Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 61

Thread: curatarea substratului in acvariile plantate hard

  1. #21
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    Puii mei... la substratul tau bob de orez din balastiera nu m-am gandit.Am auzit ca ar merge si cu o plasa de tantari peste dar cred ca se va colmata cu timpul.Totusi merita sa incerci,ce ai de pierdut ? daca se colmateaza il dezactivezi si il lasi in acvariu pana la un nou reset.Este doar o sugestie a mea,tu faci ce vrei ca oricum esti sucit rau

  2. #22
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    cine ma cunoaste pe mine mai bine decat prietenul meu?!(vezi ce frumos vorbesc eu de tine?!)

  3. #23
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    ete si cateva poze cu acvariu cu pricina,are 3-4 saptamani de la start,plante mai urmeaza in functie de cand si unde o sa le gasesc:
    DSCF2753.jpgDSCF2757.jpg
    scuze moderatorilor pentru postul dublu,nu a mers cu edit sa adaug pozele

  4. #24
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    am realizat ce mi-am propus,trei ore mi-a luat toata treaba si mi-a iesit bine.s-a meritat
    hardscape-ul a ramas la fel(cu toate ca am scos cracile afara am reusit sa le pun chiar cum erau inainte) numai plantele le-am tras mai spre colt,si am aruncat cred ca o jumatate din ceratopteri...acum am scazut putin timpul de iluminat si la fel si fertilizare si sper sa fie bine.
    poze pe maine dupa ce o sa se indrepte plantele frumos
    o seara buna

  5. #25
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OctavianPopescu View Post
    in primul post era deja un raspuns la unul din argumentele tale,deci,ori ai citit superficial topicul ori deloc din moment ce nu sti nici ce scrie in primul post...
    restul raspunsurilor la argumentele tale le las sa le descoperi singur din restul topicului


    daca la mine faci referire am sa-ti spun ca n-am citit decat titlul


    pe care, din pacate nu l-am mai inteles din momentul in care am vazut pozele cu bazinul.
    bazin pe care eu nu-l consider nici macar semiplantat, nu mai vorbim de plantat "hard".

    te rog sa ma ierti, dar eu - mai greu de cap fiind - nu pricep utilitatea topicului.
    ai 15% din substrat plantat, restul ...gol si te intrebi daca sa-l sifonezi/aspiri sau nu...

    succes!

  6. #26
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    fara sa vreau sa ma cert sau sa ma contrariez cu tine,o sa iti dau niste raspunsuri la postarea ta...sper sa nu imi fie cu suparare,si sper deasemenea daca vei mai comenta in topicul asta(e valabil de fapt pentru tot forumul pentru binele tau) sa citesti tot topicul sau macar primele si ultimile posturi din topic..
    Quote Originally Posted by hadul
    daca la mine faci referire am sa-ti spun ca n-am citit decat titlul
    se vede,am observat din prima

    Quote Originally Posted by hadul
    pe care, din pacate nu l-am mai inteles
    nici nu aveai cum,pentru ca nici prea prea te pricepi la citit,deoarece titlul este asa curatarea substratului in acvariile plantate hard(si nu curatarea acvariului meu plantat hard) si se referea la(scrie in primul post dar nu ai de unde sa sti pentru ca nu ai citit) cei ce au plantate in proportie de 99-100%,pentru ca asa o sa am si eu si vreu sa ma pregatesc din timp(si aici citatu asa ca va rog sa imi spuneti cum procedati voi(cei cu acvarii plantate in proportie de 99-100%) cu curatarea substratului sau daca o faceti?!)

    Quote Originally Posted by hadul
    te rog sa ma ierti, dar eu - mai greu de cap fiind - nu pricep utilitatea topicului.
    am observat asta,nu era necesar sa o spui cu voce tare

    Quote Originally Posted by hadul
    ai 15% din substrat plantat, restul ...
    de fapt este ~50%,restul o sa fie gazon pe care nu l-am gasit inca

    Quote Originally Posted by hadul
    si te intrebi daca sa-l sifonezi/aspiri sau nu...
    Quote Originally Posted by octavian
    asa ca va rog sa imi spuneti cum procedati voi(cei cu acvarii plantate in proportie de 99-100%) cu curatarea substratului sau daca o faceti?!
    ti-am mai pus inca o data un citat din primul post,cu speranta ca poate o sa intelegi la ce se refera acest topic.deci,daca nu ai chef sa raspunzi unui post,atunci te rog,nu face off-topic...topicul a fost creat sa vad cum procedeaza cei cu plantate hard sa adopt si eu o metoda care imi convine cel mai bine
    apropo-l-am sifonat aseara si a iesit super,curat si frumos

    Quote Originally Posted by hadul
    succes!
    merci,si tie!

  7. #27
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    intradevar, io mi-s mai prostovan asa, si nici cu cititul nu prea le am (n-am fost in clasa a I-a), dar de raspuns ti-am raspuns in prima fraza a postarii mele in acest thread

    "daca ai in gand sa-ti faci un bazin plantat ar trebui sa te gandesti de la bun inceput ca-ti va fi foarte greu - sau imposibil - sa aspiri substratul"

    si am sa ma opresc aici

  8. #28
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    hadul,intebarea era cum procedezi tu
    ai pm cu cei ce procedeaza sau au procedat asa,sa vezi ca sunt si cei cu acvarii peste 250l care aspira,sifoneaza sau scot si replanteaza.
    mi-ar placea sa imi dea si roshadow un raspuns la pm-ul trimis

    si doua poze dupa scoaterea plantelor-sifonare si replantare
    DSCF2776.jpgDSCF2778.jpg

  9. #29
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OctavianPopescu View Post
    vezi ca sunt si cei cu acvarii peste 250l care aspira,sifoneaza sau scot si replanteaza.
    Foarte departe de a fi aquqscaper fașneț, sunt totusi natural, curios din fire. De ce ai considerat ca ai nevoie de aspirare a substratului gospodareasca, cu simt de raspundere ? Daca ai fi avut un substrat fertiulizant ADA sau Dennerle ai mai fi procedat asa? In ecuatia asta sunt mai multe variabile. Cateva dintre ele sunt, ce ai, ce faci, unde vrei sa ajungi, cu ce costuri, pana cand....? Incerc sa spun ca situatii diferite impun masuri diferite sau mai concret, nici un bazin nu seamana cu altul si nici acvaristii intre ei.... Uite o poza cu un bazin in care nu s-a intervenit decat minor mai bine de 2 ani. Este adevarat ca bazinul este foarte accesorizat, proprietarul priceput, insa totus doi ani sunt doi ani. Pot sa mai vin cu multe exemple pe care le cunosc personal insa chiar si numai asta mi se pare suficient de concludent. Sper sa nu se supere propietarul, nu de alta dar e mare rau, are ceva tigle lipsa si e mult de lucru cu el .

    Quote Originally Posted by OctavianPopescu View Post
    substratul e cam imbacsit si din cauza asta au inceput sa apara planarii
    Planariile si alte multe organisme uni si plurii celulare fac parte din biotop. Uneori sunt un indicator de sanatate al bazinului, alteori incercarea de eradicare va face mai mult rau decat bine. Ca si solutie la problema ta ai avut in vedere melcii de substrat?
    Last edited by GeoB; 16-12-2013 at 23:20.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  10. #30
    Junior Member Resu Tanab's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Home-Comana, jud Giurgiu, Job-Bucuresti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Foarte departe de a fi aquqscaper fașneț, sunt totusi natural, curios din fire. De ce ai considerat ca ai nevoie de aspirare a substratului gospodareasca, cu simt de raspundere ? Daca ai fi avut un substrat fertiulizant ADA sau Dennerle ai mai fi procedat asa? In ecuatia asta sunt mai multe variabile. Cateva dintre ele sunt, ce ai, ce faci, unde vrei sa ajungi, cu ce costuri, pana cand....? Incerc sa spun ca situatii diferite impun masuri diferite sau mai concret, nici un bazin nu seamana cu altul si nici acvaristii intre ei.... Uite o poza cu un bazin in care nu s-a intervenit decat minor mai bine de 2 ani. Este adevarat ca bazinul este foarte accesorizat, proprietarul priceput, insa totus doi ani sunt doi ani. Pot sa mai vin cu multe exemple pe care le cunosc personal insa chiar si numai asta mi se pare suficient de concludent. Sper sa nu se supere propietarul, nu de alta dar e mare rau, are ceva tigle lipsa si e mult de lucru cu el .


    Planariile si alte multe organisme uni si plurii celulare fac parte din biotop. Uneori sunt un indicator de sanatate al bazinului, alteori incercarea de eradicare va face mai mult rau decat bine. Ca si solutie la problema ta ai avut in vedere melcii de substrat?
    Recunosc bazinul !
    aylqw2.jpg
    Salutari domnului "A" Foarte scump la vedere in ultimul an...
    Nu te pune cu prostul ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta ...

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •