Page 47 of 61 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast
Results 461 to 470 of 602

Thread: 300si60

  1. #461
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    In spatele pozelor se ascund si astfel de momente...
    Unul din acele momente mai putin prezentate

    Last edited by visiniu; 25-09-2015 at 00:19.


  2. #462
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    nu pot decat sa-ti urez succes cu acest setup!

  3. #463
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, Costelino!
    Aseara am fost contactat pe FB (inca o data) de o persoana din afara Romaniei care a vazut bazinul in care eu am crescut covorul de HC fara CO2. A vrut sa afle detalii si, bineinteles si ca de obicei, am incercat sa il ajut sa poata face acelasi lucru. I-am oferit toate detaliile, incepand de la substrat la iluminare, de la fertilizare pana la schimburi de apa. Absolut tot ce a vrut sa stie. Asta pentru ca nu tin nimic ascuns, nu am secrete... Insa, la finalul discutiei, am avut neplacuta surpriza sa imi spuna ca nu crede nimic din ceea ce i-am povestit in detaliu. Am facut un screen shot cu finalul conversatiei. Mi-a lasat un gust amar... si incep sa devin constient ca nu prea sunt crezut, probabil unii ma privesc ca pe un mincinos care are butelia si restul instalatiei de CO2 ascunsa pe undeva, ca fac poze dupa ce scot din acvariu toate cele legate de instalatia de CO2... Probabil voi inceta sa mai raspund mesajelor in care mi se va cere parerea, in care mi se va cere sa dau detalii. Nici eu nu am intrebat pe nimeni... am experimentat pe timpul si banii mei. Nu voi mai spune ca plantele sunt crescute fara CO2... faptul ca se intampla asta voi sti doar eu si, probabil, cativa prieteni apropiati.



  4. #464
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Și de ce trebuie să pui botul la ce spun toți papagalii care fac acvaristică cu google deschis? Dacă stai să-i explici și nu te crede, trimite-l la origini, direct.
    Tu ai dovedit că se poate și fără codoi (rămān la părerea că e mai bine cu, dar recunosc că se poate și fără).
    Hai că dau io un șpriț (vin+CO2) ca să-ți treacă supărarea

  5. #465
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Faza asta ca nu se poate fara CO2 e ca si cum ar spune un copil acum ca nu se poate sa suni pe cineva decat de pe mobil sau de pe internet ca alta metoda (fixul) nu exista sau nu a existat (telefoane publice cu monede ). Eu stau si ma intreb, in urma cu vreo 20-30 de ani cum se cresteau plantele astea? Cu injectie de CO2 / electrovalve / ph controllere etc ? Sau la ochi , ca nici teste nu cred ca erau ?

  6. #466
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Batmane, e prima data cand recunosti ca se poate fara si nu imi faci cado vreo 5 butelii
    Iliescu Mihai, bun exemplul tau... pana la urma, reuseai sa vorbesti, nu?
    Voi continua sa postez. Insa voi renunta la a spune ca plantele sunt crescute fara CO2, crevetii CBS si CRS nascuti si crescuti fara apa de osmoza. Voi incerca sa ma integrez in curentul si ideea acceptata de toata lumea... ce e in spate, doar eu voi sti. Nu voi mai incerca sa deschid orizonturi, nu voi mai incerca sa arat ca lucrurile in acvaristica pot fi mai simple si mai la indemana tuturor.


  7. Likes cristi_ionescu_79, roshadow, vazilian liked this post
  8. #467
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Bre, te-am văzut supărat - ai fost la pescuit și n-ai prins decāt momeala, apoi te-a supărat cap de pompă ăla de pe facebook, dar promit că nu se mai repetă

    Poftim un cartof:


  9. #468
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    Voi continua sa postez. Insa voi renunta la a spune ca plantele sunt crescute fara CO2,

    Fara suparare sau urma de intentie rautacioasa eu intreb, stiu ca nu folosesti CO2 gazos, dar easy carbo folosesti, nu ?

    Folosind easy carbo nu mai poti spune ca se pot creste plante fara adaos de CO2. CO 2-ul, sub oricare forma, organica sau anorganica, din bomba cu drojdie, prin descompunerea electrolitica a altor substante din care rezulta CO 2, sau gazos dintr-o butelie sub presiune, tot CO 2 ramane.
    Ideea este ca sunt plante cu necesar diferit de CO2, unele nu au nevoie , unele se multumesc cu putin, altele au nevoie de CO2, unele nu traiesc fara CO2, iar plantele pe care tu le cresti au nevoie de CO2 sub orice forma ar fi. Eu cred ca sa perpetuat o expresie,un timp mai indelungat, iar lumea a luato ca atare.
    "" Fara CO 2 "" inseamna fara nici un fel de CO2, iar '''' fara CO2 gazos '''' doar cu easy carbo, deci inseamna adaos de CO2 sub o alta forma.

    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Faza asta ca nu se poate fara CO2 e ca si cum ar spune un copil acum ca nu se poate sa suni pe cineva decat de pe mobil sau de pe internet ca alta metoda (fixul) nu exista sau nu a existat (telefoane publice cu monede ). Eu stau si ma intreb, in urma cu vreo 20-30 de ani cum se cresteau plantele astea? Cu injectie de CO2 / electrovalve / ph controllere etc ? Sau la ochi , ca nici teste nu cred ca erau ?
    Acum 30 de ani acvaristica incepea sa simta esenta folosiri aditiei de CO2 in dezvoltarea plantelor, deci era telefonul fix, dar nu modelul pe care l-am prins noi in copilarie ci ala cu receptor si microfon separat. La inceputurile acvaristici plantele nu existau in bazine, acestea au inceput sa fie folosite mult mai tarziu, iar in privinta plantelor din categoria de crestere cu cerinte moderat si dificile, ele au fost abordate mai de curand ( 1990 ) cand deja se facuse cercetare si se pusesara bazele stiintifice pentru necesitatea folosiri CO 2 in acvaristica ca element macro fertilizant, in dezvoltarea armonioasa si corecta a plantelor. O data cu implementarea sistemului optim si eficient de aditie a CO 2-ului, au inceput sa se inmulteasca si numarul speciilor de plantele care pana atunci ereau de neatins.

    Deci acum 30 de ani nu te intalneai cu specii de plante decat din categoria very easy sau easy, deoarece pe celelalte chiar daca le inmulteau in mediu emers, nu reuseau sa le mentina in viata in mediu submers.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  10. Likes vazilian liked this post
  11. #469
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Domnu' Dan am tot respectul pentru dumneavoastra, pentru ceea ce realizati in acest domeniu. Cand am spus, si nu o voi mai face de acum inainte, ca imi cresc plantele fara CO2, exact la asta ma refeream. Asa cum bine stiti, CO2 este un GAZ...
    Faptul ca plantelor putin le pasa de unde isi iau CARBONUL este un lucru pe care l-am spus de multe ori. Atata timp cat sunt multumite de restul nutrientilor, vor creste indiferent de sursa de CARBON. Diferenta va fi DOAR in ritmul de crestere...
    Deci... sa nu facem confuzii.
    Va multumesc tuturor pentru rabdare... acest jurnal creste incet. La fel ca si plantele fara CO2.... care este un gaz.


  12. #470
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Acelasi respect si apreciere !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

Page 47 of 61 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •