Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: Sewellia lineolata

  1. #11
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Eu am doi de jumatate de an si traiesc bine merci. Se mai fugaresc prin acvariu dar pentru scurt timp. Mananca orice ajunge pe fundul acvariului, de la larve congelate la spirulina.
    Temperatura e 26 grade. Le plac foarte mult pietrele netede, fiecare are una pe care troneaza si rod cot la cot cu otocinclusii lemnele de prun din acvariu.
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Acum 2 zile am achizitionat o pereche , nu am sesizat nici o problema , doar ca , femela sta in zona filtrului si a incalzitorului , masculul zona opusa .

  3. #13
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    La multi ani tuturor!

    Stimabililor...conform discutiilor de mai sus as dori si eu sa achizitionez 1 sau 2 Sewellia lineolata...dar problema e ca am discusi in acvariu si temperatura apei e la 29-30 grade.
    Intrebarea mea este catre cei care au discusi si au si sewellia lineolata...sunt ceva probleme? Au probleme cu discusii? Se pun

    Eu as dori mai mult sa ii iau pt alge...sa mai scap de alge...bineinteles ca am si 2 gibbiceps dar nu fac fata se pare...

    Multumesc
    Last edited by alinutz29; 04-01-2015 at 16:37.
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  4. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alinutz29 View Post
    Stimabililor...conform discutiilor de mai sus as dori si eu sa achizitionez 1 sau 2 Sewellia lineolata...dar problema e ca am discusi in acvariu si temperatura apei e la 29-30 grade.
    Intrebarea mea este catre cei care au discusi si au si sewellia lineolata...sunt ceva probleme? Au probleme cu discusii?
    http://www.seriouslyfish.com/species...lia-lineolata/

    "Citez":

    - Temperature: Can tolerate higher temperatures provided its oxygen requirements are maintained but for general aquarium care a value of 20 – 24 °C is recommended. pH: 6.0 – 7.5
    - Native to Vietnam where it’s known from the provinces .... bla-bla
    - The water must be clean, well-oxygenated, and ideally turn over 15-20 times per hour so we suggest the use of an over-sized filter as a minimum requirement plus additional powerheads, airstones, etc., as necessary. (cum stau discusii cu "curentii rapizi de apa?)
    ... restul citesti si singur O zi buna!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #15
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alinutz29 View Post
    Intrebarea mea este catre cei care au discusi si au si sewellia lineolata...sunt ceva probleme?

    Si care sint aceia ?
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  6. #16
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Eu am tinut swellia 3 bucati cu discusi in acvariul de 300 litri si nu au fost probleme, se fugaresc intre ei(swellia) si cu cory panda fac giumbuclusuri.

  7. Likes alinutz29 liked this post
  8. #17
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Am avut si eu, tot cu discusi, fara nici un fel de problema. Nu asa au stat lucrurile cu verisoara Beaufortia leveretti (sau cam asa parca se numesc).

  9. Likes alinutz29 liked this post
  10. #18
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    http://www.seriouslyfish.com/species...lia-lineolata/

    "Citez":

    - Temperature: Can tolerate higher temperatures provided its oxygen requirements are maintained but for general aquarium care a value of 20 – 24 °C is recommended. pH: 6.0 – 7.5
    - Native to Vietnam where it’s known from the provinces .... bla-bla
    - The water must be clean, well-oxygenated, and ideally turn over 15-20 times per hour so we suggest the use of an over-sized filter as a minimum requirement plus additional powerheads, airstones, etc., as necessary. (cum stau discusii cu "curentii rapizi de apa?)
    ... restul citesti si singur O zi buna!
    Nimeni - asta deja am citit inainte sa postez...multumesc oricum. Teoria e una...practica ma intereseaza aici
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  11. #19
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Ceatza View Post
    Eu am tinut swellia 3 bucati cu discusi in acvariul de 300 litri si nu au fost probleme, se fugaresc intre ei(swellia) si cu cory panda fac giumbuclusuri.
    Multumesc. Deci se poate....
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  12. #20
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Da, se poate, dar nu te scapă si de algele pe care le ratează ghibiceps. La mine un mare secret, tot cu discusi, mai mult din întâmplare, am avut o armata de mai bine de 100 RCS care lustruiau luna frunze de anubias ce aveau si 2 ani vechime dar arătau ca noi. Nu am bănuit ca am atatia pana nu am desființat acvariul si doua ore am prins toate generație de RCS.
    Nu recomand metoda, dar o poți testa, nu costa mult.

  13. Likes alinutz29 liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •