Results 1 to 5 of 5

Thread: filtru intern Aquael UNI+UV

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes

    filtru intern Aquael UNI+UV

    Buna Ziua,
    De cateva zile ma incanta ideea achizitionarii unui filtru intern Aquael Uni+UV. Evident pentru UV (varianta de 500l/H).
    Acvariul in care se doreste amplasarea acestui filtru este unul 80cmx35, plantat mediu, acvariu ce are deja un filtru intern HW302( 1000l/h) 1 litru inele ceramice+ 1 litru bioball +1 litru siporax.
    As achizitiona acest filtru pentru UV, in ideea ca as putea sa scap de alge si sa mentin locatarii sanatosi ( fara gris) in anotimpul rece grisul devine o traditie.
    Intrebarea mea este daca merita acest filtru si mai ales daca este UV eficient.
    Multumesc

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "UV-ul" este facut din 3 leduri mov. Daca te incanta ideea... cumpara-l. Dar inainte de asta cauta pe forum discutiile despre eficienta lui!
    La fel: cel extern - vine fara UV sau incalzitor filtrul, fiecare din ele fiind optionale!

    Ps: "acvariu ce are deja un filtru intern HW302" : acorda mai multa atentie informatiei oferite: multi citesc in "viteza" si iti pot da raspunsuri diferite. Eu de exemplu voiam sa te intreb: De ce mai vrei un intern la 80cm....??? Dar din cate vad, moshu Google imi spune ca: SunSun HW-302 3-Stage External Canister Filter, 264 GPH... Deci?

    La fel poate fi gresita si informatia cu Aquael Uni.... si Aquael UNIMAX 500 care este extern.... si care intradevar are o lampa UV de Doamne-ajuta... dar din pacate trebuie sa o cumperi separat iar pretul.... ar fi identic cu o lampa UV obisnuita....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Despre Acel Aquael.. nu imi exprim parerea, deoarece nu am avut asa ceva.

    Dar s-ar putea sa fie necesara o mica corectie: cumva nu e filtru extern SunSun ?

    Iar daca am dreptate... iti recomand sa pui un sertar burete si celelalte 2 cu Siporax (buretele fiind cel mai de jos)
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Ok. Am cautat rewiuri pentru filtrul intern Aquael Internal UNI 500 Ultraviolet (pe scurtAquael Uni+UV 500). Nu am gasit mare lucru. Ma intereseaza partea cu cele 3 becuri UV; daca sunt eficente si pot avea succesc in combaterea algelor si creearea unui mediu cu cat mai putini agenti patogeni. Nu mai intereseaza cat este de buna filtrarea ci doar UV. Dupa cum a scris 'Nimeni" nu cred ca sunt eficiente. Astept pareri sau poate imi scrie Nimeni mai mult despre acest filtru.

  5. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    E un filtru intern cu 2 bureti.... si o capsula de plastic mov in care sunt puse 3 led-uri (albastre zice Pavelescu dar eu inclin sa cred ca sunt albe), nimic mai mult.

    Eficienta? Daca te gandesti logic facand raportul de Watti.... vezi singur ca nu prea da randament. In rest: Pavelescu a avut o parere proasta despre UV.... eu unul il folosesc ca filtru rapid in acvariu si... dupa maxim o luna nu am mai vazut led-urile aprinse, deci "au murit subit"....
    Nici nu ma asteptam sa faca ceva UV.... ma refer doar la partea de electronica.... Era bun in schimb ca tinea loc de "moonlight" )

    Daca nu vrei o filtrare interna... de banii aia iti iei un UV... SH si eventual schimbi lampa cu una noua. Sau o cumperi direct noua!
    UV-ul in fond e un moft: doar cand ai apa verde sau bacteriabloom... atunci iti trebuie. Mai bine sa nu ai nevoie de el decat sa il tii in cutie.
    2 link-uri interesante:

    - http://forum.acvarist.ro/showthread....ight=leduri+uv

    - http://forum.acvarist.ro/showthread....ight=leduri+uv
    Last edited by Nimeni; 28-10-2013 at 14:59.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •