Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Piticul

  1. #1
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes

    Piticul

    In curand vreau sa dau drumul la un nano extrem de mic, 22/16/21-aprox 7 litri brut in care vreau sa bag niste creveti.Acvariul este asa mic pentru ca atata este spatiul intr-o "gaura" la birou.
    Am cateva nelamuriri dar mai intai sa va spun ce dotari are si va rog sa ma corectati in cazul in care este ceva gresit.

    Deci,datorita spatiului mic am bricolat un filtru extern din teava de 90 cu o pompa de 300 l/h (sper sa ridice apa aprox 70 cm). in filtru incap aproximativ 2 L de apa. Filtrul l-am umplut cu bureti care eu cred ca va face fata si filtrarii bilogice datorita volumului mic.
    Am vrut sa achizitionez si un filtru de subtrat sa imping apa prin el dar datorita tevii groase care o are am renuntat si am decis sa confectiunez eu unul din policarbonat. Gauri date din 3 in 3 randuri pe langa teava pe unde intra apa si apoi din 2 in 2 randuri, canalele din policarbonat comunica intre ele. Ca surface skimmer am confectioant ceva asemanator filtrelor hang on.



    Ca si subtrat am comandat de la Adrian, roca vulcanica neagra, daca apa va fi impinsa prin el ma va ajuta si cu filtrarea biologica.

    Lumina este un bec format din 40 leduri care are 3 W, pe cutie scrie ca este echivalentul a 24 W, 3000k, tinand cont ca becul este rotund, randul de leduri dinspre capac nu au nici un rol, sper sa nu fie prea puternica. Becul este prevazut cu un reflector confectionat din tabla de aluminiu tipografia.

    Tipul de bec.


    Ca si verdeata am sa adaug flame moss. probabil si vre-o 2-3 cryptocoryne (nu mai stiu soiul dar nu au mai mult de 5-7 cm inaltime)

    Vietuitoare, creveti orange.

    Intreabari:

    - cat trebuie sa tin lumina aprinsa in momentul ciclarii ? /h/zi/saptamana ? La fel este ciclarea ca si la acvariile mari?

    - as vrea sa plantez niste HC, cand sa il pun? de la inceput sau dupa ce incep sa arunc cate un strop de fertilizant. Am inteles ca nu este pretentios, creste si fara Co2

    - Ce ii mai lipseste ?
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  2. #2
    Very high member sebacka's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti-Drumul Taberei
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    HC-ul din cate stiu,este pretentios,ii trebuie lumina buna,co2,fertilizare ceea ce nu prea se impaca cu crevetii.Nici cryptocorine nu ti-as sugera deoarece li se dezvolta radacinile f. mult.O cioata cu moss pe ea e ok.
    Nu-ti trebuie lumina in primele saptamani.

    Bafta!

  3. #3
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Moss am sa pun pe o roca vulcanica, nu vreau sa ma complic cu cioate. Dar nu o sa aiba probleme ca sta pe intuneric?
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  4. #4
    Very high member sebacka's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti-Drumul Taberei
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    Pai,mossul il pui dupa perioada de ciclare.

  5. #5
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Domnu', daca nu te deranjeza apa mai colorata, ai de la mine cateva conuri de arin pentru crevetei.
    De unde vrei sa iei portocalele?
    So long, and thanks for all the fish

  6. #6
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Mi-ar prinde bine niste conuri tanti Z. Ne auzim la un telefon, dar mai pe dupamasa, nu? sa nu te trezesc cumva :P
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  7. #7
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Doamne fereste sa ma trezesti in timp ce dormitez la cursuri Dupa 15:00 e bine
    So long, and thanks for all the fish

  8. #8
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Merci de conuri tanti Z.

    O poza cu Piticul, incomplet...



    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  9. #9
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Au ajuns si crevetii !!

    Merci sebacka









    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  10. #10
    Member Marius67's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Timisoara
    Posts
    154
    Post (Dis)Likes
    Mda. Munca multa pentru 7l
    O mica intrebare: Crezi ca becurile alea sunt "full spectrum"? Adica au si rosul necesar in spectru?
    Eu am tot experimentat cu leduri si am ajuns sa fac bonsai-uri din plante (fara sa vreau).
    Fontinalis (Willow moss) merge cu leduri pe la 6000K (am avut 4.5W la cca 5l de apa). Echinodorus aproape ca a decedat, Anubias si Java moss stagneaza.
    Acum am reinceput experimentul, cu 4.5W 6000K, 2.1W 3000K si 2.8W 9000K la aprox. 15l. Mossul merge, se pare ca si Anubias. Cabomba stationeaza.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •