Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: ATENTIE MAXIMA-Butelii CO2 Stingo Somet

  1. #1
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes

    Exclamation ATENTIE MAXIMA-Butelii CO2 Stingo Somet

    buna dimineata. uitati ce comunicat de la ISCIR am gasit. cautam informatii pe net in legatura cu achizitionarea unei butelii
    Last edited by LupuMoralist; 27-10-2013 at 12:11.

  2. #2
    Member AntonioAndrei's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Salut vezi ca link-ul nu merge

  3. #3
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Nu merge link-ul
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #4
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    multumesc pentru observatie, am modificat linkul initial

  5. #5
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Chestia asta se stie de citiva ani , mi-a atras atentia si nenea de la centrul de incarcare sa nu vin cu cilindrii din aluminiu pt co2 ca nu ii incarca chiar daca au inspectia la zi, din ce povestea omul aluminiul din care sint fabricate buteliile are tendita sa se fragmenteze in caz de explozie, zica ceva de un acident produs in 2009 in urma caruia o persona a ramas fara picioare din cauza unei butelii co2 de aluminiu care a bubuit

  6. #6
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    Da, asa este, se gaseste pe google accidentul respectiv, a fost implicata o butelie produsa de stingo somet care ce-i drept a fost lasata in soare, a explodat si a mutilat o fata
    oricum firma asta nu cred ca mai exista

    edit: am revenit si cu linkul
    http://adevarul.ro/news/eveniment/mu...f8e/index.html

    si inca ceva, foarte important: cu riscul de a supara pe cineva, atrag atentia asupra faptului ca in comunicatul ISCIR postat de colegul nostru mai sus in acest topic sunt listate toate persoanele juridice (poate si fizice) care au cumparat aceste butelii

    printre ele apare nu de putine ori o firma care opereaza un petshop de acvaristica foarte cunoscut.
    cu alte cuvinte, este probabil sa existe acvaristi care detin aceste butelii din aluminiu pentru care au fost retrase certificatele de examinare
    Last edited by Humbert; 28-10-2013 at 11:00.

  7. #7
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    - de remarcat e faptul ca... respectivul comunicat are data 16.01.2013 si pana acum oare aq.adeligh.. grou. a informat clientii ?
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Aparent buteliile inca sunt la vanzare ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes

    Exclamation

    Salut
    Va scriu in numele magazinului operat de catre Aquadelights Grup SRL , Pe pika.ro.
    In urma informatiilor postate aici pe forum in cursul zilei de ieri, am luat legatura cu Stingo Somet, producatorul buteliilor de aluminiu pentru CO2 pe care le-am comercializat si noi. Asteptam de la dumnealor mai multe detalii in legatura cu aceasta problema.
    Aceasta a fost si pentru noi o surpriza deoarece nu am fost anuntati de catre producator in legatura cu problema aparuta.
    Acum lucram la identificarea buteliilor care au fost livrate catre noi si a acelor clienti care le-au achizitionat prin noi, pentru a lua legatura cu acestia si a stabilii pasii urmatori.

    Pentru ca inca de la infiintare, am pus relatia cu clientii nostri mai presus de orice, ne vom implica activ in solutionarea acestei probleme, chiar daca sunt putine lucruri care pot fi facute in calitatea nostra de retaileri. Mergem insa dincolo de aceasta calitate si lucram direct cu producatorul la gasirea unei solutii pentru clientii afectati.

    Revenim cu detalii de indata ce le avem. Pana atunci, apreciem daca popularizati mesajul nostru, astfel incat sa putem ajunge cat mai rapid la clientii care au achizitionat buteliile.

    Va rugam sa aveti incredere ca facem tot ce este posibil pentru a remedia cat mai rapid si eficient situatia si multumesc inca o data forumistilor pentru semnalarea problemei.

    O zi buna,
    Daniel
    -- aCvarist deci exiSt --

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ar trebui facut un topic separat, eventual Stiky... si puse acolo seriile buteliilor de CO2 in cauza. Informatia este prea stufoasa si alambicata. Pana la lamurirea situatie cu ce se face in caz de retragere sau cum se procedeaza... macar fiecare are ocazia sa arunce o privire pe butelie. Bine ar fi Dan sa se specifice si ce anume trebuie controlat sau cum poate fi indentificat... Un tabel cu greutatea si seria ar fi cel mai indicat.

    Ca o paranteza... solutionarea eu unul o vad cu inlocuirea buteliei cu alta... iar "magazinul" sa solicite contravaloarea ACTUALA de la producator.
    In fond nu e vina vanzatorului ca a vandut cu 300ron acum 2 ani o butelie cand TVA-ul era cat era... si acum e obligat sa storneze din gestiune valoarea unei alte butelii la pret de achizitie mult mai mare. Nici vina cumparatorului.... si nu cred ca nimeni nu isi doreste banii inapoi si nu cred ca mai are bonul sa stie cat a dat pe ea. Daca e lege... nu-i tocmeala.... iar ponoasele le trage producatorul. Asta e!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •