Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 36

Thread: ATENTIE MAXIMA-Butelii CO2 Stingo Somet

  1. #21
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by claudiudany View Post
    TU AI TINE IN CASA O ASTFEL DE BUTELIE (FARA CERTIFICAT DE CALITATE/SIGURANTA) CARE AR PUTEA IN ORICE CLIPA (CONFORM INSTITUTIILOR DE SPECIALITATE) SA PUNA IN PERICOL VIATA CELOR DIN JURUL EI SI SA ZBOARE CAPUL COPIILOR, MEMBRILOR FAMILIEI?????? INSEAMNA SA FI INCONSTIENT!!!
    SA PUNA MANA SA SCHIMBE RECIPIENTELE CU UNELE CERTIFICATE SI SIGURE SI SA NU MAI STEA ASCUNSI DUPA COPACI!!!!!
    De unde ai dedus tu ca as tine eu o butelie de genul asta in casa...mai ai putin si ma acuzi ca eu sunt cel care a lasat butelia in soare. Un singur caz in atatia ani nu inseamna ca respestivele recipiente nu sunt sigure...mai ales ca vina apartine detinatorului care nu a respectat normele de depozitare. Nu tin partea Somet, nici nu auzisem de ei pana sa iau butelia...Si trebuie lamurit un aspect: butelia avea supapa tarata corespunzator? Pentru ca in situatia explozia era evitata.
    Last edited by MariusMinu; 29-10-2013 at 21:10.

  2. #22
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marune View Post
    De unde ai dedus tu ca as tine eu o butelie de genul asta in casa...mai ai putin si ma acuzi ca eu sunt cel care a lasat butelia in soare. Un singur caz in atatia ani nu inseamna ca respestivele recipiente nu sunt sigure...mai ales ca vina apartine detinatorului care nu a respectat normele de depozitare. Nu tin partea Somet, nici nu auzisem de ei pana sa iau butelia...Si trebuie lamurit un aspect: butelia avea supapa tarata corespunzator? Pentru ca in situatia explozia era evitata.
    Draga prietene daca o institutie abilitata spune ca buteliile respective nu respecta conditiile de calitate si siguranta ce iti este neclar?????????? chiar trebuie sa fie schilodite mai multe persoane pentru ca tu sa fi satisfacut???
    Daca nu ai aflat legile trebuie respectate in Romania fie ca iti convine sau nu!!!!!!!
    Asta nu inseamna ca daca unul s-a imbatat crita intr-o zi si a mers cu masina si nu a omorat pe nimeni, trebuie sa se urce mereu beat la volan pentru ca nu are ce sa se intample in viitor.
    Dragul meu daca soferul ala nu poate functiona la parametri optimi sa stea acasa sa nu se intample nenorociri, asa si cu buteliile (sa le ia sa le tina in depozit la somnic si sa da altele bune).
    Domnule MARUNE -PREVENTIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!1

  3. #23
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by claudiudany View Post
    Domnule MARUNE -PREVENTIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!1
    Cred ca asta trebuia sa i-o spui prostului care a "uitat" butelia in soare. Nu e bine sa generalizam de la un caz izolat, si daca tot faci o comparatie cu domeniul auto, adu-ti aminte ce au facut nemtii cand a patruns loganul pe piata lor...l-au rasturnat...asta nu inseamna ca in fiecare viraj avem cate un morman de loganuri cu rotile in sus. Intr-adevar exista riscul ca un logan sa se rastoarne mai usor decat o masina nemteasca, intr-adevar exista riscul ca o butelie de aluminiu sa crape mai usor decat una de otel, insa in ambele situatii omul care le are in folosinta este responsabil. In momentul in care cineva se afla la volanul unei masini trebuie sa respecte regulile de circulatie, daca pe un indicator aflat inaintea unui viraj scrie max 40 km/h, iar soferul circula cu 60km/h si se rastoarna cu masina este vina lui nu a constructorului. Asa si in situatia de fata daca cineva intra in posesia unei astfel de butelii trebuie sa respecte niste reguli...una din regulile de baza este: a se feri de razele solare, alta regula: supapa trebuie sa fie tarata corespunzator, alta regula: coeficient de umplere 75%, alta regula: temperatura max 30 de grade Celsius. Pai daca pe respecticul detinator nu respecta aceste reguli isi merita soarta.
    Vad ca nu stii sa discuti civilizat...trebuie neaparat SA RIDICI TONUL LA MINE ???!!!

  4. #24
    Member Locko's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Suceava
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    @marune. Cu siguranta ca certificatele de examinare nu au fost anulate doar din cauza acelui incident de acum 3-4 ani.
    La fel cum si cu Loganul, dupa acuzatii producatorul a testat si el produsul sa vada daca se comporta la fel ca cei care au acuzat ca acesta are o defectiune sau nu respecta niste cerinte de siguranta. Nefericirea a facut ca cei de la Stingo nu au reusit sa faca a facut uzina Dacia Pitesti (adica au probat public produsul in celeasi conditii si au demonstat ca nu e nimic in neregula cu acesta).
    Si fii sigur ca o licenta (sau certificate) nu se anuleaza dupa o sesizare sau dupa un accident care pare a fi un caz izolat. Dupa un accident de obicei se autosesizeaza organele competente care isi aduc aminte ca ar trebuii sa mai faca cateceva si incep sa faca verificari, iar abia dupa aceste verificari se recurge sau nu la anularea licentelor (sau certificatelor).


    LE: probabil din cauza ca verificarile s-au derulat "foarte rapid" sa recurs la anularea certificatelor abia dupa 4 ani de la incident

  5. #25
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dan View Post
    In dorinta de a gasi mai usor buteliile in anexa de 42 de pagini, am extras toate buteliile care apar ca livrate catre noi in tabelul de mai jos. Am atasat fisierul si in format excel.

    Nr. Crt. Serie An fabricatie Material Capacitate / L Marcaj Fluid Pagina

    1 7415 2008 AA2024 4 ∏ CO2 5

    2 7777 2008 AA2024 8 ∏ CO2 6

    3 8090 2009 AA2024 3 ∏ CO2 7

    4 8095 2009 AA2024 3 ∏ CO2 7

    5 8956 2009 AA2024 4 ∏ CO2 12

    6 8964 2009 AA2024 4 ∏ CO2 12

    7 8969 2009 AA2024 4 ∏ CO2 12

    8 8978 2009 AA2024 2 ∏ CO2 12

    9 8995 2009 AA2024 2 ∏ CO2 12

    10 9421 2009 AA2024 12 ∏ CO2 14

    11 10437 2009 AA2024 5 ∏ CO2 19

    12 10468 2009 AA2024 5 ∏ CO2 20

    13 10621 2009 AA2024 3 ∏ CO2 20

    14 10622 2009 AA2024 3 ∏ CO2 20

    15 10625 2009 AA2024 3 ∏ CO2 20
    Hai sa "reamintim" scopul topicului..... si anume: unele butelii sunt RETRASE de pe piata!

    S-a dat o ordonanta in aceasta privinta si cine doreste... se poate comforma, cine nu: isi asuma hotararea de a pastra butelia. Simplu!

    Nu conteaza motivul retragerii.... asa cum cred ca nici unul din voi nu a verificat lista sau motivul ridicarii licentelor/ certificarilor sau autorizatiilor la atatea firme: http://www.iscir.ro//doc/autorizatii/asr.pdf

    Ca pe noi astazi ne intereseaza Stingo Somet... e una! Ar trebui sa ma panichez sau sa ma intreb daca nu cumva e ceva in neregula cu lifturile din Piatra... din moment ce LiftServ are autorizatia retrasa? Sa fim seriosi....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #26
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    am modificat titlul si l-am facut sticky.

    multumit anticipat lupului moralist pentru atentionare.

  7. #27
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Nu reusesc sa deschid link-ul...posibil sa fie problema din calculatorul meu asa ca am o intrebare pentru cei care pot sa-l deschida, sa-mi spuna daca sunt declarate periculoase, ca sa zic asa, toate buteliile de aluminiu produse de aceasta firma sau numai anumite loturi facute intr-o anumita perioada. Eu am una de 10 l din 2000 la care tocmai vream sa-i fac revizia... Culmea ca la cateva zile dupa ce am primit-o vine bomba asta ca trebuiesc retrase...Multumesc!

  8. #28
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Numai anumite butelii pentru care este retrasa certificarea ! E vorba de loturi de butelii. Daca era la toate buteliile... era mentionat in clar.

    Sint butelii produse intre 2007 - 2011. Cele de 10 l care sint pe lista sint produse incepind cu 2007.
    Last edited by roshadow; 30-10-2013 at 12:22.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  9. #29
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    @Marune: incearca asta http://www.iscir.ro/doc/comunicate/stingo.pdf

    Nu se dau pea multe relatii ci doar:

    "Avand in vedere adresa Bureau Veritas prin care a informat ca au fost anulate certificatele de examinare ptr producatorul.... cu numerele.... va aducem la cunostinta ca acestia (cilindrii) nu mai respecta cerintele esentiale de securitate prevazute in Directiva Europeana.... etc."

    "Solicitam imbuteliatorilor pentru tipurile de gaz mentionate mai sus ca in cazul in care cilindrii vor fi trimisi spre umplere si indentificati in loturile respective (lista anexa) SA FIE RETRASI SI SA FIE INTERZISA UMPLEREA LOR"

    Si urmeaza lista cumparatorilor... sau catre cei care s-au trimis cilindrii. De mentionat ca "lista e lunga".... si nu numai Pepica a achizitionat.... asa ca e bine ca fiecare sa isi verifice butelca, poate o are din alta parte.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #30
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Am reusit sa vad lista, sunt multe butelii din perioada 2007-2011, deci eu raman cu butelia (fiind mai veche) urmeaza sa-i fac inspectia.
    Multumesc pentru ajutor!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •