2. #22
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos,de ce tot mai multi acvaristi fertilizeaza cu PPS PRO in loc de estimative index care are aceleasi elemente dar in concentratii mai mari?

  3. #23
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Faci o confuzie Remus, PPS PRO este un fertilizant, iar EI este o metoda de fertilizare
    la care se pot folosi o multitudine de fertilizanti.

    O seara placuta,
    Dragos

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    salut!
    am mai avut si eu discutia asta cu @hadul. si nu am inteles nici atunci, poate ma lamuriti voi acum.
    am impresia ca va legati de cuvintele pe care le-a scris cineva in niste articole, deci ar fi o chestiune de semantica.

    PPS Pro nu are cum sa fie un fertilizant, pentru ca este o solutie de fertilizare: solutie inseamna ca dizolvam ceva intr-un solvent, in cazul asta apa. ce dizolvam sunt fertilizantii;
    fertilizanti sunt substantele componente, adica KNO2, KH2PO4 samd

    proportiile in care sunt combinate ne dau ceea ce se cheama PPS Pro. modul in care dozam (atatia ml/10 galoane) ne da PPSPro.
    daca le combin in alte proportii, am EI. (si la EI, ca si la PPS Pro, poti sa dizolvi in apa si sa obtii o solutie, care e mai usor de dozat, chiar daca Tom Barr cand a inventat metoda a zis sa punem prafuri direct).
    EI nu contine alte substante (=fertilizanti) decat PPS Pro.

    ambele sunt deci metode de fertilizare, programe de fertilizare, scheme de fertilizare sau cum vreti sa le spuneti.

    oricum, pentru scopuri practice diferentierea asta (presupunand ca exista) nu are nicio importanta. important e sa stim care e proportia dintre diferitii fertilizanti pe care ii introducem in sistem in fiecare program de fertilizare (PPS sau EI).

    evident ca filosofia celor 2 programe de fertilizare este diferita: din cate stiu eu, la PPS Pro se merge pe raportul Redfield si pe ideea sa dai plantelor cat consuma, intr-o proportie despre care se zice ca e benefica, iar la EI nu te intereseaza decat sa nu ai carente din niciun fertilizant si se accepta sa ai surplus, pe care-l reglezi prin schimburi mari, cu speranta ca pe termen lung ajungi la niste valori tinta, cat de cat stabile.
    Last edited by Nexus; 17-04-2014 at 10:02.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    scuzati de post dublu, uitati ce zice Tom Barr despre PPS Pro si EI si PPMD

    Quote Originally Posted by Tom Barr
    In fact, all 3 of these all add the same things.

    NO3
    PO4
    Traces
    GH
    K+

    The only differences is in the amounts.
    EI simply suggested that excess ferts do not cause harm and that providing a non limiting amount provides a reference for ferts that is independent, and I've followed this up for over a decade on CRS, Dicus, Rare catfish, 300+ species of plants. I've shown these brood to folks in local clubs, in national clubs and on many forums. Same with scapes, algae and plants.
    http://www.plantedtank.net/forums/sh...d.php?t=139384

    deci singura diferenta este in cantitati, dupa cum zice el.

  6. #26
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai nu prea intelegi semantica asta dupa cate vad eu

    PPS Pro este o solutie de fertilizare dupa cum zici tu, adica un fertilizant in final, pentru ca
    formula in care amesteci prafurile este fixa. Deci este si o schema de fertilizare si un fertilizant.

    Pe cand EI (Estimative index) este o metoda de fertilizare la care poti sa folosesti orice gama de
    fertilizanti din piata, de la Easy life pina la PPS Pro atata timp cat te incadrezi in metoda.

    Deci cele doua nu sint acelasi lucru.

    Daca ai fi folosit si alte solutii de fertilizare comerciale ai fi inteles acest lucru. Exista viata si dupa
    PPS Pro cu alte cuvinte, si exista fertilizanti si scheme de fertilizare de firma care chiar merita incercate

    O zi buna,
    Dragos

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    nu prea inteleg ce legatura are ce am folosit eu (apropo, am folosit dennerle, JBL, Ada si easy life in afara de prafuri) cu discutia noastra.
    dar daca tot ai adus vorba despre fertilizantii de firma, spune-mi te rog, ei contin si altceva in afara no3, po4, so4?

    asa, principial vorbind intreb. sigur ca forumula este complexa si creata de companie in urma unor cercetari, dar esential vorbind?

    oricum, daca nici cu Tom Barr nu esti de acord, eu nu mai am ce argumente sa mai aduc aici.

    foarte aroganti sunteti pe acest forum, domnilor.
    nu imi este clar de ce.

  8. #28
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Domnilor, haideti sa lamurim lucrurile intr-un mod simplu...
    PPS Pro este o solutie de fertilizare bazata pe Redfield ratio. EI sunt tot solutii de fertilizare (din ceea ce am inteles eu, nu am folosit niciodata) care se prepara in functie de iluminarea acvariului, dar care nu mai tine cont de Redfield ratio iar raportul dintre macroelemente este altul decat la PPS pro. Tinand cont de ceea ce am spus, pot fi numite ambele si scheme de fertilizare.
    In cazul in care folosesti clasicul PPS Pro, cine ne opreste sa adaugam separat macroelementul care ne lipseste (in urma carentelor observate sau a a testelor) ?
    Si, indiferent ca folosim PPS Pro sau EI, importante mi se par si cerintele plantelor... unele au nevoie de mai mult NO3, altele de PO4.
    Eu, personal, merg pe PPS Pro, 2,5 ori doza recomandata (ca tot am fost intrebat)... nu CO2, nu substrat fertilizant. Daca plantele arata ok, asta imi spuneti voi.

    Pana una alta, poze noi:

    Polygonum (persicaria) kawagoeanum


    Pogostemon octopus si potamogeton perfoliatus:


    Limnophila sp. "Needle leaf"
    Last edited by visiniu; 17-04-2014 at 12:51.


  9. Likes silvi@n, nicu.nicusor1975 liked this post
  10. #29
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Domnu' Visiniu Estimative Index urmareste niste intervale tinta si asa cum ai subliniat
    se poate implementa cu orice fertilizanti. PPS Pro, pe langa faptul ca e o schema de fertilizare
    cu niste valori fixe si exacte la mixare/preparare este si un lichid pe care il bagi in acvariu.
    Nu exista un lichid numit EI pe care sa il bagi in acvariu, pentru ca este o metoda care
    targeteaza intervale tinta.

    In cazul in care folosesti clasicul PPS Pro si nu esti multumit de cum arata plantele si mai
    adaugi doar un element, nu mai e schema PPS Pro. Pe cand la EI poti sa mai adaugi din ce
    vrei tu ca sa te incadrezi in interval. EI nu simt solutii de fertilizare, este o metoda.

    E o mare diferenta intre ele.

    O zi buna,
    Dragos

  11. #30
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Dragos... PPS Pro... schema sau solutie ? Eu sunt de acord cu ambii termeni (este o solutie crea urmareste schema Redfield).
    Si, trecand la EI... oare nu stii ca se exista si se vand prafurile pentru EI (in functie de iluminare)? Practic prafurile din care rezulta solutia de fertilizare?

    Eu, personal, voi merge in continuare pe PPS Pro... este mai "diluat" decat EI iluminare puternica (unde m-as incadra eu). Datorita acestui aspect, ma pot juca mai in voie cu dozarea.


Page 3 of 61 FirstFirst 123451353 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •