Results 1 to 4 of 4

Thread: Pietris quartz

  1. #1
    Member Palmeri's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Braila
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes

    Pietris quartz

    Am primit de la cineva care lucreaza pe la uzina de apa niste pietris de quartz de 1-3 mm. Bineinteles ca a fost folosit, nu nou. Am spalat de m-au luat toate caldurile o mica parte din el si deoadata am avut o revelatie. Ia sa ii intreb pe cunoscatori daca are rost sa continui cu spalatul sau sa il arunc direct. La spalare iese multa apa galbuie, trebuie sa il dau cam in 15 ape sa se limpezeasca la un 90%. Ma uit la el ca este destul de bun pentru a face un covor de HC Cuba pe el. Deci domnilor, mai are rost sa ma spetesc cu ala sau il zbor de unde a venit?

  2. #2
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    merge,daca este quart si nu are nimic calcaros in el e foarte bun...eu mi-am luat tot quart dar mai fin din baumax

  3. #3
    Member Palmeri's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Braila
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam la mizeria aia pe care a filtrt-o de-a lungul timpului sa nu fie daunatoare. In rest e bun, nu e calcaros, granulatia e perfecta, tocmai bun pentru a tine HC Cuba prinsa in el.
    Multumesc de raspuns, o sa continui sa consum metri cubi de apa.

  4. #4
    Member Irena's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Prahova/Valenii de Munte
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Ca sa se spele mai usor si rapid si sa scapi de teama mizeriei filtrate anterior pune-l la la oparit/sterilizat pentru 15-20 minute ( asta va inmuia foarte bine toata mizeria din pietris) apoi clatit foarte bine si este ok pentru a fi refolosit.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •