Results 1 to 5 of 5

Thread: Melci pomaceea

  1. #1
    Member Palmeri's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Braila
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes

    Melci pomaceea

    Va salut.
    Ma lovesc de o problema legata de acesti melci. Ceva nu este in regula la mine in acvariu si nu stiu despre ce e vorba. Am scos niste ponte de melci pomaceea, galbeni si movalii, si am impartit prin stanga si dreapta. Unde am dat s-au facut o frumusete de melci, mari, curati iar la mine nu. Ai mei raman mici, mor, au alge pe cochilie. Sa fie apa prea acida pentru ei si cochilia lor? Mentionez ca am aditie de CO2.
    Multumiri anticipate.

  2. #2
    Member FloFish's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Braila
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    de unde i-ai cumparat? sau s-au inmultit la tine? ... ai mei i-am luat de la ZooMania, tot asa au ramas cum i-am luat, cu alge pe cochlie si unul a murit si altul e pe moarte.... o fi apa de la Braila de vina ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    TIMISOARA
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    La mine se inmultesc mai bine in acvariul unde nu am aditie CO2 si cresc mult mai mari (imensi) le mai dau din cand in cand pastilute de calciu lactic (uz uman) de cand le dau au inceput si cei din acvariul cu CO2 (apa acida) sa aiba oua.
    Ape limpezi va doresc tuturor

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Cum dai calciu lactic la melci?? Le dai in bazin separat sau in acvariu??

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    TIMISOARA
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    arunc pastilele in acavriu si ei le gasesc imediat....se urca pe ele si nu se mai dau jos pana nu le termina, dar ele de si dizolva si ei trag calciul din apa.
    Ape limpezi va doresc tuturor

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •