Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Acvariu 320 litri ciclide Malawi

  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes

    Acvariu 320 litri ciclide Malawi

    Salut,

    Am un bazin 120x45x60 in care in momentul de fata sunt 10 discusi si alte specii sudamericane. In curand discusii vor pleca si sper ca si celelalte specii. Doresc sa amenajez acest bazin cu ciclide africane. M-am gandit la mbune pt ca sunt frumos colorate si sunt mai pasnice oarecum.

    Ca si filtrare detin un SunSun de 1400 litri/h. Pentru ca bazinul este mic si pentru ca sunt sigur ca il voi suprapopula, as vrea sa imbunatatesc filtrarea.

    Cale cea mai ieftina si mai simpla ar fi sa mai cumpar un SunSun si sa-l umplu cu siporax. Daca unul singur ciclat bine imi face fata la 10 discusi in crestere care primesc 6-7 mese pe zi, ma gandesc ca doua ar face fata si la 30+ ciclide. Desigur as adauga si o pompa de valuri de 2000-2500 de litri pe ora pt a impinge detritusul mai usor spre

    Calea mai complicata si mai scumpa ar fi sa-mi fac un sump. Odata golit acvariul ma gandesc sa-i dau doua gauri insa nu stiu daca se poate pt ca are fund dublu din sticla de 10mm. Standul este din pal melaminat de 18 mm si este impartit in mom de fata in 4 compartimente egale. Ma gandesc sa elimin unul din peretii standului si sa-mi rezulte un compartiment mai mare unde ar incapea un sump de 52x45x45 (Lxlxh). Sumpul m-am gandit sa-l fac dupa schema facuta de kirucd si adiradu. Voi reveni mai tarziu cu schita pe care mi-am facut-o eu.

  2. #2
    Member paulspp's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    poti sa dai gauri si intr-o laterala sau pe sticla din spate ,ai putea sa montezi si un overflow fara a mai gauri sticla.Chiar daca e mai scumpa varianta sump-ului pe viitor vei fi multumit de filtrarea obtinuta si claritatea apei din display .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    Schimbare de planuri. Voi folosi atat canistra pe care o am acum cat si un sump. In mom de fata am in unul din compartimentele standului un bazin care ma ajuta sa fac scimbul de apa. Dimensiuni: 45x25x50. Pe acesta il voi imparti in 3 compartimente conform schemei de mai jos. Pompa de 1000 L/h o am, ea ma ajuta acum la schimbul de apa. Nu vreau sa investesc intr-un sump mai mare pentru ca sper ca pe viitor sa imi pot face un acvariu mai mare si un sump adecvat lui.


    In acest sump mi-ar incapea aproximativ 17 litri siporax. Dupa formula lui Dragos ar rezulta ca ar trebui sa am un debit de 500 litri pe ora. Pompa pe care o am are un debit reglabil, 150-1000 litri pe ora insa debitul maxim este pe orizontala. Pe verticala insa debitul este dat de un grafic cu o curba inaltime-debit, grafic pe care nu am putut sa-l gasesc pe net. Diferenta de nivel dintre apa din bazin si apa din sump ar fi undeva la 0,8 m. La urmatorul schimb de apa voi cronometra sa vad exact cat dureaza golirea totala a bazinului care are aprox 50 litri.

    Curatarea sumpului o voi face golid complet compartimentul cu bureti si bioballs. Sper ca acest lucru sa se intample doar odata pe an. Chiar daca se va decicla voi adauga bacterii si voi avea canistra ca back-up. Insa nu cred ca intr-o jumatate de ora cat spal buretii (pompa fiind oprita) se va intampla ceva rau. eventual in compartimentul cu siporax pot introduce o piatra de aer sau recircul apa intre compartimentul cu siporax si cel cu pomp si incalzitorul. In acest caz ar trebui ca peretele despartitor din campartimentul cu bureti si cel cu siporx sa-l fac putin mai inalt.. sau nu...

    Pompa o voi pune la acel nivel pt a fi sigur ca in cazul colmatarii buretilor sau obturarii overflow-lui sa nu dea apa afara din sump respectiv bazin.

    Mi-ar placea sa pot gauri fundul acvariului. Daca nu voi reusi atunci voi confectiona unul ca in link-ul urmator: http://www.youtube.com/watch?v=7DFk4bnIxEg
    Cel mai important pt mine la overflow este sa fie silentios. Asa ca daca aveti recomandari le astept cu interes. As putea sa gauresc si in lateral si sa fac o cutie in exterior insa cred ca acest lucru va fi un dezavantaj in mom in care voi incerca sa vand acvariul.

    Va rog sa va uitati putin pe schema si sa-mi spuneti daca pare functionala.

  4. #4
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Calculul trebuie facut, in ceea ce priveste timpul hidraulic de retentie al apei in
    mediile de filtrare, raportandu-te la cata apa este continuta de mediile de filtrare
    respective. La siporax raportul, masurat de mine, este de 0,6 litri de apa la 1 litru
    de siporax. In acest caz avem 17 x 0,6 = 10,2 litri de apa in mediile de filtrare.
    La un debit real de 500 de litri pe ora (pe care cred ca poti sa il ai cu pompa de
    1000 litri brut) timpul de retentie este Tr = 10,6 / 500 = 0,0204 ore = 1,224 minute
    care este un timp suficient (intre 1 si 3 minute). Nu stiu daca asa ai facut calculul
    dar in final este ok

    In ceea ce priveste designul sumpului as avea trei observatii:
    1. geamurile despartitoare trebuie sa fie mai jos decat inaltimea bazinului si
    diferenta care ramane fara apa trebuie sa poata fi suficienta pentru apa care
    vine din display in sump atunci cand se opreste curentul (atentie ca poate sa
    vina inapoi si prin pompa de recirculare, deci teava din acvariu care aduce apa
    in display de la pompa de recirculare trebui sa fie foarte putin sub suprafata apei,
    sau, daca este mai jos trebuie sa ii dai cateva gauri de 3 mm imediat sub nivelul
    apei pentru a se rupe sifonul); din acest punct de vedere construirea unei cutii de
    overflow (interna sau externa) este benefica pentru ca se poate controla si calcula
    destul de precis cata apa mai ajunge in sump daca se opreste curentul.
    2. distanta intre geamurile de la prima camera (cea de filtrare mecanica) e bine sa fie
    cat mai mare, cu cat este mai mare cu atat apa are o viteza mai mica la un debit dat
    (500 de litri pe ora dupa cum ne-a iesit din calcule) si o viteza mai mica a apei inseamna
    ca detritusul se poate acumula pe fundul primei camere, nemaifiind transportat in
    compartimentul al doilea, filtrare biologica. Presupun ca la un debit de 500 de litri o
    distanta intre cele doua geamuri de 3 cm ar fi ok.
    3. nivelul in camera pompei poate si e bine sa fie mai mic decat in celelalte doua camere,
    25 de cm e arhisuficient, astfel obtii ceva spatiu liber care poate fi ocupat in caz de pana
    de curent. Trebuie sa vezi daca incalzitorul se incadreaza in cei 25 de cm.

    O sear placuta,
    Dragos

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    Dragos multumesc de raspunsul punctual. Pt siporax calculasem 50% volum de apa si imi iesise exact un minut.

    1 - M-am gandit la acest aspect, geamurile despartitoare vor fi cu 5 cm mai jos decat marginile sumpului. Gauritul turului imediat sub nivelul apei din bazin este o idee f buna, o sa o aplic. Cat despre cutie de overflow, daca voi decide sa o fac atunci gauresc si o laterala si lucrurile vor deveni si mai controlabile.

    2 - Eu ma gandisem la 2 cm distanta intre geamurile compartimentului de filtrare mecanica dar o voi face de 3, ai perfecta dreptate, cu cat mai mica viteza apei cu atat mai bine.

    3 - Incalzitorul nu se incadreaza in 25 cm dar se incadreaza in 30. Cred ca e bine si asa.

    As vrea sa stiu daca a mai gaurit cineva pana acum acvariu cu fund dublu. De asemenea as vrea sa stiu pt cei ce au sump de unde va cumparati fitingurile.
    Multumesc!

  6. #6
    Member paulspp's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    daca geamurile despartitoare la lasi cu 5 cm mai jos decat inaltimea bazinului(sump) si ai dimensiunea sumpului L45, l 25 H 50 inseamna ca in caz de pana curent vei putea prelua apa din display undeva la 12 litri , si displayul are 120x45x60 din care iti vor scadea minim 5 cm de apa deja ai inundatie

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    De ce sa imi scada 5 cm? Apa va fi preluata din acvariu de o teava orientata pe verticala. Tot ea va da si nivelul minim. Deci va scadea maxim 5mm. Uite aici un link: http://www.youtube.com/watch?v=6Pv3u0Sa1tk

    Numai ca eu as vrea sa dau gaurile in fundul acvariului nu in lateral pentru a nu mai lipi o cutie. Dar se poate si fara gauri, vezi link-ul asta: http://www.youtube.com/watch?v=7DFk4bnIxEg l-am postat si mai sus.

  8. #8
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In cazul in care se face overflow box in cazul intreruperii curentului cutia va prelua
    maxim 2 cm coloana de apa care ar insemna aproximativ 11 litri. Si eu as lasa
    geamurile despartitoare mai jos, la 40 cm, pentru siguranta sporita.

    O parte din fitinguri de PVC le gasesti la noi la preturi destul de civilizate, la Dan de la P epika,
    tank conectorul nu gasesti la noi decat eventual Aqua Medic care e din ABS nu PVC,
    tank conectorul e destul de scump si afara, dar e preferabil sa il iei de afara. E posibil
    sa gasesti un tank conector si la Dan. Sau mai gasesti fitinguri de PVC la Romstal, mai
    putin tank conectorul. Preturile sint comparabile. Ce teava vrei sa folosesti (diametru)?

    O zi buna,
    Dragos

    LE Daca folosesti teava verticala prin fundul acvariului varianta pentru a fi
    silentioasa este sa folosesti un Maggie muffler:

    http://maggiemuffler.com/

    Cu o singura teava va fi destul de greu de reglat debitul, nu imposibil
    dar greu.
    Last edited by kirucd; 24-10-2013 at 10:44.

  9. #9
    Member paulspp's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    corect ,maxim 5 cm inseamna 36 litri apa iar in sumpul tau intra 11 litri daca lasi doar 5 cm ,e prea riscant ,eu as lasa undeva la 12-15 cm mai jos sticla

  10. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai de ce ar scadea 5 cm Paul? In cazul in care foloseste o teava verticala cu gaura
    prin fundul acvariului are intre 5 mm (milimetri) si maxim 1 cm coloana de apa
    care vine in sump, nu 5 cm. De unde ai scos 5 cm?

    O zi buna,
    Dragos

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •