Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Ciclide in 540l

  1. #1
    Junior Member Czaha's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

    Ciclide in 540l

    IMG_0290.jpgIMG_0330.jpgIMG_0343.jpgIMG_0349.jpgIMG_0566.jpg
    Incep prin a va saluta si a ma prezenta.
    Ma numesc Cristian si sunt din Bucuresti. Acvariul meu este de 540l, incorporat in mobilier si cu ciclide africane printre care s-au ratacit si niste americani.
    Tropheus Ikola
    Aulonocara Firefish
    Demasoni
    Caeruleus
    Flavus
    Maigano
    Venustus
    Iodotropheus
    Etc.
    Pe langa acvariul principal mai am o gradinita cu pui de aulonocara firefish, demasoni si maigano.
    In acvariu urmeaza sa adaug o tenta de rosu, sub forma unor tropheus Bemba.
    Ca si filtre folosesc filtru extern GLB CRISTAL PROFI 1500l si un filtru intern
    Ca lumini 2 neoane t5 aqua glo + marin day si un t8 marin blue.
    Last edited by Czaha; 15-12-2013 at 23:17. Reason: adaugat poze

  2. #2
    Junior Member Czaha's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    Superb. de unde ai achizitionat pestii?

  4. #4
    Junior Member Czaha's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    Pai am inceput cu 10 pestisori de la Coralis. Am cumparat apoi o mare parte din pesti cu tot cu acvariul (SH). Am continuat cu Ikola de la tropheus.ro, si astept bemba de la Angelina de aici de pe forum. O sa ma despart de Aulonocara Firefish si de Americanul Alb, ca sunt oarecum disproportionati de mari fata de restul si vreau sa fac loc tropheusilor.

  5. #5
    Member 1Mihai's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumosi, sa-ti traiasca!



    Din punctul meu de vedere filtrarea este putin subdimensionata dar asta se poate rezolva usor daca va fi cazul.
    Sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. – Nicolae Iorga

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Nu te supara ca-s mai acid, dar cand vad greseli in cresterea Tropheusilor nu ma pot abtine. Din cei care ti-au vandut pestii, nu ti-a spus chiar nimeni cum se tin / cresc acesti pesti minunati??? Cei de la tropheus.ro chiar ti-au vandut cateva exemplare de ikola fara sa le pese cum ii tii, cu ce ii tii, s.a.m.d.? Cel mai corect Tropheusii se tin in colonie monospecifica. La acesti pesti nu coloritul este cel care impresioneaza ci comportamentul coloniei in ansamblu. Tinandu-i cu Malawi, ei fiind ciclide de tanganyika, se pierde tocmai acest aspect. Mai mult, tii ierbivori stricti cu malawi care mananca si alt tip de hrana. Apoi...ai cateva exemplare...sigur sub 10....astia se tine de la 20 in sus....in fine, eu am accentuat sumar doar cateva dintre particularitatile cresterii Tropheusilor. Normal ca se gasesc voci care vor spune ca se poate si asa...nu am nici un dubiu despre asta. Dar...e pacat de pesti...nu vreau sa fac o comparatie cum ar fi daca ai sta tu sub acelasi acoperis...cu alt gen de oameni, sa vezi, ti-ar placea?!
    Oricum, sper ca pana la urma tropheusii sa-ti invinga acest apetit poli-african si sa ramana doar ei...dar nu pembe cu ikole...dupa unii fac parte din acelasi grup, moori....si-ti spun eu sigur ca se incruciseaza intre ei.
    Multa bafta!

  7. #7
    Junior Member Czaha's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    Merci frumos Mihai. Este posibil sa ai dreptate in privinta filtrarii, cum
    ca ar fi subdimensionata...fara fundal pe spate nu as remarca deloc, dar de cand i-am adaugat un fundal negru, se vad culorile pestilor mai pronuntate, dar din cand in cand si o pelicula la suprafata apei.

    Merci si pentru parerea ta fishdisease, cu toate ca nu o impartasesc in intregime.
    Sunt incepator, nu pretind ca stiu mai multe decat tine...dar cu siguranta stiu ce aspecte ocupa o pondere mai importanta in alegerea mea. Pentru mine e importanta diversitatea, paleta cromatica, posibilitatea de a diferentia fiecare individ in parte...si desigur un acvariu cu pesti sanatosi
    Am citit si eu teoria, cum ca nu e bine sa amesteci americani cu africani, malawi cu tanganika....parerea personala este ca depinde de la peste la peste. Poate sa fie malawi cu malawi si unul din dominanti sa strice tot echilibrul si poate sa fie african cu american si sa nu se incomodeze reciproc.

    Spune-mi te rog, prin ce se manifesta -concret- acest comportament de colonie pe care il pierd? Sunt de parere ca oricum odata ce ai scos pestii din mediul lor si i-ai pus in acvariu, este o ipocrizie sa spui ca tii la comportamentul lor natural.

    Da, mi-ar placea sa am numai tropheusi, dar .... costa. Si in cazul asta tot nu m-as limita doar la o colonie monospecifica.
    Care ar fi problema daca s-ar incrucisa ikola cu pembe, atat timp cat nu urmaresc pedigree-ul pestilor?
    Nu sunt cu atat mai surprinzatori niste hibrizi?

    Consider ca ai dreptate in privinta dietei diferite. Pun accent insa pe hrana pe baza de spirulina, care nu dauneaza nici unora nici altora.

    Legat de paralela... sa stai sub acelasi acoperis cu alt tip de oameni...depinde cat de mult vrei sa exagerezi contextul...pot sa iti spunca la studii am impartit acoperisul unui camin cu oameni de mai multe nationalitati, si a fost ok.

    Am uitat sa mentionez o alta greseala capitala...in acvariu mai am si un rac rosu si unul albastru.

    Imi place discutia in contradictoriu, deci nu ezita sa ma contrazici cu argumente.

    Merci!
    Last edited by Czaha; 17-12-2013 at 00:28.

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    No, imi cer scuze ca m-am ambalat. AM crezut ca esti un hobbyst pasionat de ciclidele africane si nu stii exact pe care sa mergi. Avand insa in vedere ce e important ptr tine "diversitatea, paleta cromatica, posibilitatea de a diferentia fiecare individ in parte...acvariu cu pesti sanatosi..." plus cateva pareri personale gen "parerea personala este ca depinde de la peste la peste. Poate sa fie malawi cu malawi si unul din dominanti sa strice tot echilibrul si poate sa fie african cu american si sa nu se incomodeze reciproc" realizez ca situatia nu e chiar asa.
    Te intereseaza doar sa ai un acvariu cu pesti sanatosi, multiplu colorat...in rest, nu conteaza nimic ptr tine. In acest context nu are rost sa aprofundez discutia. Am trecut de stadiul in care ma zbateam sa explic cuiva despre pesti, ce si cum, cu ce se mananca si de ce, pentru ca in final sa-mi spuna ca se poate si asa...ce rost are sa mai explic ca sud-americanii traiesc la ph 6-6.5 iar africanii peste 8...oricum....traind in acvarii de atata vreme, pot fi tinuti la orice pH. No, eu imi respect pestii si am doar salbatici sau F1, deci nu-s deloc ipocrit spunandu-ti ca tropheusii mei au comportament salbatic...si chiar la 4 ani dupa introducerea lor in bazin, se ascund toti cand intra o persoana straina in raza lor de vedere...sau ca nu-i poate hrani nimeni in afara de mine sau hranitorul automat ptr ca la restu persoanelor se ascund toti de parca e gol bazinul...
    Eu iti doresc in continuare mult succes.

  9. #9
    Junior Member Czaha's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    nu face nimic, chiar daca ironia nu e asa subtila precum probabil se dorea.
    Oricum, merci ca mi-ai satisfacut curiozitatea si mi-ai explicat in ce consta acel comportament pe care il pierd.
    Sincer, nu imi doresc ca pestii mei sa stea ascunsi. Am un acvariu pentru a il admira si a fi privit, nu ca sa ma bucur ca stau ascunsi toti pestii.
    Iti multumesc frumos pentru urari.
    In timp o sa ajung probabil la un acvariu doar cu tropheusi.

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Interpretezi gresit mesajul meu. Nu sunt deloc ironic. Am o varsta si nu obisnuiesc sa fac pe grozavul cu alte persoane, mai ales daca nu le cunosc. Sunt insa direct. Mi-ar fi placut si chiar mi-as fi dorit sa fii atras de Tropheusi....putina lume se "leaga" la cap cu acesti pesti sensibili. DUpa cum vezi in cele doua linkuri personale, Tropheusii nu stau deloc ascunsi. Un acvariu cu Tropheusi, monospecific este plin de viata. Sunt intr-o miscare continua, se imping dragastos, nu se bat deloc daca pastrezi proportia corecta de 1 mascul la 7-8 femele si au spatiu, suprafata suficienta. Adevarat, sunt pesti ierbivori si ca orice ierbivor adopta mecanisme protectoare anti-rapitori de genul mimetismului sau coloratiei homocrome. Daca ai un substrat cu pietre negre, nisip mai inchis si un background plin cu alge maronii, cu siguranta pestii vor "imbraca" o coloratie inchisa, uniforma, nespectaculoasa, chiar daca se numesc Tropheus chaitika BLUE...
    Am spus ca renunt la a aprofunda discutia intrucat targetul tau si cel al unui crescator de tropheusi sunt destul de indepartate unul de celalalt. Si nu are rost sa incerc sa te conving ce grozavi sunt tropheusii...asta "vine" de obicei dupa cativa ani de malawi...daca vine. Eu am tinut malawi vreo 3 ani dupa care am vazut Tropheusi si m-am indragostit iremediabil. Viitorul iti va rezerva o directie. Cam asta a fost...

    http://www.youtube.com/watch?v=7vycfgEFT88
    http://www.youtube.com/watch?v=WlZaz...0JCNG_j5bKdmFQ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •