Page 5 of 61 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 41 to 50 of 602

Thread: 300si60

  1. #41
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Sebi... vezi ca in ceea ce priveste EI am vazut cantitati exacte (ppm) pentru fiecare macronutrient esential in parte, la fel cum era specificat si dozajul, in functie de iluminare.


  2. #42
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    [U]
    Apoi citez de la Marian:

    PPS PRO Contine urmatoarele:
    KNO3 - 65 grame
    K2SO4 - 59 grame
    MgSO4 - 41 grame
    KH2PO4 - 6 grame
    (se dozeaza 1 ml la 40L zilnic; acest ml va adauga 1 ppm NO3, 0.1 ppm PO4, 1.33 ppm K, 0.1 ppm Mg)

    Trace Mix Plus(40g) contine urmatoarele:
    Bor - 1.06%
    Cupru - 0.23%
    Fier - 8.2%
    Mangan - 1.82%
    Molibden - 0.15%
    Zinc - 1.16%
    (se dozeaza 1 ml la 40L zilnic)


    L.E: Daca va ganditi sa imi dati aceasta reteta... o stiu deja:

    Pentru acvarii cu lumina decenta ~0.5W/litru

    54.5 g KNO3
    34 g MgSO4
    7 g KH2PO4

    Aceste cantitati se dizolva in 1L apa. Se dozeaza 3 ml la 50L zilnic.
    Acesti 3 ml vor adauga in acvariu urmatoarele concentratii:

    2 ppm NO3
    1.37 ppm K
    0.2 ppm Mg
    0.3 ppm PO4

    Daca faceti niste calcule referitor la concentratia solutiei.... + dozajul de 3ml si volumul diferit,,,, o sa aveti o surpriza
    Zau?

    Deci 65gr diluate in apa rezulta "o concentratie"... care la 40L "da 1ppm"...... iar 54,5gr diluate in apa la 50L rezulta o concentratie de??????

    Schema simpla ptr 3ppm este 40Lx3ppm= 120Lt.... ca sa aflam concentratia la 50Lt impartim 120Lt....
    Pe romaneste: la un acv de 120Lt dozam 3ml de PPS-Pro si avem 1ppm NO3... si 1,33K
    La un acvariu de 150Lt (ca sa folosim raportul 3 inutil sa spun ca volumul de apa fiind mai mare solutia se dilueaza mai mult) dozam EI 9ml si avem 2ppm NO3... si 1,37K

    Mai sa fie! Cantitate mai mica de KNO3 (65 - 54,5)... picaturi triple..... dar avem NO3-ul dublu si.... K-ul "UN PIC MAI MARE"???

    Nu sunt eu chimist... nici cu matematica nu stau bine.... dar stiu de la permanganat ca "daca vreau sa ajung la o densitate X de solutie ppm.... trebuie sa dizolv FIX Y grame.... daca dizolv grame dublu... iese si concentratia dubla, nu? La triplu.... cum se procedeaza? Ca asta tot problema de logica este
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #43
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Ma amuza foarte tare faza cu lumina decenta


  4. #44
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nexus View Post
    cum spuneam: hermeneutii locali au decelat ce vrea de fapt sa spuna TB din ce a spus TB )

    kirucd, la acvaristica nu stiu, dar la Engleza te depasesc oricand.

    in continuare sunt siderat de cantitatea de aroganta de aici. acum se presupune automat nu numai ca nu stiu acvaristica, ci ca nu cunosc nici alte lucruri (ex. engleza)

    si toate astea pentru ca sunt nou inscris pe forum, deci trebuie ca sunt un newbie.

    fantastic. or mai fi si alte forumuri de acvaristica romanesti? ca le-as face o vizita, aici m-am cam lamurit.
    Prietene, ai o problema de atitudine in primul rand. Cel care a inceput cu englezismele ai fost tu,
    nu eu. Eu doar am incercat sa iti raspund cu aceeasi moneda, si daca parlesti engleza de mai mult
    de 36 de ani probabil ca o vorbesti mai bine ca mine. Important la o limba straina daca vrei sa o inveti
    cu adevarat este sa inveti sa gandesti in limba respectiva, cel putin asa m-au invatat pe mine profesorii
    mei pe la sfarsitul anilor '70 inceputul anilor '80

    Revenind la subiect, va rog sa faceti diferenta intre o schema de fertilizare cu niste rapoarte fixe (niste
    cantitati de substante precise) si o METODA care are target niste intervale intre care sa se incadreze
    substantele aditionate, care pot fi in orice forma si de la orice producator. Asta este esenta metodei
    dezvoltata de Barr si este foarte bine descrisa in topicul in care a lansat aceasta metoda. Daca vreti
    facem si traducere si analiza de text

    Daca voi ati inteles altceva inseamna ca unii vorbesc o limba si altii inteleg in alta limba

    O zi buna,
    Dragos

  5. #45
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Nexus ... termenul romanesc "esti obositor" cu insistenta ta in greseala il intelegi ? Nu e foarte foarte mare... dar e !


    Quote Originally Posted by Nexus View Post
    or mai fi si alte forumuri de acvaristica romanesti? ca le-as face o vizita, aici m-am cam lamurit.
    Si nu cred ca ti-a zis nimeni nimic de alte forumuri... vrei sa pleci ? vrei sa fii pe mai multe forumuri.... e treaba lu' matale !
    Last edited by roshadow; 17-04-2014 at 22:04.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  6. Dislikes Nexus disliked this post
  7. #46
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    Ma amuza foarte tare faza cu lumina decenta
    Era citat... nu imi apartine
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #47
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Prietene, ai o problema de atitudine in primul rand. Cel care a inceput cu englezismele ai fost tu,
    nu eu.
    hai ca esti tare, prietene. voi ma luati de sus din prima clipa si eu sunt cel care are o problema de atitudine.
    realitatea este ca voi aveti o problema de atitudine, nu eu, si se numeste aroganta excesiva.

    cat despre englezisme, cred ca visezi. daca am pus citatul din TB in engleza inseamna ca "te-am luat cu englezisme"?

    incredibil, nici nu stiu daca sa ma enervez sau sa rad.
    uitasem cum sunt romanii. pur si simplu incredibil.

    Quote Originally Posted by roshadow
    Nexus ... termenul romanesc "esti obositor"

    iar tu esti un insipid. )

    ma baieti, cumplit de dezamagitoare interactiunea cu voi. ca nu vreti sa recunoasteti ca gresiti sa zicem ca as putea sa inteleg, insa agresivitatea si aroganta nu au nicio scuza.

    hai, jucati-va voi intre voi pe mai departe, dati-va dreptate unul altuia si bateti-va reciproc pe spate.
    trist.

  9. Dislikes blu3_d3vil_tgv, kirucd disliked this post
  10. #48
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Nexus: Nu vrei sa ne explici PE LARG... punctul tau de opinie in ceea ce priveste diferenta dintre EI si PPS-pro? O postare lunga, in care sa explici deea ce stii sau gandesti, sau ai in cap.... In felul acesta intelegem si noi ce vrei sa spui, iar daca avem intrebari - completari - nedumeriri... intrebam! Daca ai dreptate... cu siguranta ca eu unul o sa zic: "Da bre... asa e cum zice omul"....

    Ascultam....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  11. Dislikes Nexus disliked this post
  12. #49
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nexus View Post

    you are missing the whole point cu schemele de fertilizare daca pentru voi asta de mai sus e diferenta intre ele.
    Cand ma refer la englezisme ma refer la ce ai scris mai sus, nu la citarea din Barr. Daca
    vrei sa faci pe prostul si pe naivul nu ai decat, ai grija sa nu ramai asa. Ar fi culmea!

    Nu te-a luat nimeni pe sus, nici macar Nimeni, dar se pare ca traducerea ta din engleza a
    topicului lui Barr unde explica metoda e tradus cu totul altfel decat noi. Iar aia cu privire la
    cum sint romanii e fumata de mult.

    Daca vrei sa vezi cu cine te contrazici, ca sint mai multi, nu numai eu, iti sugerez sa
    studiezi mai in amanunt si forumul asta si altele. Si dupa ce ai studiat suficient, peste vreo
    cateva luni, mai stam de vorba daca vrei.

    Abia asta e aroganta, ceea ce nu imi sta in fire sa fac, dar sincer as vrea sa incheiem
    discutia aici si fiecare sa isi vada de treaba si sa creada ce vrea. Noi ramanem la parerea
    ca EI este o metoda si e cu totul altceva decat o schema de fertilizare, iar tu la parerea ca
    EI e acelasi lucru cu PPS Pro.

    O seara placuta,
    Dragos

    P.S. si apropos ti se pare ca m-am nascut ieri? Reciteste-ti toate posturile
    si trage singur o concluzie daca esti suficient de matur (in sens de intelept,
    nu e asa ca limba romana e sofisticata?!)

  13. Likes blu3_d3vil_tgv, Nimeni liked this post
    Dislikes Nexus disliked this post
  14. #50
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    daca Tom Barr zice ca EI si PPS Pro sunt unul si acelasi lucru, eu o sa-l cred pe el, desi sunt convins ca si voi aveti cel putin la fel de multa experienta ca el, doar ca din pacate nu ati reusit sa aveti la fel de multa vizibilitate ca el pentru ca, desigur, v-au pus alti invidiosi bete-n roate.


    tre' sa fii un pic dus in lumea ta ca sa contrazici niste lucruri spuse negru pe alb de inventatorul metodei EI.

    este evident ca aroganta asta nu poate veni decat dintr-un complex de inferioritate.

    este incredibil cum ma iei cu "ba, tu stii cine sunt eu?" ca ultima toapa de dorobanti.

    scarba.

  15. Dislikes blu3_d3vil_tgv, kirucd disliked this post
Page 5 of 61 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •