Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 36

Thread: ATENTIE MAXIMA-Butelii CO2 Stingo Somet

  1. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    195
    Post (Dis)Likes
    WTF, am butelie de la stingo somet, luata prin pepica, cu k :|

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    In dorinta de a gasi mai usor buteliile in anexa de 42 de pagini, am extras toate buteliile care apar ca livrate catre noi in tabelul de mai jos. Am atasat fisierul si in format excel.

    Nr. Crt. Serie An fabricatie Material Capacitate / L Marcaj Fluid Pagina

    1 7415 2008 AA2024 4 ∏ CO2 5

    2 7777 2008 AA2024 8 ∏ CO2 6

    3 8090 2009 AA2024 3 ∏ CO2 7

    4 8095 2009 AA2024 3 ∏ CO2 7

    5 8956 2009 AA2024 4 ∏ CO2 12

    6 8964 2009 AA2024 4 ∏ CO2 12

    7 8969 2009 AA2024 4 ∏ CO2 12

    8 8978 2009 AA2024 2 ∏ CO2 12

    9 8995 2009 AA2024 2 ∏ CO2 12

    10 9421 2009 AA2024 12 ∏ CO2 14

    11 10437 2009 AA2024 5 ∏ CO2 19

    12 10468 2009 AA2024 5 ∏ CO2 20

    13 10621 2009 AA2024 3 ∏ CO2 20

    14 10622 2009 AA2024 3 ∏ CO2 20

    15 10625 2009 AA2024 3 ∏ CO2 20

    @RaduPetria : te rog verifica daca seria buteliei tale se afla printre cele de mai sus. Butelia a ta fost facturata in data de 09.04.2010 si e posibil sa faca parte din lotul acesta.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by Dan; 28-10-2013 at 17:01.
    -- aCvarist deci exiSt --

  3. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    195
    Post (Dis)Likes
    A mea este cea cu seria 8964, fabricatie 12.09, capacitate 4 litri/3.3kg co2.
    My bad, am gresit cu 4 kg mai sus, e vb de 3. Stiu ca o incarcam sub capacitate, nu mai retineam capacitatea.

  4. #14
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Asta e vrajeala made in rumeno'... ce sa spun, s-a sesizat autoritatea competenta dupa 4 ani de la producere acelui accident sa retraga licenta producatorului Somet pe motiv ca s-a fragmentat aluminiul...pai aluminiul este folosit de foarte multi producatori. Mai mult decat atat, din orice material ar fi facuta butelia de CO2 (chiar si din aur) in momentul in care explodeaza sigur cineva va avea de suferit (daca se afla prin preajma). Apare si intrebarea fireasca : De ce nu a pleznit supapa ? asa era normal...Parerea mea esta ca au aruncat pisica moarta in curtea Somet desi vina apartine detinatorului, care a lasat in soare o butelia incarcata si fara supapa tarata corespunzator. (nu stiu daca era prevazuta cu supapa) si pe butelie sau in carte scrie coeficient de umplere 75% adica nu bagi in ea pana crapa, tocmai pentru a lasa loc pentru o eventuala dilatare...s-a facut expertiza pentru a afla cat a fost incarcata butelia?
    Am vazut pe discovery un film in care era surprins un incendiu intr-o statie de incarcare co2 si butelii de 20 l sareau la cateva sute de metri cand explodau...mai conteaza din ce are facuta? cel care primea in cap o torpila din aia cred ca zicea: frate, ce bine ca nu s-a fragmentat Pai daca am urma aceasi logica ar trebui ca RAR-el sa sa scoata in afara legii toate masinile cu motoare mai puternice de 100 CP pe motivul (de asta data intemeiat) ca pe sosele mor anual 2000 de persoane, principala cauza fiind viteza excesiva.
    In curand Somet va reprimi dreptul de a produce/comercializa aceste butelii din aluminiu, spun asta pentru ca motivul gasit este absurb, iar motivatia este cu totul alta...stim cu totii cum functioneaza treaba prin tarisoara asta... Sunt ceva mai enervat pentru ca tocmai ce am intrat in posesia unei astfel de butelii cu aluminiu, asa ca scuzati-mi inversunarea

  5. #15
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    se poate sa fie ceva adevar in ce spui, dar pe de alta parte in articol se spune ca Stingo nu a facut corespunzator controlul tehnic de calitate
    si de fapt e probabil ca de asta sa-i fi retras certificatele alea, ca se pare ca nu indeplineste criteriile pe baza carora au fost acordate (de ex scrie aclo ca nu avea aparat de investigare cu ultrasunete)
    deci e posibil ca butelia aia sa fi plecat din fabrica cu ceva probleme pt ca nu a fost verificata si apoi, cine stie unde a fost depozitata si cat a fost incarcatata, asa ca s-a intamplat nenorocirea

    dar astea de mai sus sunt speculatii.

    cu gazele explozibile nu ne jucam, ca ne jucam doar 1 data.

  6. #16
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Ciudata treaba cu valva de siguranta.
    Butelia respectiva nu avea voie sa explodeze. Valva de siguranta trebuia sa preia presiunea acumulata si sa o elibereaze, evitand astfel o tragedie.

    Cine stie cine a pus gand rau celor de la Stingo Somet si abia astepta sa calce stramb ca sa ii penalizeze.

  7. #17
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Posibil sa fi avut si defect de fabricatie...sa zicem ca butelia a crapat la 120 atm si supapa are tarata la 125 atm (sau bar, aici nu prea ma pricep) dar acest lucru trebuie dovedit prin expertiza, nu doar sa faca presupuneri.... Cei de la Somet trebuie sa prezinte hartii prin care sa dovedeasca ca acele butelii au respectat standardele in vigoare la vremea cand au primit autorizatia...iar ce vor produce de acum inainte sa fie inspectate cu ultrasunete pentru ca asa prevede legislatia actuala. Totusi trebuie sa tinem cont ca este singurul caz de care am auzit si sunt mii de astfel de butelii un uz la ora actuala, iar vina este si a detinatorului care nu a respectat normele. Eu unul astept rezultatul ca altceva nu-mi ramane de facut...

  8. #18
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Mai oameni, chestia nu are legatura cu accidentul vechi. Cititi denumirea comunicatului. Bureau Veritas a retras certificarea. Asta duce automat la reactia ISCIR. Trebuie vazut de ce au retras acele certificari. Si nu is sigur ca e doar o masinatiune contra celor de la Stingo Somet. Adevarul este ca butelia nu a functionat cum trebuie ! Nu inseamna automat ca producatorul e cel vinovat, dar ridica destule semne de intrebare.

    Parerea mea...
    Last edited by roshadow; 29-10-2013 at 22:33.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  9. #19
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marune View Post
    Asta e vrajeala made in rumeno'... ce sa spun, s-a sesizat autoritatea competenta dupa 4 ani de la producere acelui accident sa retraga licenta producatorului Somet pe motiv ca s-a fragmentat aluminiul...pai aluminiul este folosit de foarte multi producatori. Mai mult decat atat, din orice material ar fi facuta butelia de CO2 (chiar si din aur) in momentul in care explodeaza sigur cineva va avea de suferit (daca se afla prin preajma). Apare si intrebarea fireasca : De ce nu a pleznit supapa ? asa era normal...Parerea mea esta ca au aruncat pisica moarta in curtea Somet desi vina apartine detinatorului, care a lasat in soare o butelia incarcata si fara supapa tarata corespunzator. (nu stiu daca era prevazuta cu supapa) si pe butelie sau in carte scrie coeficient de umplere 75% adica nu bagi in ea pana crapa, tocmai pentru a lasa loc pentru o eventuala dilatare...s-a facut expertiza pentru a afla cat a fost incarcata butelia?
    Am vazut pe discovery un film in care era surprins un incendiu intr-o statie de incarcare co2 si butelii de 20 l sareau la cateva sute de metri cand explodau...mai conteaza din ce are facuta? cel care primea in cap o torpila din aia cred ca zicea: frate, ce bine ca nu s-a fragmentat Pai daca am urma aceasi logica ar trebui ca RAR-el sa sa scoata in afara legii toate masinile cu motoare mai puternice de 100 CP pe motivul (de asta data intemeiat) ca pe sosele mor anual 2000 de persoane, principala cauza fiind viteza excesiva.
    In curand Somet va reprimi dreptul de a produce/comercializa aceste butelii din aluminiu, spun asta pentru ca motivul gasit este absurb, iar motivatia este cu totul alta...stim cu totii cum functioneaza treaba prin tarisoara asta... Sunt ceva mai enervat pentru ca tocmai ce am intrat in posesia unei astfel de butelii cu aluminiu, asa ca scuzati-mi inversunarea
    Pai daca se specifica clar in documentele respective - ale unei institutii abilitate in domeniu - ca buteliile de referinta nu sunt sigure si pot produce nenorociri in orice clipa ce vrei mai mult????Banuiesc ca s-a facut o ancheta destul de amanuntita si s-a ajuns la concluzia asta.
    Acum pun si eu o itrebare de bun simpt daca tot le iei apararea celor de la Stingo SI SCUZE CA VOI FOLOSI UN LIMBAJ CARE POATE FI INTERPRETAT CA DUR
    TU AI TINE IN CASA O ASTFEL DE BUTELIE (FARA CERTIFICAT DE CALITATE/SIGURANTA) CARE AR PUTEA IN ORICE CLIPA (CONFORM INSTITUTIILOR DE SPECIALITATE) SA PUNA IN PERICOL VIATA CELOR DIN JURUL EI SI SA ZBOARE CAPUL COPIILOR, MEMBRILOR FAMILIEI?????? INSEAMNA SA FI INCONSTIENT!!!
    SA PUNA MANA SA SCHIMBE RECIPIENTELE CU UNELE CERTIFICATE SI SIGURE SI SA NU MAI STEA ASCUNSI DUPA COPACI!!!!!
    Apreciez interventia reprezentantului celor de la P.P.K.- AQUAD... care a facut precizari ca situatia va fi remediata SI SA NU SE ASTEPTE SA SE MAI INTAMPLE VREO NENOROCIRE CA SA REACTIONEZE CINEVA.
    Sper din tot sufletul ca nu a fost doar o declaratie de marcheting pentru a nu pierde din clienti si sa rezolve lucrurile cat mai curand, iar cei de la Stingo sa isi asume vina si sa nu mai puna in vanzare echipamente neverificate pe echipamente de specialitate si care trebuie sa fie sigure si autorizate de institutiile abilitate!!!!!!!!!.
    Last edited by Tudor.M; 29-10-2013 at 17:54. Reason: fara ataca la persoana

  10. #20
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut baieti !
    In urma cu doi ani se discuta problema folosiri stingatoarelor tip G, pe acest forum,printre alte intrebari puse de mine era pusa si intrebarea cate butelii din duraluminiu exista in industrie si cate in acvaristica,la vremea aceea statistica era 0 buc in industrie si aproximmativ 4500 buc in acvaristica, dar nu in romania. In acea perioada Heineken a cerut confectionarea unor butelii pentru CO 2 de 7 Kg, din aluminiu, buteliile au fost confectionate, nu stim unde,sau de cine,dar pretul lor de achiztie era de 230 euro, iar garantia in cazul unui contract de inchiriere era de 180 euro.
    Heineken nu a avut pana in acest moment probleme de acest gen si nici nu va avea. De ce oare ? Pentru ca ei s-au asigurat in primul rand de faptul ca sansa sa se intample asa ceva este 0, dar si pretul este pe masura.
    Deci asumarea responsabilitati de revanzator, trebuie sa fie mult mai mare, iar cea de producator trebuie sa fie imensa, omul in mana caruia ajunge o butelie de acest gen, cunoaste foarte vag reguli de protectie si se bazeaza 99 % pe ce spune producatorul si vanzatorul. Rzistenta unei butelii de CO 2 ,din otel, la rupere, explozie, este pe la 400 bar, deci in butelia de aluminiu care a explodat, chiar daca statea la soare in Sahara nu se acumulau 400 bar.
    Unde este problema,cine poarta vina ?
    O seara buna !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •